https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/svs-zahajila-rekonstrukci-cov-ceska-lipa
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Severočeská vodárenská společnost a. s.: SVS zahájila rekonstrukci ČOV Česká Lípa

V České Lípě dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS) slavnostně zahájila realizaci posledního z dílčích subprojektů původní „Čisté Ploučnice“. Jeho obsahem je celková rekonstrukce stávající čistírny komunálních odpadních vod ve finančním objemu téměř 246 milionů korun.

Petr Skokan, předseda představenstva SVS, uvádí: „Rekonstrukce čistírny vyřeší v České Lípě nakládání s odpadními vodami v souladu s novou přísnější legislativou, což se v budoucnu promítne do kvality vody v Ploučnici. Samozřejmě budu pozorně sledovat, zda probíhající rekonstrukce nebude mít negativní dopady na provoz čistírny, kvalitu vypouštěných přečištěných vod a život obyvatel přilehlých lokalit.“

Ing. Miroslav Harciník, generální ředitel SVS, dodává: “Zahajovaná investiční akce patří do kategorie strategických investic. Jde o největší stavbu z původního projektu Čistá Ploučnice a také o největší akci SVS v Libereckém kraji v tomto roce. Věřím, že se nám pro ni podaří získat dotaci v rámci Operačního programu Životní prostředí.“

„Jako zhotovitel jsme připraveni v maximální míře vyhovět náročným požadavkům investora. Rekonstrukci bereme s partnery ve sdružení jako jednu z nejvýznamnějších staveb v oblasti vodohospodářských staveb a plně využijeme zkušenosti z podobných již dokončených projektů,“ dodává za vedoucího sdružení zhotovitelů Ing. Martin Borovička, generální ředitel SYNER, s. r. o.


Více o projektu:
Město Česká Lípa má vybudován kompletní kanalizační systém včetně dostatečně kapacitní čistírny odpadních vod. Na čistírnu odpadních vod (s kapacitou 48 150 EO – ekvivalentních obyvatel) jsou přiváděny odpadní vody z České Lípy (včetně jednotlivých čtvrtí Staré Lípy, Dubice u České Lípy, Dolní Libchavy, Lad), Horní Libchavy, Sosnové, Okřešic a Žizníkova. Znečištění přiváděné na ČOV (v EO) je přibližně 30 500 z domácností a 7 500 z drobných provozů, dílen ap.
Původní ČOV je tvořena dvěma samostatnými čistírenskými linkami s odlišnými technologiemi čištění. Stará čistírna je z konce sedmdesátých let a novější čistírna ze začátku devadesátých let minulého století. Obě čistírny situačně těsně navazují a mají společné vstupní čerpání, česle, provzdušňovaný lapák písku a tuku, provizorní dávkování síranu železitého za lapák písku, kalové, plynové a tepelné hospodářství, provozní objekt. Část staré biologické linky je dnes mimo provoz.
Cílem rekonstrukce ČOV Česká Lípa je čištění splaškových odpadních vod v souladu s legislativou a naplnění požadavků Směrnice rady 91/271/EHS. Na ČOV Česká Lípa se do budoucna počítá s dovážením kalů do kalového hospodářství k dalšímu zpracování z ČOV Nový Bor, Cvikov a Zákupy. V rámci města Česká Lípa se v současné době připravuje projekt výstavby centrální fluidní kotelny, kde by bylo možné spalovat odvodněné kaly z ČOV Česká Lípa.
Po rekonstrukci půjde o mechanicko-biologickou ČOV s nejlepší dostupnou technologii, s kompletním kalovým, plynovým a tepelným hospodářstvím. ČOV bude s lapákem štěrku před vstupním čerpáním, s hrubým mechanickým předčištěním jemnými česlemi a provzdušňovaným lapákem písku se zachycováním tuků, s usazovacími nádržemi a s aktivačním procesem systému RA-RO-SA-D-N s jemnobublinnou aerací a simultánním srážením fosforu solí železa. Pro rekonstrukci se využijí všechny nádrže staré i novější čistírny.
Zahájená investiční akce v České Lípě je v celkovém finančním objemu 204,999 milionů korun (bez 20% DPH). Investorem stavby je SVS a předpokládá se spolufinancování v rámci Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí o poskytnutí podpory ze SFŽP předpokládá spolufinancování ve výši přibližně 116 milionů korun z Fondu soudržnosti EU (až 60 % z uznatelných nákladů) a 9,7 milionu korun ze Státního fondu životního prostředí ČR (5% z uznatelných nákladů).
Zhotovitelem stavby je na základě výsledku výběrového řízení společnost Sdružení SYNER – SYNER VHS Vysočina - KH KINETIC. Vedoucím členem sdružení je společnost SYNER s. r. o. Stavba byla zahájena předáním staveniště zhotoviteli 23. dubna 2010. Stavební práce byly zahájeny 3. května 2010 a mají být ukončeny do listopadu 2011.

SVS (investor):
Severočeská vodárenská společnost a. s. působí na trhu v oblasti výstavby vodohospodářské infrastruktury od roku 1993. Základním zdrojem financování výstavby je podíl ze solidární ceny vodného/stočného inkasovaného v regionu, doplněný vratnými či nevratnými podporami ze státního rozpočtu a dotacemi z fondů Evropské unie. Společnost svá zařízení na rozvod a úpravu vody pronajímá distributorovi vody - Severočeským vodovodům a kanalizacím a. s. Jde celkem o 8.366 km vodovodů, 3.332 km kanalizačních sítí, 53 úpraven vody, 165 čistíren odpadních vod, 1.026 vodojemů, 292 čerpacích stanic pitné vody a 288 čerpacích stanic odpadních vod.
Veškeré akcie Severočeské vodárenské společnosti jsou v držení 459 severočeských měst a obcí. Severočeská vodárenská společnost patří k největším vodárenským společnostem v Čechách, protože její region pokrývá celý Ústecký a podstatnou část Libereckého kraje. Jde o území o celkové rozloze 7.400 km2 (tedy cca 12% plochy státu), kde žije cca 1,138 milionu obyvatel – z toho je 1,05 milionu obyvatel napojených na vodovod, 0,882 milionu na kanalizaci a 0,832 milionu na čistírny odpadních vod.
Celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury SVS v roce 2010 je plánován ve výši 1,45 miliardy korun. Částka na investice se rozdělí v tomto poměru: dvě třetiny na strategické investice
a třetina na obnovu stávajícího majetku. SVS je držitelem certifikátů ISO 9001:2008 Systém managementu jakosti a ISO 10006:2003 pro oblast projektového řízení. Více informací na www.svs.cz.

Sdružení zhotovitelů:
Vedoucím sdružení je stavební společnost SYNER, s. r. o. Společnost s téměř dvacetiletou historií je od roku 2007 součástí silné stavební, developerské a investiční skupiny S group holding, a.s. SYNER se zaměřuje na realizaci občanských, bytových, průmyslových a administrativních projektů, dopravních, ekologických, vodohospodářských a technologických staveb. Ve svém oboru patří do první desítky největších a nejvýznamnějších subjektů v České republice, v Libereckém kraji je stavební jedničkou.
SYNER s. r. o. staví na bohatých zkušenostech a špičkových realizačních týmech, v současnosti zaměstnává kolem 300 pracovníků. Je držitelem řady ocenění v prestižní soutěži Stavba roku. V roce 2002 byla vyhlášena Stavební firmou roku v kategorii nad 200 zaměstnanců, je několikanásobnou nositelkou značky Czech Made, ocenění Bezpečný podnik a titulu Dynamická firma roku 2006. Společnost má etablovaný a pravidelně auditovaný certifikovaný systém řízení jakosti, environmentálního managementu
a managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v souladu s normami ČSN EN ISO 9001, ČSN EN ISO 14001 a OHSAS 18001. Více na www.syner.cz.
Společnost SYNER VHS Vysočina a. s. je součástí skupiny S group holding a. s. Společnost působí v oblasti výstavby vodohospodářských staveb již od roku 1990. Má v tomto oboru, speciálně pak ve výstavbě a rekonstrukcí ČOV velké zkušenosti. K dnešnímu dni v tomto segmentu realizace má 68 úspěšně dokončených staveb ČOV a jejich rekonstrukcí všech velikostí. Společnost má 220 zaměstnanců, z toho 180 v kategorii manuálně pracujících. Společnost zajišťuje stavební práce svými pracovníky, strojní dodávky zajišťuje poddodavatelsky u renomovaných firem. Obrat společnosti pro tento rok se předpokládá ve výši 400 mil. Kč.
Společnost K & H KINETIC a. s. je dodavatelem technologií pro vodohospodářské stavby, se dvacetiletou historií. Dlouhodobě se orientuje na komplexní služby a dodávky se zaměřením na čistírny odpadních vod, úpravny pitné vody, kalová hospodářství, bioplynové stanice a průmyslové řídicí systémy. Hlavní předností je důraz na kvalitu a individuální přístup ke každému zákazníkovi, s cílem optimálního řešení. V posledních dvaceti letech se společnost významně podílela na výstavbě a modernizaci čistíren odpadních vod v Česku i Slovensku a na přípravě a realizaci čistíren odpadních vod v Ruské federaci a dalších zemích SNS. Společnost má zavedený a pravidelně auditovaný certifikovaný systém řízení jakosti a environmentálního managementu v souladu s normami ČSN EN ISO 9001, ČSN EN ISO 14001. Skupina K&H KINETIC má v současné době zhruba 300 zaměstnanců a její obrat v roce 2009 byl 19,5 mil. EUR. Více na www.kh-kinetic.cz.


Kontakt:
Ing. Dagmar Haltmarová
Tisková mluvčí
Severočeská vodárenská společnost a. s.
Mobil: 603 542136
E-mail: dagmar.haltmarova@svs.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist