Tiskové oddělení MŽP "> Stovky raků uhynuly v Beskydech na račí mor. Co dělat, aby se račí mor nešířil dál? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stovky-raku-uhynuly-v-beskydech-na-raci-mor-co-delat-aby-se-raci-mor-nesiril-dal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Stovky raků uhynuly v Beskydech na račí mor. Co dělat, aby se račí mor nešířil dál?

15. června 2018 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
Několik stovek uhynulých raků nalezli pracovníci AOPK ČR, Správy CHKO Beskydy v kilometrovém úseku řeky Bečvy v Rožnově pod Radhoštěm. Následné laboratorní analýzy potvrdily podezření, že úhyn raků v oblasti Beskyd způsobil račí mor.

„Račí mor je vysoce nebezpečné infekční onemocnění, které přenášejí invazní nepůvodní druhy raků (zejména rak signální a rak pruhovaný) a může způsobit masové vymírání raka kamenáče a raka říčního. Invazní nepůvodní druhy raků jsou proti onemocnění ve většině případů imunní, ale může zahubit i je,“ říká vedoucí řešitel projektu zaměřeného na boj s invazními druhy raků Jitka Svobodová z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. V rámci projektu jsou doplňována data v mapovém prohlížeči o výskytů invazních druhů raků a ohnisek račího moru. Ten může sloužit jako velice cenný nástroj při preventivních zásazích proti dalšímu šíření a zejména při spolupráci dotčených orgánů, včetně místních rybářských svazů (více informací zde).

Český rybářský svaz Přerov okamžitě informoval o výskytu raka signálního a nebezpečí přenosu na původní druhy raků. Zároveň vyzval své členy k pečlivé dezinfekci rybářského vybavení a včasnému hlášení uhynulých raků. Informaci o situaci na Rožnovské Bečvě zveřejnila také AOPK ČR a zároveň vyzvala veřejnost k zasílání informací o výskytech raků a to zejména uhynulých jedincích (více informací zde).

Rady pro veřejnost: Co dělat, aby se račí mor nešířil dál?

Pokud se pohybujete v oblasti, kde se račí mor vyskytuje, tak prosím dodržujte následující pokyny:
* Nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků.
* Předměty, které se dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holinky či rybářská výstroj, důkladně dezinfikujte horkou vodou, Savem nebo řádným vysušením na slunci.
* Nepřevážejte vodu z Rožnovské Bečvy na jiná místa (třeba kvůli zalévání zeleně, z vodohospodářských nebo rybářských potřeb). Voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky.
* Nevypouštějte nepůvodní raky z chovů do vodních toků.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist