https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sprava-np-sumava-zajistuje-pozarni-ochranu-spolecne-s-obcemi-v-prasilech-modrave-a-stozci-vznikly-sdruzene-jednotky-hasicu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi - v Prášilech, Modravě a Stožci vznikly sdružené jednotky hasičů

26. března 2018 | Správa NP Šumava
Autor: Jan Dvořák, tel: 731 530 509
Poslední smlouvu o sdružení jednotek SDH obce a Správy NP Šumava podepsal ředitel Správy Pavel Hubený se starostkou obce Stožec Drahomírou Stanžovskou tento měsíc. Letos se začne s přípravou stavby zbrusu nové hasičské zbrojnice na Prášilech.

„Jednotka podnikových hasičů Správy NP Šumava vytvořila postupně 3 sdružené jednotky společně s obcemi uvnitř národního parku, které dosud neměly buď žádnou jednotku sboru dobrovolných hasičů, nebo byla nefunkční. V letech 2016 a 2017 Správa podepsala smlouvu o sdružení jednotek s obcemi Prášily a Modrava, v tomto měsíci s obcí Stožec," říká mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Sdružené jednotky jsou naprosto unikátním zařízením v rámci ČR, přičemž se mohou vzájemně doplňovat a mohou využívat společně techniku Správy, jak pro cvičení, tak školení a zejména pro zásahy, kterých je každoročně v průměru okolo 120. Všechny tyto sdružené jednotky mají jednoho velitele, zaměstnance Správy NP Šumava Petra Šraila, který vede hasičskou jednotku Správy od jejího vzniku v roce 2009.

„Věřím, že tyto sdružené jednotky přinesou všem hlavně výhody. Správa i obce mají zajištěnu zákonnou požární ochranu profesionální technikou a dá se říci, že společně máme nadstandardní počet hasičů. Díky spojením mají sdružené jednotky celkem 83 členů," zmiňuje velitel Petr Šrail.

„Disponujeme třemi hasičskými vozy CAS pořízenými v rámci Integrovaného operačního programu (IOP) „Pořízení moderní techniky a technologií k řešení mimořádných událostí", dále pak terénními vozidly, terénními čtyřkolkami a pásovým vozidlem pro potřeby zásahů v těžkém, málo únosném terénu s celoročním použitím," doplňuje Petr Šrail.

Správa NP Šumava díky tomu zajišťuje požární ochranu nejen na celém území Národního parku Šumava, ale v rámci plošného pokrytí i mimo toto území.
Pomalu také naplňuje i úkol výstavby základen pro Integrovaný záchranný systém, požárních zbrojnic. V obci Stožec již nová požární zbrojnice stojí. V Prášilech byly z rozpočtu Správy NP Šumava uzpůsobeny provizorní prostory, ale v letošním roce se začne s přípravami stavby moderní základny pro IZS v této obci, s jejíž stavbou finančně pomůže také Ministerstvo životního prostředí. Na Modravě se zavázala k výstavbě zázemí pro hasiče a jejich techniku sama obec.

„To, že se se podařilo sdružit tři obecní jednotky dobrovolných hasičů s jednotkou Správy NP Šumava dokazuje, že se v normálním životě a v normální běžné komunikaci mezi Správou a obcemi daří tvořit pozitivní a zdařilé věci. Pokud vím, nikde jinde v Česku taková forma spolupráce neexistuje, což dokazuje to, že Správa Národního parku Šumava se vždy cítila a stále cítí být obcím partnerem a ne tím, kdo se je snaží pouze omezovat, nebo, jak se říká, házet klacky pod nohy," zakončuje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Sdružené hasičské jednotky letos čeká řada školení a cvičení i v rámci Integrovaného záchranného systému. Opět se uskuteční také tradiční přehlídka techniky a činnosti IZS nazvaná „Bezpečná Šumava", jejíž součásti budou odborné semináře, školení a také cvičení, kterého se účastní i letecká záchranná služba z Plzně. Akce proběhne na Slunečné u Prášil 22 září.
Jan Dvořák, tel: 731 530 509 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist