https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/starostove-se-mohou-vyjadrit-k-hlubinnemu-ulozisti-jaderneho-odpadu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Starostové se mohou vyjádřit k hlubinnému úložišti jaderného odpadu

3. dubna 2018 | MPO ČR
Koncem dubna by se mohla sejít meziresortní expertní skupina k hlubinnému úložišti vyhořelého jaderného paliva. Nově by v ní měli být i zástupci obcí, jichž se daná věc týká. To je výsledek jednání ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera se starosty obcí v lokalitách vytipovaných pro umístění úložiště. V brzké době z Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) odejde dopis na ministerstva a další organizace, které na základě vládního usnesení tvoří meziresortní expertní skupinu. Prvního jednání pracovního týmu by se chtěl zúčastnit i ministr Tomáš Hüner.

„Dnešní setkání vnímám hlavně jako znovuobnovení důvěry mezi státem a obcemi, které jsou na seznamu vytipovaných lokalit. Starostové si dnes opakovaně stěžovali, že v posledních letech vnímali kroky ze strany státu jako příliš autoritativní a ne vždy příliš dobře vykomunikované. I to by jejich účast v expertní skupině mohla změnit. Dohoda je důležitá, stejně jako fakt, že Česká republika potřebuje hlubinné úložiště radioaktivního odpadu a vyhořelého jaderného paliva,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává: „Počet vytipovaných lokalit pro hlubinné úložiště by se měl ze stávajících devíti letos snížit na čtyři, v roce 2022 pak na dvě a v roce 2025 by měla být stanovena hlavní a záložní lokalita. Současný harmonogram dále počítá s tím, že by výstavba měla začít v roce 2055 a o deset let později by úložiště mělo být uvedeno do provozu.“

„Předpokládáme, že návrh čtyř lokalit vládě předložíme letos v listopadu nebo v prosinci,“ říká ředitel Správy úložišť radiaoktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák a dodává: „Veškerou dokumentaci, abychom lokality porovnali podle jednotných kritérií, bychom měli mít připravenou v polovině letošního roku. Pak lokality posoudí speciální expertní komise zřízená SÚRAEM a bude stanoveno pořadí, které předložíme vládě. Klíčová kritéria budou bezpečnost a technická proveditelnost, v potaz se bude samozřejmě brát i veřejné mínění.“

Stát chce informovanost obcí a veřejnosti nadále posilovat. Proto MPO a SÚRAO navrhují vznik občanských kontrolních komisí v každé z lokalit, kde se bude na projektu úložiště nadále pracovat. Zvažovanými lokalitami pro stavbu úložiště jsou Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum byl zahájen také v okolí obou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Za průzkum obce dostávají příspěvek od cca 800 000 do 4 milionů korun. Výše záleží na tom, jakou částí průzkumné území zasahuje do katastru obce.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist