Tiskové oddělení MŽP "> Tématem klima konference OSN v Egyptě bude financování adaptačních opatření v rozvojových zemích, potvrdili ministři v Kinshase - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tematem-klima-konference-osn-v-egypte-bude-financovani-adaptacnich-opatreni-v-rozvojovych-zemich-potvrdili-ministri-v
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Tématem klima konference OSN v Egyptě bude financování adaptačních opatření v rozvojových zemích, potvrdili ministři v Kinshase

6. října 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Již za měsíc, od 6. do 18. listopadu se pod egyptským předsednictvím sejde v Šarm aš-Šajchu 27. Konference OSN o změně klimatu (COP27), kde bude Česká republika reprezentovat celou Evropskou unii. Na začátku října proto Demokratická republika Kongo uspořádala předcházející ministerské zasedání (pre-COP) v Kinshase. Hlavním tématem bylo jednání o financování Zeleného klimatického fondu, ze kterého mohou čerpat rozvojové státy, na které změny klimatu především dopadají.

České předsednictví Evropské unie zastupoval na jednání Jan Dusík, náměstek pro řízení sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí a vládní zmocněnec pro mezinárodní jednání o klimatu.

"Diskuse ministrů v Kinshase byla důležitá pro nalezení společných rysů a lepší pochopení našich rozdílů a způsobů, jak je můžeme překlenout. Tyto konzultace pomohou při dolaďování mandátu EU a pro řízení složitých jednání v Šarm aš-Šajchu příští měsíc. Jsem povzbuzen tím, že všichni ministři projevují odhodlání jednat a zajistit, aby konference COP27, s podtitulem africká, byla úspěšná," řekl Jan Dusík.

Více než 50 ministrů a dalších zástupců se v Kinshase shodlo, že nadcházející konference COP27 bude zaměřena na důsledné plnění stávajících závazků a programů dohodnutých na předcházející konferenci v Glasgow. Řečníci apelovali na vyspělé státy, aby převzaly finanční odpovědnost za svou roli v klimatické krizi. Klíčovým pro úspěch COP27 tedy bude pokrok v oblasti zajištění financování opatření v oblasti klimatu v rozvojových zemích.

Podle Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu mají smluvní strany od roku 2020 rozvojovým státům poskytnout 100 miliard dolarů ročně. V roce 2021 Fond dohromady získal přibližně 85 miliard, pro rok 2023 je tak potřeba zajistit plnou částku. Dalším úkolem nadcházející konference je zdvojnásobení finančních prostředků na přizpůsobení se změně klimatu do roku 2025 a také rozvoj nového Globálního cíle pro adaptace (GGA). Ten by měl posílit globální adaptační opatření, tak, aby lidé na celém světě mohli žít v prostředí, které bude odolné vůči negativním dopadům změny klimatu.

Jako nejtěžší zástupci zemí zmiňovali klimatické „ztráty a škody“ tedy kompenzaci za ničivé dopady změny klimatu. Rozvojové země navrhují zřízení nového fondu na řešení nejnaléhavějších škod, zatímco rozvinuté země chtějí, aby COP27 uvedla v život tzv. Santiagskou platformu pro technickou asistenci a posílila stávající instituce a iniciativy, které mají pomoci odolávat dopadům extrémního počasí, jako jsou hurikány, povodně, sucha nebo požáry.

Česká republika, která v současné době předsedá EU, připravuje závěry Rady EU pro COP27, které budou rámcem mandátu pro vyjednavače EU v Šarm aš-Šajchu. Závěry budou přijaty na zasedání Rady ministrů životního prostředí 24. října v Lucemburku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist