https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studie-o-prijatelnosti-jezu-v-decine-jsou-nekvalitni-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu: Studie o přijatelnosti jezu v Děčíně jsou nekvalitní

Kanalizování Labe zbytečně likviduje cennou přírodu.

Děti Země ve svém vyjádření k dokumentaci o hodnocení vlivů uvažované stavby jezu v Děčíně na životní prostředí a k hodnocení jejího vlivu na evropsky chráněné živočichy a stanoviště upozornily, že může jít o příklad odborného selhání obou osob, které si najalo Ředitelství vodních cest ČR. Jejich tvrzení o ekologické přijatelnosti a výhodnosti jezu jsou obecná, povrchní a leckdy bez důkazů. Děti Země proto navrhly, aby MŽP zvážilo zahájení procesu odebrání jejich odborných licencí.

„Namísto kvalitního obsahu s řádnými a logicky odůvodněnými jsme četli mnohasetstránkový bezcenný spíše „politický“ dokument plný frází a spekulací, které mnohdy popírají přírodní zákony, takže jsme MŽP doporučili, aby s oběma autory zahájilo řízení o odebrání odborné licence,“ sdělil Miroslav Patrik z Dětí Země.

Autorem dokumentace EIA je Tomáš Šikula z firmy HBH Projekt, s. r. o., která pro Ředitelství silnic a dálnic ČR za milionové částky zajišťuje přípravu silnic a mnohdy účelová ekologická hodnocení. Firma se např. podílí na silnici R52 z Brna na Vídeň kolem CHKO Pálava, R55 přes ptačí oblast u Bzence či R43 z Kuřimi na sever.

Autorem hodnocení vlivů na evropsky chráněné části přírody je Jiří Zahrádka z firmy AQ-Service, s. r. o., který však dosud nevypracoval ani jednu takovou studii. Nelze tedy objektivně posoudit, do jaké míry je odborníkem na ekologii lužních lesů a niv. Podle Dětí Země z toho, co předvedl v tomto případě, tak spíše ne.

„Náš názor na nízkou kvalitu obou těchto materiálů podpořili nezávislí odborníci, česká a saská občanská sdružení i Správa CHKO Labské pískovce,“ upozorňuje dále Patrik a dodává, že náklady na vypracování obou těchto dokumentů jsou dosud asi 3,5 miliónů korun, což se může ještě zvýšit jejich přepracováním.

V hodnocení vlivů jezu se například tvrdí, že současný stav přírody se snadnou migrací živočichů, s vysokou přírodní rozmanitostí chráněných druhů organismů a s probíhajícími plánovanými opatřeními na další zlepšení, která se provádějí buď zdarma či v desítkách miliónů korun, jsou nedostatečná a jedinou záchranou takto údajně „zdecimované přírody“ je stavba jezu za téměř pět miliard korun s „řízenou“ ochranou přírody.

„Podle najatých osob investorem jsou přírodní procesy probíhající stovky a tisíce let údajně nekvalitní, takže jim musí pomoci člověk svým rozumem, penězi a technikou,“ uvádí jako jednu z absurdit obou materiálů Patrik.

Investiční náklady na jez mají být 3,5 mld. Kč a na vodní elektrárnu s výkonem 10 MW kolem 1,4 mld. Kč, přičemž doba návratnosti má být mezi 12 až 33 lety. Po jejich dostavbě se má množství dopravovaného zboží zvýšit o 40-150 % na 0,7-1,3 miliónů tun nákladu v roce 2045. Tyto údaje považují Děti Země za zavádějící.

Plavební stupeň Děčín:
http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=ULK305

Aktivity Tomáše Šikoly:
http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=osoby&id=69749%2FENV%2F07

Aktivity Jiřího Zahrádky:
http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=osoby_natura&id=778%2F630%2F06

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist