Michal Krejčí "> Světový den mokřadů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/svetovy-den-mokradu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Unie pro řeku Moravu: Světový den mokřadů

1. února 2008 | Unie pro řeku Moravu
Autor: Michal Krejčí , tel: 585 204 495
Světový den mokřadů v České republice, tak jako každý rok, zůstává opomenut. Nezájmem oficiálních státních institucí i médií se vyznačuje Světový den mokřadů. Přitom mokřady jsou velmi významným typem prostředí, jež je pro lidstvo nenahraditelné, a to především pro svoji funkci v koloběhu vody v krajině a též pro svou vysokou biodiverzitu a bioprodukci. Určité typy mokřadů se podílí i na přirozeném vázání uhlíku v přírodě, čímž ovlivňují globální klimatické změny.

„Nezapsání se světového dne mokřadů do povědomí obyvatel i institucí v Česku je zčásti dáno jistou neaktuálností tohoto data v naší zeměpisné šířce. To, že den mokřadů slavíme v únoru, kdy je obvykle sníh či alespoň chladno a bláto, není zrovna šťastné. Vždyť mokřady jsou nejkrásnější na jaře či v létě, kdy jsou plné života. Zamrzlé tůně a třeba bažinné louky nejsou v zimě příliš atraktivní“ říká Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu.

Právě občanské sdružení Unie pro řeku Moravu se dlouhodobě věnuje ochraně mokřadů a také řek a všech vodních toků, k tomuto účelu sdružuje jednotlivce i další nevládní organizace. Jednou z nich je i Sagittaria, která realizuje projekt na jihu Moravy zaměřený na postupné snížení eutrofizace Písečného rybníka prostřednictvím obnovy vodní a mokřadní vegetace. Aplikací rybničního hospodaření šetrného k přírodě je udržována velmi dobrá průhlednost vody a dobré kyslíkaté poměry v celém vodním sloupci jako předpoklad pro obnovu samočistících procesů rybníka. Cílem projektu je přirozenou cestou snížit znečištění rybníka odpadními živinami ze zemědělské výroby a komunálního odpadu. Výsledkem je zlepšený stav ryb i zamezení nadměrného rozmnožování plevelných ryb. Propagací a popularizací projektu na veřejnosti projekt slouží jako modelový případ pro aplikaci zvoleného postupu na další území.
Uvedený projekt probíhá za podpory Dunajského regionálního projektu UNDP/GEF, jež si klade za cíl zlepšení životního prostředí a ochranu vod v povodí Dunaje. Dunajský regionální projekt pomáhá třinácti zemím povodí aplikovat úmluvu o ochraně Dunaje.

Doplňující informace:
Světový den mokřadů připadá na 2. února. V roce 1971 byla v tento den podepsána mezinárodní úmluva o mokřadech, známá jako „Ramsarská úmluva“ (oficiální název Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva), byla sjednána v íránském městě Ramsar. V současné době má úmluva 138 smluvních stran (států).

Ramsarská úmluva je první mezinárodní smlouvou zaměřenou na ochranu a rozumné využívání přírodních zdrojů a jednou z mála úmluv chránících určitý typ biotopů. Prostřednictvím úmluvy je zajišťována celosvětová ochrana všech typů mokřadů.

Každá smluvní strana je m.j. povinna zařadit alespoň jeden mokřad do „Seznamu mokřadů mezinárodního významu“. V současné době je na tomto seznamu vedeno 1369 mokřadů o celkové rozloze 119,6 mil. hektarů.
České ramsarské mokřady:

* Krkonošská rašeliniště
* Lednické rybníky
* Litovelské Pomoraví
* Mokřad dolního Podyjí
* Mokřady Liběchovky a Pšovky
* Novozámecký a Břehyňský rybník
* Podzemní Punkva
* Poodří
* Třeboňská rašeliniště
* Třeboňské rybníky
* Šumavské slatě


Kontakt: Mgr. Michal Krejčí, Unie pro řeku Moravu, info@uprm.cz; www.uprm.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist