Tiskové oddělení MŽP "> Teplárny končí se spalováním uhlí. Pomůže jim 1,4 miliardy z Modernizačního fondu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/teplarny-konci-se-spalovanim-uhli.pomuze-jim-1-4-miliardy-z-modernizacniho-fondu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Teplárny končí se spalováním uhlí. Pomůže jim 1,4 miliardy z Modernizačního fondu

19. listopadu 2021 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ministr životního prostředí podepsal podporu 1,4 miliardy korun prvním šesti projektům doporučeným Radou Státního fondu životního prostředí ČR z dotační výzvy HEAT 1/2021. Výzva je určena pro menší projekty s cílem zajistit rychlý přechod tepláren na čisté zdroje energie, ze kterých budou vyrábět teplo. Schvalování žádostí o dotace probíhá průběžně, příjem pokračuje až do 14. ledna.

„Modernizační fond jsme v květnu letošního roku jako první otevřeli teplárnám. Právě je totiž tíží vysoké ceny emisních povolenek. Je to problém především menších výrobců tepla, kteří musí poměrně rychle spustit nové technologie, které nahradí dnešní uhelné kotle. Dotace jim v tom výrazně pomůže,“vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Projekty na radikální modernizaci a proměnu tepláren mohou spustit jejich majitelé na šesti místech. Například teplárna ve Sviadnově ve Frýdku-Místku bude kompletně ekologizována. Už nyní se podstatná část tepla vyrábí z biomasy, její podíl chce vlastník - společnost Veolia ještě navýšit. Současně přestaví stávající uhelné kotle na zemní plyn, který bude sloužit jako doplňkové palivo. Projekt Dekarbonizace Teplárny Frýdek-Místek má stát 430 milionů korun, z Modernizačního fondu dostane žadatel dotaci 226 milionů korun. Veolia uspěla i s dotační žádostí na dekarbonizaci teplárny v Karviné.

Dalšími podpořenými projekty jsou plynofikace teplárny v Táboře, dekarbonizace elektrárny Kolín, přechod na biomasu v teplárně v Plané a horkovodní biomasová a plynová kotelna ve Dvoře Králové.
Příjem žádostí ve výzvě HEAT 1/2021 Modernizačního fondu pokračuje dál. „Dotace mají zajistit rychlý přechod tepláren na čisté zdroje energie pro výrobu tepla. Tato zásadní transformace přinese čistší vzduch a zajistí i nadále cenově dostupné teplo. Veškeré žádosti, které budou předkládány i po naplnění alokace výzvy, budou v případě splnění všech stanovených podmínek zařazeny do zásobníku. Prostředky na podporu budou navýšeny z dalších financí zobchodovaných emisních povolenek,“ uvádí ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Vedle tepláren získaly v balíku schválených dotací z Modernizačního fondu podporu i fotovoltaické elektrárny. Nově se energie ze slunce bude získávat v Dlouhém Újezdě na Tachovsku, ve Zlonicích na Kladensku nebo v Mydlovarech v Jihočeském kraji. Celkem dotaci získalo osm projektů, které si rozdělí skoro 45 milionů korun.

Vedle projektů z Modernizačního fondu uvolnil ministr Brabec také 100 milionů korun pěti desítkám projektů z Národního programu Životní prostředí. Polovina peněz jde na podporu environmentálního vzdělávání. Na nové projekty se mohou těšit i obyvatelé 24 obcí, které mají problém se zásobováním pitnou vodou. Z Národního programu Životní prostředí se jim podařilo získat dotaci na zdroje pitné vody. Například obec Okounov na Chomutovsku posílí v Kotvině zdroj vody, v Chlístově na Klatovsku udělají hydrogeologický vrt nebo v Kruhu na Semilsku vybudují zdrojovou základnu veřejného vodovodu.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist