Tiskové zprávy
Rada Evropské unie: Tisková zpráva 3036. zasedání Rady Životní prostředí
14. října 2010 | Rada Evropské unie
Hlavní výsledky zasedání Rady
Rada přijala závěry o postoji EU pro cancúnskou konferenci o klimatu. EU očekává, že na zasedání bude přijat vyvážený soubor rozhodnutí, která přispějí k vytvoření mezinárodního režimu pro ochranu klimatu v období po roce 2012. Rada znovu zopakovala, že by upřednostňovala, aby měl tento režim podobu jednoho právně závazného nástroje. Současně potvrdila ochotu zvážit možnost druhého kontrolního období podle Kjótského protokolu, pokud by toto období bylo součástí širšího řešení zahrnujícího perspektivu celosvětového rámce, do něhož by byly zapojeny všechny hlavní ekonomiky.
Rada kromě toho projednala návrhy, které by členským státům umožnily omezit na jejich území pěstování geneticky modifikovaných organismů. Ministři požadovali řadu vysvětlení, aby bylo možné zajistit, že navrhovaný právní předpis bude prakticky proveditelný a z právního hlediska správný. Jednání o těchto návrzích budou v rámci Rady pokračovat.
Rada přijala rovněž závěry s ohledem na přípravu desátého zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti. Tyto závěry znovu potvrdily hlavní cíl EU, jímž je zastavit v EU do roku 2020 úbytek biologické rozmanitosti a degradaci ekosystémových služeb, v maximálním proveditelném rozsahu je obnovit a současně zvýšit příspěvek EU k odvrácení úbytku biologické rozmanitosti v celosvětovém měřítku. Rada rovněž zdůraznila, že EU je odhodlána na konferenci uzavřít smysluplný protokol pro přístup ke genetickým zdrojům a pro sdílení přínosů.
OBSAH1
ÚČASTNÍCI
PROJEDNÁVANÉ BODY
Biologická rozmanitost
Pěstování geneticky modifikovaných organismů
Změna klimatu – varianty cíle EU v oblasti snížení emisí
Cancúnská konference o klimatu
JINÉ ZÁLEŽITOSTI
OSTATNÍ SCHVÁLENÉ BODY
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Montrealský protokol o látkách, které poškozují ozónovou vrstvu
HOSPODÁŘSKÉ A FINANČNÍ VĚCI
Vrácení daně z přidané hodnoty
ÚČASTNÍCI
Belgie:
Joke SCHAUVLIEGEOVÁ ministryně životního prostředí, přírody a kultury
Paul MAGNETTE ministr pro otázky klimatu a energetiky
Bulharsko:
Nona KARADŽOVA ministryně životního prostředí a vodního hospodářství
Česká republika:
Rut BÍZKOVÁ náměstkyně ministra životního prostředí
Dánsko:
Karen ELLEMANN-JENSENOVÁ ministryně životního prostředí
Lykke FRIISOVÁ ministryně pro otázky klimatu a energetiky
Německo:
Norbert RÖTTGEN spolkový ministr životního prostředí
Estonsko:
Jaanus TAMKIVI ministr životního prostředí
Irsko:
Ciarán CUFFE náměstek při ministerstvu životního prostředí
Geraldine BYRNE NASONOVÁ náměstkyně stálého zástupce
Řecko:
Konstantina BIRBILI ministryně, ministerstvo životního prostředí, energetiky a změny klimatu
Španělsko:
Elena ESPINOSOVÁ ministryně pro životní prostředí a venkovské a mořské prostředí
Agustín HERNANDEZ FERNANDEZ de ROJAS rada pro životní prostředí, území a infrastrukturu Galicie
Francie:
Jean-Louis BORLOO ministr životního prostředí, energetiky, udržitelného rozvoje a mořských záležitostí, pověřený ekologicky šetrnými technologiemi a vyjednáváním o klimatu
Chantal JOUANNOVÁ státní tajemnice pro ekologii
Itálie:
Vincenzo GRASSI náměstek stálého zástupce
Kypr:
Demetris ELIADES ministr zemědělství, životního prostředí a přírodních zdrojů
Lotyšsko:
Zaneta MIKOSA parlamentní tajemnice, ministerstvo životního prostředí
Litva:
Gediminas KAZLAUSKAS ministr životního prostředí
Lucembursko:
Claude WISELER ministr udržitelného rozvoje a infrastruktur
Marco SCHANK náměstek ministra udržitelného rozvoje a infrastruktur
Maďarsko:
Sándor FAZEKAS ministr pro rozvoj venkova
Malta:
George PULLICINO ministr pro zdroje a záležitosti venkova
Mario DE MARCO parlamentní tajemník pro cestovní ruch, životní prostředí a kulturu
Nizozemsko:
Derk OLDENBURG náměstek stálého zástupce
Rakousko:
Nikolaus BERLAKOVICH spolkový ministr zemědělství a lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství
Polsko:
Andrzej KRASZEWSKI ministr životního prostředí
Portugalsko:
Humberto ROSA státní tajemník pro životní prostředí
Rumunsko:
Laszlo BORBELY ministr životního prostředí a lesnictví
Slovinsko:
Roko ŽARNIĆ ministr životního prostředí
Slovensko:
Jozsef NAGY státní tajemník ministerstva životního prostředí
Finsko:
Paula LEHTOMÄKIOVÁ ministryně životního prostředí
Švédsko:
Andreas CARLGREN ministr životního prostředí
Spojené království:
Caroline SPELMANOVÁ ministryně životního prostředí
Gregory BARKER náměstek ministra pro energetiku a změnu klimatu
Komise:
Janez POTOČNIK člen Komise
John DALLI člen Komise
Connie HEDEGAARDOVÁ členka Komise
PROJEDNÁVANÉ BODY
Biologická rozmanitost
Rada přijala závěry s ohledem na přípravu desátého zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti, které se má konat ve dnech 18. až 29. října v japonské Nagoji. Tyto závěry spolu s mandátem pro jednání o protokolu týkajícím se přístupu ke genetickým zdrojům a sdílení přínosů tvoří postoj EU pro tuto konferenci. Znění závěrů je uvedeno v dokumentu 14975/10.
Tyto závěry znovu potvrzují hlavní cíl EU, jímž je zastavit v EU do roku 2020 úbytek biologické rozmanitosti a degradaci ekosystémových služeb, v maximálním proveditelném rozsahu je obnovit a současně zvýšit příspěvek EU k odvrácení úbytku biologické rozmanitosti v celosvětovém měřítku. Tyto závěry rovněž zdůrazňují, že EU je odhodlána na zasedání v Nagoji uzavřít smysluplný protokol pro přístup ke genetickým zdrojům a pro sdílení přínosů.
Pěstování geneticky modifikovaných organismů
V Radě proběhla výměna názorů ohledně návrhů Komise, které by členským státům umožnily omezit na jejich území pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO).
Ministři byli požádáni, aby odpověděli na tyto otázky:
do jaké míry balíček týkající se GMO, který navrhla Komise, přispívá k požadavkům uvedeným v závěrech Rady pro životní prostředí z prosince roku 2008?
do jaké míry návrh nařízení předložený Komisí poskytuje členským státům proveditelnou a z právního hlediska správnou možnost, jak omezit nebo zakázat pěstování GMO na jejich území?
Některé delegace návrh Komise uvítaly jakožto způsob, jak reagovat na obavy veřejnosti ohledně pěstování GMO. Řada delegací však vyslovila pochybnosti ohledně toho, zda bude návrh Komise proveditelný v praxi. Někteří ministři Komisi požádali o objasnění způsobu, jímž bude nutno omezující opatření odůvodnit, aby byla slučitelná s pravidly WTO a vnitřního trhu. Jelikož účinky na lidské zdraví a životní prostředí jsou zvažovány již během postupu povolování GMO na úrovni EU, členské státy se při zakazování pěstování GMO, jejichž uvedení na trh je povoleno, nesmějí na tyto účinky odvolávat.
Další ministři vyjádřili pochybnosti ohledně dopadu tohoto návrhu na vnitřní trh a vyslovili obavy ohledně rizika možné fragmentace společné zemědělské politiky.
Další skupina ministrů trvala na provádění závěrů Rady z prosince roku 2008, zejména pokud jde o požadavek na posílené posuzování rizik z hlediska životního prostředí, které má být prováděno při povolování GMO. Další ministři zdůraznili, že v závěrech byl stanoven požadavek, aby Komise vypracovala zprávu o socioekonomických přínosech a rizicích pěstování GMO. Někteří z ministrů uvedli, že jako první krok bude nutno zajistit, aby závěry Rady byly v plném rozsahu provedeny v praxi.
Projednávání a právní rozbor tohoto návrhu bude v rámci Rady pokračovat.
Dne 13. července navrhla Komise změnu směrnice 2001/18 s cílem umožnit členským státům zakázat pěstování GMO na jejich území (12371/10 + ADD1). Komise rovněž předložila revidované doporučení týkající se koexistence mezi geneticky modifikovanými a tradičními plodinami, které by členským státům umožnilo vymezit oblasti bez GMO.
Závěry Rady z prosince roku 2008 obsahovaly mimo jiné výzvu k posílení posuzování rizik v rámci procesu povolování GMO a Komise v nich byla požádána, aby do ledna roku 2010 předložila zprávu o socioekonomických přínosech a rizicích uvádění GMO na trh. Závěry rovněž zdůraznily, že členské státy mohou regulovat pěstování GMO v citlivých nebo chráněných oblastech (16882/08).
Změna klimatu – varianty cíle EU v oblasti snížení emisí
Rada vzala na vědomí zprávu předsednictví, která shrnuje jednání o sdělení Komise týkajícím se možností přechodu k cíli vyššímu, než je 20% snížení emisí skleníkových plynů. Zpráva předsednictví má být pro Komisi vodítkem při podrobnějším posouzení způsobů, jak dosáhnout vyššího cíle v oblasti snižování emisí, a jejich nákladů a přínosů na úrovni členských států. Rada pro životní prostředí požádala o vypracování této dodatečné analýzy na svém posledním zasedání v červnu letošního roku (11028/10).
Rada přijala následující závěry a potvrdila, že se těmito otázkami bude co možná nejdříve znovu zabývat s ohledem na zasedání Evropské rady, které se bude konat na jaře roku 2011:
„Rada Evropské unie,
1. PŘIPOMÍNÁ své závěry ze dne 11. června 2010 a závěry Evropské rady ze dne
17. června 2010 a VÍTÁ probíhající diskuse o posuzování politických možností snížení emisí skleníkových plynů o více než 20 %.
2. BERE NA VĚDOMÍ zprávu předsednictví o činnostech navazujících na sdělení „Analýza možností snížení emisí skleníkových plynů o více než 20 % a vyhodnocení rizika úniku uhlíku“ a VYZÝVÁ Komisi, aby tyto možnosti dále rozpracovala včetně možností uvedených ve sdělení a případně provedla další analýzy dopadů na vnitrostátní úrovni tak, aby je mohla co nejdříve představit.
3. DOMNÍVÁ SE, že plán týkající se bezpečného a udržitelného nízkouhlíkového hospodářství do roku 2050, který v současné době připravuje Komise s cílem dále rozvíjet a provádět dlouhodobou strategii rozvoje nízkouhlíkového hospodářství, by měl rovněž obsahovat informace pro tuto analýzu politických možností do roku 2020.
4. JE ODHODLÁNA pokračovat pod strategickým vedením Evropské rady v posuzování možností snížení emisí skleníkových plynů o více než 20 % tak, aby byla připravena reagovat na probíhající mezinárodní jednání o klimatu, a JE ROZHODNUTA vrátit se k těmto otázkám co nejdříve, s ohledem na zasedání Evropské rady, které se bude konat na jaře roku 2011.“
Cancúnská konference o klimatu
Rada přijala závěry o postoji EU pro cancúnskou konferenci o klimatu, na níž má být projednán celosvětový rámec pro ochranu klimatu. Na základě tohoto znění bude na říjnovém zasedání Evropské rady stanoven postoj EU pro toto šestnácté zasedání konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC).
EU očekává, že na cancúnském zasedání bude přijat vyvážený soubor rozhodnutí, která přispějí k vytvoření mezinárodního režimu pro ochranu klimatu v období po roce 2012. Rada znovu zopakovala, že by upřednostňovala, aby měl tento režim podobu jednoho právně závazného nástroje. Současně potvrdila ochotu zvážit možnost druhého kontrolní období podle Kjótského protokolu, pokud by toto druhé kontrolní období bylo součástí širšího řešení zahrnujícího perspektivu vytvoření celosvětového rámce, do něhož by byly zapojeny všechny hlavní ekonomiky.
Znění závěrů je uvedeno v dokumentu 14957/10.
Šestnácté zasedání konference smluvních stran UNFCCC se má konat ve dnech 29. listopadu až
10. prosince v Cancúnu (Mexiko).
JINÉ ZÁLEŽITOSTI
Zaplavení červeným kalem v Maďarsku
Maďarská delegace podala Radě informace o situaci v západním Maďarsku, která nastala v důsledku úniku červeného kalu, k němuž došlo dne 4. října (14910/10). Zástupce Komise a řada ministrů v reakci na tyto informace vyjádřili Maďarsku podporu a vyslovili solidaritu s občany Maďarska v souvislosti se ztrátami na životech a s dopadem na obyvatelstvo a životní prostředí. Bylo zdůrazněno, že je zapotřebí vyvodit z těchto událostí ponaučení, zejména pokud jde o uplatňování stávajících pravidel.
Mezinárodní správa záležitostí týkajících se životního prostředí
Finská delegace podala informace o stavu příprav na druhé zasedání poradní skupiny ministrů o mezinárodní správě záležitostí týkajících se životního prostředí, které se má uskutečnit ve dnech 21. až 23. listopadu 2010 v Helsinkách (14634/10) a zdůraznila význam, který v rámci tohoto procesu má politický závazek. Uvedená skupina má mandát k tomu, aby posoudila širší reformu systému mezinárodní správy záležitostí týkajících se životního prostředí.
Přezkum strategie Společenství týkající se rtuti
Švédsko prostřednictvím poznámky upozornilo na to, že při přezkumu strategie Společenství týkající se rtuti bude možné zpřísnit stávající opatření k omezení používání rtuti a ke snížení jejích emisí. Tento krok by měl posílit vedoucí úlohu EU v rámci probíhajících jednání o nové celosvětové úmluvě o rtuti (14467/10).
Nakládání s odpady
Komise informovala Radu o situaci ohledně návrhu nařízení o kritériích pro železný a ocelový odpad a hliníkový odpad vymezujících, kdy odpad přestává být odpadem (14717/10).
Ochrana netopýrů
Česká delegace informovala Radu o šestém zasedání smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů, které se konalo ve dnech 20. až 22. září 2010 v Praze (14590/10).
Hlavní akce v oblasti životního prostředí pořádané belgickým předsednictvím
Rada vzala na vědomí informace předsednictví o hlavních akcích, které pořádá v oblasti politiky životního prostředí (14672/10).
Státní podpora uhelného průmyslu
Komise informovala Radu o svém návrhu zaměřeném na postupné zrušení podpor za účelem usnadnění uzavírání nekonkurenceschopných uhelných dolů (14690/10). Tato státní podpora by byla povolena pouze v souvislosti s plány na uzavření podniku, které mají být provedeny do 1. října 2014.
Environmentální aspekty rozpočtu EU
Nizozemsko předložilo poznámku týkající se pracovního semináře o finančních výhledech a environmentálních aspektech rozpočtu EU, který se konal ve dnech 20. a 21. září 2010 v Haagu (14643/10).
Konzultace zúčastněných stran
Rada vzala na vědomí informace Komise o konzultacích zúčastněných stran týkajících se těchto otázek (14703/10):
úlohy zemědělství a lesnictví EU při plnění závazku EU v oblasti změny klimatu;
plánu týkajícího se nízkouhlíkového hospodářství do roku 2050;
začlenění přizpůsobení se změně klimatu a jejího zmírňování do politik EU a zohlednění změny klimatu v rámci finančních nástrojů EU.
Trendy v oblasti emisí skleníkových plynů
Komise podala Radě zprávu o pokroku EU při plnění jejích cílů v oblasti snížení emisí skleníkových plynů, k jejichž splnění se členské státy zavázaly v rámci Kjótského protokolu. Na základě údajů o emisích za období do roku 2008 došla Komise k závěru, že EU-15 i členské státy, které k EU přistoupily po roce 2004, svých cílů v rámci Kjótského protokolu dosáhnou a dokonce tyto cílové hodnoty překročí (14692/10).
Letectví a změna klimatu
Komise informovala Radu o vývoji jednání v rámci shromáždění Mezinárodní organizace pro civilní letectví, které se konalo ve dnech 28. září až 8. října v Montrealu (14928/10).
Podpora technologií pro zachycování a ukládání oxidu uhličitého a pro energii z obnovitelných zdrojů
Rada vzala na vědomí informace Komise o provedení rozhodnutí o využití 300 milionů povolenek z rezervy pro nové účastníky na trhu, která je součástí systému obchodování s emisemi, pro účely demonstračních projektů v oblasti technologií pro zachycování a ukládání oxidu uhličitého a inovativních technologií v oblasti energie z obnovitelných zdrojů (14702/10). Tento mechanismus je stanoven v revidované směrnici o systému EU pro obchodování s emisemi; v jeho rámci bude poskytnuta podpora nejméně osmi projektům zahrnujícím zachycování a ukládání oxidu uhličitého a nejméně třiceti čtyřem inovativním projektům v oblasti energie z obnovitelných zdrojů.
Program OSN pro životní prostředí
Španělsko informovalo Radu o svém záměru kandidovat na předsednictví úřadu řídící rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) na období let 2011-2012 (14822/10). Volba předsedy úřadu se má uskutečnit na dvacátém šestém řádném zasedání řídící rady UNEP, které se bude konat ve dnech 21. až 25. února 2011 v Nairobi.
DALŠÍ SCHVÁLENÉ BODY
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Montrealský protokol o látkách, které poškozují ozónovou vrstvu
Rada zmocnila Komisi k tomu, aby se jménem EU účastnila jednání na dvacátém druhém zasedání smluvních stran Montrealského protokolu, které se má konat ve dnech 8. až 12. listopadu 2010 v Kampale (Uganda). Tento mandát se týká záležitostí, které spadají do pravomoci Unie
a v souvislosti s nimiž Unie přijala pravidla; tento mandát je doplněn směrnicemi pro jednání (13480/10).
HOSPODÁŘSKÉ A FINANČNÍ VĚCI
Vrácení daně z přidané hodnoty
Rada přijala směrnici týkající se vrácení daně z přidané hodnoty osobám povinným k dani neusazeným v členském státě vrácení daně, ale v jiném členském státě (13936/10). Na základě této nové směrnice se lhůta pro podávání žádostí o vrácení daně u výdajů vzniklých v roce 2009 mimořádně prodlužuje z 30. září 2010 do 31. března 2011.
Rada přijala závěry o postoji EU pro cancúnskou konferenci o klimatu. EU očekává, že na zasedání bude přijat vyvážený soubor rozhodnutí, která přispějí k vytvoření mezinárodního režimu pro ochranu klimatu v období po roce 2012. Rada znovu zopakovala, že by upřednostňovala, aby měl tento režim podobu jednoho právně závazného nástroje. Současně potvrdila ochotu zvážit možnost druhého kontrolního období podle Kjótského protokolu, pokud by toto období bylo součástí širšího řešení zahrnujícího perspektivu celosvětového rámce, do něhož by byly zapojeny všechny hlavní ekonomiky.
Rada kromě toho projednala návrhy, které by členským státům umožnily omezit na jejich území pěstování geneticky modifikovaných organismů. Ministři požadovali řadu vysvětlení, aby bylo možné zajistit, že navrhovaný právní předpis bude prakticky proveditelný a z právního hlediska správný. Jednání o těchto návrzích budou v rámci Rady pokračovat.
Rada přijala rovněž závěry s ohledem na přípravu desátého zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti. Tyto závěry znovu potvrdily hlavní cíl EU, jímž je zastavit v EU do roku 2020 úbytek biologické rozmanitosti a degradaci ekosystémových služeb, v maximálním proveditelném rozsahu je obnovit a současně zvýšit příspěvek EU k odvrácení úbytku biologické rozmanitosti v celosvětovém měřítku. Rada rovněž zdůraznila, že EU je odhodlána na konferenci uzavřít smysluplný protokol pro přístup ke genetickým zdrojům a pro sdílení přínosů.
OBSAH1
ÚČASTNÍCI
PROJEDNÁVANÉ BODY
Biologická rozmanitost
Pěstování geneticky modifikovaných organismů
Změna klimatu – varianty cíle EU v oblasti snížení emisí
Cancúnská konference o klimatu
JINÉ ZÁLEŽITOSTI
OSTATNÍ SCHVÁLENÉ BODY
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Montrealský protokol o látkách, které poškozují ozónovou vrstvu
HOSPODÁŘSKÉ A FINANČNÍ VĚCI
Vrácení daně z přidané hodnoty
ÚČASTNÍCI
Belgie:
Joke SCHAUVLIEGEOVÁ ministryně životního prostředí, přírody a kultury
Paul MAGNETTE ministr pro otázky klimatu a energetiky
Bulharsko:
Nona KARADŽOVA ministryně životního prostředí a vodního hospodářství
Česká republika:
Rut BÍZKOVÁ náměstkyně ministra životního prostředí
Dánsko:
Karen ELLEMANN-JENSENOVÁ ministryně životního prostředí
Lykke FRIISOVÁ ministryně pro otázky klimatu a energetiky
Německo:
Norbert RÖTTGEN spolkový ministr životního prostředí
Estonsko:
Jaanus TAMKIVI ministr životního prostředí
Irsko:
Ciarán CUFFE náměstek při ministerstvu životního prostředí
Geraldine BYRNE NASONOVÁ náměstkyně stálého zástupce
Řecko:
Konstantina BIRBILI ministryně, ministerstvo životního prostředí, energetiky a změny klimatu
Španělsko:
Elena ESPINOSOVÁ ministryně pro životní prostředí a venkovské a mořské prostředí
Agustín HERNANDEZ FERNANDEZ de ROJAS rada pro životní prostředí, území a infrastrukturu Galicie
Francie:
Jean-Louis BORLOO ministr životního prostředí, energetiky, udržitelného rozvoje a mořských záležitostí, pověřený ekologicky šetrnými technologiemi a vyjednáváním o klimatu
Chantal JOUANNOVÁ státní tajemnice pro ekologii
Itálie:
Vincenzo GRASSI náměstek stálého zástupce
Kypr:
Demetris ELIADES ministr zemědělství, životního prostředí a přírodních zdrojů
Lotyšsko:
Zaneta MIKOSA parlamentní tajemnice, ministerstvo životního prostředí
Litva:
Gediminas KAZLAUSKAS ministr životního prostředí
Lucembursko:
Claude WISELER ministr udržitelného rozvoje a infrastruktur
Marco SCHANK náměstek ministra udržitelného rozvoje a infrastruktur
Maďarsko:
Sándor FAZEKAS ministr pro rozvoj venkova
Malta:
George PULLICINO ministr pro zdroje a záležitosti venkova
Mario DE MARCO parlamentní tajemník pro cestovní ruch, životní prostředí a kulturu
Nizozemsko:
Derk OLDENBURG náměstek stálého zástupce
Rakousko:
Nikolaus BERLAKOVICH spolkový ministr zemědělství a lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství
Polsko:
Andrzej KRASZEWSKI ministr životního prostředí
Portugalsko:
Humberto ROSA státní tajemník pro životní prostředí
Rumunsko:
Laszlo BORBELY ministr životního prostředí a lesnictví
Slovinsko:
Roko ŽARNIĆ ministr životního prostředí
Slovensko:
Jozsef NAGY státní tajemník ministerstva životního prostředí
Finsko:
Paula LEHTOMÄKIOVÁ ministryně životního prostředí
Švédsko:
Andreas CARLGREN ministr životního prostředí
Spojené království:
Caroline SPELMANOVÁ ministryně životního prostředí
Gregory BARKER náměstek ministra pro energetiku a změnu klimatu
Komise:
Janez POTOČNIK člen Komise
John DALLI člen Komise
Connie HEDEGAARDOVÁ členka Komise
PROJEDNÁVANÉ BODY
Biologická rozmanitost
Rada přijala závěry s ohledem na přípravu desátého zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti, které se má konat ve dnech 18. až 29. října v japonské Nagoji. Tyto závěry spolu s mandátem pro jednání o protokolu týkajícím se přístupu ke genetickým zdrojům a sdílení přínosů tvoří postoj EU pro tuto konferenci. Znění závěrů je uvedeno v dokumentu 14975/10.
Tyto závěry znovu potvrzují hlavní cíl EU, jímž je zastavit v EU do roku 2020 úbytek biologické rozmanitosti a degradaci ekosystémových služeb, v maximálním proveditelném rozsahu je obnovit a současně zvýšit příspěvek EU k odvrácení úbytku biologické rozmanitosti v celosvětovém měřítku. Tyto závěry rovněž zdůrazňují, že EU je odhodlána na zasedání v Nagoji uzavřít smysluplný protokol pro přístup ke genetickým zdrojům a pro sdílení přínosů.
Pěstování geneticky modifikovaných organismů
V Radě proběhla výměna názorů ohledně návrhů Komise, které by členským státům umožnily omezit na jejich území pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO).
Ministři byli požádáni, aby odpověděli na tyto otázky:
do jaké míry balíček týkající se GMO, který navrhla Komise, přispívá k požadavkům uvedeným v závěrech Rady pro životní prostředí z prosince roku 2008?
do jaké míry návrh nařízení předložený Komisí poskytuje členským státům proveditelnou a z právního hlediska správnou možnost, jak omezit nebo zakázat pěstování GMO na jejich území?
Některé delegace návrh Komise uvítaly jakožto způsob, jak reagovat na obavy veřejnosti ohledně pěstování GMO. Řada delegací však vyslovila pochybnosti ohledně toho, zda bude návrh Komise proveditelný v praxi. Někteří ministři Komisi požádali o objasnění způsobu, jímž bude nutno omezující opatření odůvodnit, aby byla slučitelná s pravidly WTO a vnitřního trhu. Jelikož účinky na lidské zdraví a životní prostředí jsou zvažovány již během postupu povolování GMO na úrovni EU, členské státy se při zakazování pěstování GMO, jejichž uvedení na trh je povoleno, nesmějí na tyto účinky odvolávat.
Další ministři vyjádřili pochybnosti ohledně dopadu tohoto návrhu na vnitřní trh a vyslovili obavy ohledně rizika možné fragmentace společné zemědělské politiky.
Další skupina ministrů trvala na provádění závěrů Rady z prosince roku 2008, zejména pokud jde o požadavek na posílené posuzování rizik z hlediska životního prostředí, které má být prováděno při povolování GMO. Další ministři zdůraznili, že v závěrech byl stanoven požadavek, aby Komise vypracovala zprávu o socioekonomických přínosech a rizicích pěstování GMO. Někteří z ministrů uvedli, že jako první krok bude nutno zajistit, aby závěry Rady byly v plném rozsahu provedeny v praxi.
Projednávání a právní rozbor tohoto návrhu bude v rámci Rady pokračovat.
Dne 13. července navrhla Komise změnu směrnice 2001/18 s cílem umožnit členským státům zakázat pěstování GMO na jejich území (12371/10 + ADD1). Komise rovněž předložila revidované doporučení týkající se koexistence mezi geneticky modifikovanými a tradičními plodinami, které by členským státům umožnilo vymezit oblasti bez GMO.
Závěry Rady z prosince roku 2008 obsahovaly mimo jiné výzvu k posílení posuzování rizik v rámci procesu povolování GMO a Komise v nich byla požádána, aby do ledna roku 2010 předložila zprávu o socioekonomických přínosech a rizicích uvádění GMO na trh. Závěry rovněž zdůraznily, že členské státy mohou regulovat pěstování GMO v citlivých nebo chráněných oblastech (16882/08).
Změna klimatu – varianty cíle EU v oblasti snížení emisí
Rada vzala na vědomí zprávu předsednictví, která shrnuje jednání o sdělení Komise týkajícím se možností přechodu k cíli vyššímu, než je 20% snížení emisí skleníkových plynů. Zpráva předsednictví má být pro Komisi vodítkem při podrobnějším posouzení způsobů, jak dosáhnout vyššího cíle v oblasti snižování emisí, a jejich nákladů a přínosů na úrovni členských států. Rada pro životní prostředí požádala o vypracování této dodatečné analýzy na svém posledním zasedání v červnu letošního roku (11028/10).
Rada přijala následující závěry a potvrdila, že se těmito otázkami bude co možná nejdříve znovu zabývat s ohledem na zasedání Evropské rady, které se bude konat na jaře roku 2011:
„Rada Evropské unie,
1. PŘIPOMÍNÁ své závěry ze dne 11. června 2010 a závěry Evropské rady ze dne
17. června 2010 a VÍTÁ probíhající diskuse o posuzování politických možností snížení emisí skleníkových plynů o více než 20 %.
2. BERE NA VĚDOMÍ zprávu předsednictví o činnostech navazujících na sdělení „Analýza možností snížení emisí skleníkových plynů o více než 20 % a vyhodnocení rizika úniku uhlíku“ a VYZÝVÁ Komisi, aby tyto možnosti dále rozpracovala včetně možností uvedených ve sdělení a případně provedla další analýzy dopadů na vnitrostátní úrovni tak, aby je mohla co nejdříve představit.
3. DOMNÍVÁ SE, že plán týkající se bezpečného a udržitelného nízkouhlíkového hospodářství do roku 2050, který v současné době připravuje Komise s cílem dále rozvíjet a provádět dlouhodobou strategii rozvoje nízkouhlíkového hospodářství, by měl rovněž obsahovat informace pro tuto analýzu politických možností do roku 2020.
4. JE ODHODLÁNA pokračovat pod strategickým vedením Evropské rady v posuzování možností snížení emisí skleníkových plynů o více než 20 % tak, aby byla připravena reagovat na probíhající mezinárodní jednání o klimatu, a JE ROZHODNUTA vrátit se k těmto otázkám co nejdříve, s ohledem na zasedání Evropské rady, které se bude konat na jaře roku 2011.“
Cancúnská konference o klimatu
Rada přijala závěry o postoji EU pro cancúnskou konferenci o klimatu, na níž má být projednán celosvětový rámec pro ochranu klimatu. Na základě tohoto znění bude na říjnovém zasedání Evropské rady stanoven postoj EU pro toto šestnácté zasedání konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC).
EU očekává, že na cancúnském zasedání bude přijat vyvážený soubor rozhodnutí, která přispějí k vytvoření mezinárodního režimu pro ochranu klimatu v období po roce 2012. Rada znovu zopakovala, že by upřednostňovala, aby měl tento režim podobu jednoho právně závazného nástroje. Současně potvrdila ochotu zvážit možnost druhého kontrolní období podle Kjótského protokolu, pokud by toto druhé kontrolní období bylo součástí širšího řešení zahrnujícího perspektivu vytvoření celosvětového rámce, do něhož by byly zapojeny všechny hlavní ekonomiky.
Znění závěrů je uvedeno v dokumentu 14957/10.
Šestnácté zasedání konference smluvních stran UNFCCC se má konat ve dnech 29. listopadu až
10. prosince v Cancúnu (Mexiko).
JINÉ ZÁLEŽITOSTI
Zaplavení červeným kalem v Maďarsku
Maďarská delegace podala Radě informace o situaci v západním Maďarsku, která nastala v důsledku úniku červeného kalu, k němuž došlo dne 4. října (14910/10). Zástupce Komise a řada ministrů v reakci na tyto informace vyjádřili Maďarsku podporu a vyslovili solidaritu s občany Maďarska v souvislosti se ztrátami na životech a s dopadem na obyvatelstvo a životní prostředí. Bylo zdůrazněno, že je zapotřebí vyvodit z těchto událostí ponaučení, zejména pokud jde o uplatňování stávajících pravidel.
Mezinárodní správa záležitostí týkajících se životního prostředí
Finská delegace podala informace o stavu příprav na druhé zasedání poradní skupiny ministrů o mezinárodní správě záležitostí týkajících se životního prostředí, které se má uskutečnit ve dnech 21. až 23. listopadu 2010 v Helsinkách (14634/10) a zdůraznila význam, který v rámci tohoto procesu má politický závazek. Uvedená skupina má mandát k tomu, aby posoudila širší reformu systému mezinárodní správy záležitostí týkajících se životního prostředí.
Přezkum strategie Společenství týkající se rtuti
Švédsko prostřednictvím poznámky upozornilo na to, že při přezkumu strategie Společenství týkající se rtuti bude možné zpřísnit stávající opatření k omezení používání rtuti a ke snížení jejích emisí. Tento krok by měl posílit vedoucí úlohu EU v rámci probíhajících jednání o nové celosvětové úmluvě o rtuti (14467/10).
Nakládání s odpady
Komise informovala Radu o situaci ohledně návrhu nařízení o kritériích pro železný a ocelový odpad a hliníkový odpad vymezujících, kdy odpad přestává být odpadem (14717/10).
Ochrana netopýrů
Česká delegace informovala Radu o šestém zasedání smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů, které se konalo ve dnech 20. až 22. září 2010 v Praze (14590/10).
Hlavní akce v oblasti životního prostředí pořádané belgickým předsednictvím
Rada vzala na vědomí informace předsednictví o hlavních akcích, které pořádá v oblasti politiky životního prostředí (14672/10).
Státní podpora uhelného průmyslu
Komise informovala Radu o svém návrhu zaměřeném na postupné zrušení podpor za účelem usnadnění uzavírání nekonkurenceschopných uhelných dolů (14690/10). Tato státní podpora by byla povolena pouze v souvislosti s plány na uzavření podniku, které mají být provedeny do 1. října 2014.
Environmentální aspekty rozpočtu EU
Nizozemsko předložilo poznámku týkající se pracovního semináře o finančních výhledech a environmentálních aspektech rozpočtu EU, který se konal ve dnech 20. a 21. září 2010 v Haagu (14643/10).
Konzultace zúčastněných stran
Rada vzala na vědomí informace Komise o konzultacích zúčastněných stran týkajících se těchto otázek (14703/10):
úlohy zemědělství a lesnictví EU při plnění závazku EU v oblasti změny klimatu;
plánu týkajícího se nízkouhlíkového hospodářství do roku 2050;
začlenění přizpůsobení se změně klimatu a jejího zmírňování do politik EU a zohlednění změny klimatu v rámci finančních nástrojů EU.
Trendy v oblasti emisí skleníkových plynů
Komise podala Radě zprávu o pokroku EU při plnění jejích cílů v oblasti snížení emisí skleníkových plynů, k jejichž splnění se členské státy zavázaly v rámci Kjótského protokolu. Na základě údajů o emisích za období do roku 2008 došla Komise k závěru, že EU-15 i členské státy, které k EU přistoupily po roce 2004, svých cílů v rámci Kjótského protokolu dosáhnou a dokonce tyto cílové hodnoty překročí (14692/10).
Letectví a změna klimatu
Komise informovala Radu o vývoji jednání v rámci shromáždění Mezinárodní organizace pro civilní letectví, které se konalo ve dnech 28. září až 8. října v Montrealu (14928/10).
Podpora technologií pro zachycování a ukládání oxidu uhličitého a pro energii z obnovitelných zdrojů
Rada vzala na vědomí informace Komise o provedení rozhodnutí o využití 300 milionů povolenek z rezervy pro nové účastníky na trhu, která je součástí systému obchodování s emisemi, pro účely demonstračních projektů v oblasti technologií pro zachycování a ukládání oxidu uhličitého a inovativních technologií v oblasti energie z obnovitelných zdrojů (14702/10). Tento mechanismus je stanoven v revidované směrnici o systému EU pro obchodování s emisemi; v jeho rámci bude poskytnuta podpora nejméně osmi projektům zahrnujícím zachycování a ukládání oxidu uhličitého a nejméně třiceti čtyřem inovativním projektům v oblasti energie z obnovitelných zdrojů.
Program OSN pro životní prostředí
Španělsko informovalo Radu o svém záměru kandidovat na předsednictví úřadu řídící rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) na období let 2011-2012 (14822/10). Volba předsedy úřadu se má uskutečnit na dvacátém šestém řádném zasedání řídící rady UNEP, které se bude konat ve dnech 21. až 25. února 2011 v Nairobi.
DALŠÍ SCHVÁLENÉ BODY
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Montrealský protokol o látkách, které poškozují ozónovou vrstvu
Rada zmocnila Komisi k tomu, aby se jménem EU účastnila jednání na dvacátém druhém zasedání smluvních stran Montrealského protokolu, které se má konat ve dnech 8. až 12. listopadu 2010 v Kampale (Uganda). Tento mandát se týká záležitostí, které spadají do pravomoci Unie
a v souvislosti s nimiž Unie přijala pravidla; tento mandát je doplněn směrnicemi pro jednání (13480/10).
HOSPODÁŘSKÉ A FINANČNÍ VĚCI
Vrácení daně z přidané hodnoty
Rada přijala směrnici týkající se vrácení daně z přidané hodnoty osobám povinným k dani neusazeným v členském státě vrácení daně, ale v jiném členském státě (13936/10). Na základě této nové směrnice se lhůta pro podávání žádostí o vrácení daně u výdajů vzniklých v roce 2009 mimořádně prodlužuje z 30. září 2010 do 31. března 2011.
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk