Dita Weinfurtová "> Stovky uvězněných netopýrů umíraly hladem a žízní - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stovky-uveznenych-netopyru-umiraly-hladem-a-zizni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Stovky uvězněných netopýrů umíraly hladem a žízní

24. října 2011 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Dita Weinfurtová, tel: 737121672
Stovky uhynulých netopýrů objevili nedávno při kontrole panelového domu v Lovosicích členové ČESON a pracovníci AOPK ČR. Netopýři umírali pomalu hladem a žízní poté, co byli uvězněni ve svých úkrytech v dutinách střechy. Případ nyní řeší Česká inspekce životního prostředí.

Stovky uhynulých netopýrů objevili nedávno při kontrole panelového domu v Lovosicích členové ČESON a pracovníci AOPK ČR. Netopýři umírali pomalu hladem a žízní poté, co byli uvězněni ve svých úkrytech v dutinách střechy. Případ nyní řeší Česká inspekce životního prostředí.

„V sedmi větracích otvorech byly nalezeny pozůstatky 250 netopýrů rezavých, kteří uhynuli poté, co byly větrací otvory během stavebních úprav domu uzavřeny kovovou mřížkou. Bohužel před tím nikdo neprověřil, zda se v prostorách střechy nějaká zvířata nevyskytují. Nález je o to závažnější, že se zřejmě jednalo o letní kolonii samic s mláďaty,“ uvedla Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů. „A při tom stačilo tak málo, aby se tomu předešlo…“, dodává.

Česká společnost pro ochranu netopýrů dlouhodobě upozorňuje na to, že výskyt netopýrů v panelových domech je poměrně běžný. Díky skrytému, nočnímu způsobu života však jejich přítomnost často uniká pozornosti. S tím je proto třeba počítat a před plánovanými stavebními úpravami vždy nechat zkontrolovat dům odborníkem. „V případech, kdy je např. kvůli rekonstrukci střechy nezbytné uzavření větracích otvorů do podstřeší, používají se preventivně tzv. jednosměrné uzávěry. To je jednoduché zařízení, které umožní netopýrům bezpečně a včas se z úkrytu vystěhovat. Tak je zajištěno, že po definitivním zaslepení otvorů nezůstane žádné zvíře uvnitř, odsouzeno k pomalému umírání, jako se to stalo v uvedeném případě v Lovosicích“, upozorňuje Schnitzerová. Netopýři se často vyskytují také ve spárách mezi panely, kde při zateplování hrozí jejich zazdění pod vrstvou izolace. I v těchto případech pomůže včasné provedení průzkumu k jejich záchraně, např. pomocí instalace speciální průlezné budky. Veškeré informace o vhodných postupech a technických opatřeních k zajištění ochrany netopýrů při stavebních úpravách budov jsou k dispozici např. na webových stránkách www.sousednetopyr.cz, využít je možné i bezplatnou telefonickou poradnu. Lidé se mohou informovat také na nejbližším odboru životního prostředí.

Netopýr rezavý je silně ohroženým druhem a stejně jako všichni ostatní netopýři patří v České republice mezi zákonem chráněné živočichy. Případ proto nyní šetří Česká inspekce životního prostředí, viníkovi hrozí až dvoumiliónová pokuta. „Umučeným zvířatům však už žádný trest život nevrátí. Doufejme, že tento odstrašující případ alespoň pomůže dalším netopýrům, které by díky lidské nevšímavosti mohl potkat stejný osud“, dodala Schnitzerová.

Fotografie z Lovosic k dispozici zde: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.232969593424217.63261.171360319585145&type=1

Další informace a fotografie na tel: 737 121 672 nebo e-mailu: netopyr@ceson.org (D. Weinfurtová)

Projekt zaměřený na ochranu netopýrů v lidských stavbách podporuje Nadace Partnerství, SFŽP a MŽP ČR.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist