Magdaléna Středová "> Studenti z Fridays For Future uspořádali happening. “Turów zavřít hned, chceme vodu zpět!” Vzkázali před Polskou ambasádou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-z-fridays-for-future-usporadali-happening.turow-zavrit-hned-chceme-vodu-zpet-vzkazali-pred-polskou-ambasadou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Studenti z Fridays For Future uspořádali happening. “Turów zavřít hned, chceme vodu zpět!” Vzkázali před Polskou ambasádou

13. března 2023 | Fridays for Future ČR
Autor: Magdaléna Středová, tel: 705 106 103
V pondělí 13. 3., klimatické hnutí Fridays For Future uspořádalo happening před Polskou ambasádou. S hlavním sloganem “Turów zavřít hned, chceme vodu zpět,” požadovali, aby vláda jednala transparentně ohledně hnědouhelného dolu Turów a zveřejnila všechna data o podzemní vodě, jejíž hladina na české straně klesá a kterou následně těžba kontaminuje. Činí tak v reakci na nové rozhodnutí polské vlády o tom, že důl bude uzavřen až v roce 2044, což je ještě později, než u nás, přestože se nyní připravuje prodloužení těžby v dole Bílina až do roku 2035, dva roky po termínu uvedeném v programovém prohlášení, což je rok 2033.

“Probíhající těžba způsobuje odtékání vody z českého území a pohraniční oblasti se tak již teď potýkají s jejím nedostatkem. Situace se přitom bude dále zhoršovat. Voda je navíc v dole kontaminována natolik, že ani po přečištění se již nedá pít. Prodloužení těžby má jednoznačně negativní vliv na životní prostředí, klima i životy místních obyvatel. Ačkoliv Česko získalo finanční náhradu 45 milionů eur, nezachrání to kraj před ztrátou vody, ani naše země před klimatickou krizí, kterou naší nechopností odejít od fosilních paliv ještě zhoršujeme. Jedná se o absolutní selhání obou vlád,” uvedl na happeningu mluvčí FFF Lukáš Skála.

Happening začal před Polskou ambasádou několika proslovy. Dav se poté přesunul na Klárov a k Vltavě, kde se odehrála performance zaměřena na téma vody, poslední zastávka byla před Strakovou akademií, kde proběhly proslovy a kde byl happening oficiálně ukončen. Protestující před Strakovou akademií nechali malou upomínku pro vládu - hromádku uhlí - symbolizující neschopnost České republiky odejít od užívání fosilních paliv a přechodu na obnovitelné zdroje energie.

“Polsko bohužel povolilo těžbu v dole Turów až do roku 2044 bez ohledu na obrovské dopady na životní prostředí. Smlouva Česka s Polskem o Turówu toto protiprávní jednání kryje. Česká vláda tak prodala zájmy svých občanů a přírody za miliardu korun, aniž by vyžadovala zastavení odtoku vody z Česka. Podzemní stěna, která měla podle Polska a českých politiků zabránit ztrátě vody, nejspíš nefunguje, což se bohužel nedá zkontrolovat, dokud jsou data z měření vody navzdory základnímu demokratickému právu na informace tajná.” Uvedlo hnutí Greenpeace.

“Lidem nejen z Libereckého kraje před rokem vláda ukázala, že transparentnost a řešení klimatické krize jsou spíše póza z volebního programu, než cíl, který chtějí prosazovat. Dohoda o dole Turów je toho důkazem. Vyzýváme vládu, aby zveřejnila všechny data z měření vody u dolu Turów. Zároveň požadujeme, aby vlády Česka a Polska opustily co nejdříve používání fosilních paliv a co zajistily co nejrychlejší spravedlivý přechod energetiky na obnovitelné zdroje.” Vyzvali mluvčí Fridays For Future v jednom z proslovů.


Kontaktní osoby:
Magdaléna Středová, mluvčí Fridays For Future, +420 705 106 103, magdalena.stredova@fridaysforfuture.cz
Nikol Krejčová, vedoucí kampaně Greenpeace ČR, +420 778 002 468, nikol.krejcova@greenpeace.org

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist