Václav Vašků "> Toxické nebezpečí ve Vysokých Alpách - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/toxicke-nebezpeci-ve-vysokych-alpach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Toxické nebezpečí ve Vysokých Alpách

9. října 2002 | Greenpeace
Autor: Václav Vašků
Několik druhů nejnebezpečnějších toxických chemikálií nalezli experti Greenpeace v odlehlých oblastech rakouských Vysokých Alp. Podle dnes zveřejněné studie Greenpeace tyto chemikálie unikají ze vzdálených měst a chemických továren.
Tým expertů Greenpeace zjistil, že ryby žijící ve vysokohorském jezeru -Schwarzsee ob Soelden, 2800 metrů nadmořské výšky v Oeztalských Alpách, což je vůbec nejvýše, kde ryby mohou žít, jsou kontaminovány nebezpečnými vysoce toxickými chemikáliemi, které se v přírodě rozkládají velmi pomalu a hromadí se zejména v tukové tkáni živočichů. Je zřejmé, že se persistentní znečišťující látky dostávají do vod jezera Schwarzsee ob Soelden atmosférickým přenosem, neboť v této oblasti prší velmi zřídka a ani sníh na sousedních vrcholcích není častým zdrojem vody. Tato studie jako první na světě prokázala přítomnost persistentních toxických látek (POPs) nové generace v organismech ryb žijících vysoko v horách.
„Ve vysokohorských oblastech, které jsou tak vzdálené městům a chemickému průmyslu,“ říká toxický expert Greenpeace Miroslav Šuta, „obvykle očekáváme čisté a nezničené životní prostředí. Nebezpečné persistentní znečišťující látky však nyní pronikají i do těchto oblastí. Ztrácíme kontrolu nad chemikáliemi, které pak znečišťují celý kontinent včetně nejvyšších vrcholků hor. Toxické nebezpečí v Alpách je alarmující, obzvláště pokud si letos připomínáme Mezinárodní rok hor.“
Koncentrace některých persistentních chemikálií zjištěných v organismech ryb činí až 911 mikrogramů/kg tukové tkáně. Společně už se známými persistentními znečišťujícími látkami jako jsou DDT, PCB a toxafen, které se řada států zavázala odstranit, jiné podobně nebezpečné chemikálie jako jsou bromované zpomalovače hoření, ftaláty a chlorované parafíny, se běžně vypouštějí do životního prostředí.
Současné nástroje ekologické regulace nejsou schopny kontrolovat tisíce nebezpečných chemikálií, které jsou vyráběny pro užívání v celé řadě produktů. Tato situace vyústila v chemickou krizi (znečištění), která nyní zasáhla i ty nejodlehlejší kouty naší planety. Vlády akceptují a povolují znečištění životního prostředí do určité úrovně. Jednat začínají obvykle až při prokázaném a závažném poškození životního prostředí. Odhaduje se, že mnoho desítek tisíc chemikálií je vyráběno nebo prodáváno jen v samotné Evropě. Z více než 100 000 různých chemikálií, které tvoří 99 % všech chemikálií na evropském trhu, pouze 140 látek bylo dosud navrženo na proceduru hodnocení rizika pro zdraví lidí a životní prostředí (1). Z těchto 140 látek zatím pouze několik prošlo celým procesem hodnocení rizika. Evropská unie nyní připravuje legislativní opatření, která by přiměla chemický průmysl, aby sám testoval chemikálie ještě před jejich využíváním v produktech. Mezinárodní průmyslová lobby se však pokouší znemožnit vládní aktivity na ochranu lidského zdraví a životního prostředí.
Evropské chemické nadnárodní společnosti jako jsou BASF, ICI, BP a Atochem produkují persistentní znečišťující látky nalezené v rybách. Tyto chemikálie se dostávají do chladných oblastí planety v důsledku „globální destilace“. Znečišťující látky se odpařují v regionech s teplejším klimatem, pronikají do atmosféry a ochlazují se nad chladnějšími regiony, kde se kondenzují se sněhem. Ve vysokohorských oblastech se znečištění sněhu, jezer, rostlin a živočichů zvyšuje s přibývající nadmořskou výškou a klesající teplotou. Ve chladném prostředí se tyto chemikálie rozkládají obvykle pomalu a hromadí se zejména v potravním řetězci. Vysoké koncentrace persistentních znečišťujících látek už obsahují organismy tuleňů, velryb, polárních medvědů a domorodých Inuitů v Arktidě.
Bromované zpomalovače hoření se používají ve stavebních produktech a elektrických spotřebičích jako jsou třeba počítače. Ftaláty se používají jako změkčovadla v umělohmotných produktech z PVC. Chlorované parafíny se používají jako těsnící prostředky a obaly kabelů. Tyto chemikálie mohou způsobovat rakovinu a narušovat hormonální a reprodukční funkce.


Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta, (česky, anglicky) odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky
mobil: 603 443 140, tel.: 02/2431 9667, fax: 02/3333 2289,
e-mail: msuta@cz.greenpeace.cz
Mgr. Tomáš Tetiva, (česky, anglicky) mediální asistent Greenpeace ČR
mobil: 602 775 044,
e-mail: ttetiva@cz.greenpeace.org
Manfred Krautter, (německy, anglicky) koordinátor toxické kampaně Greenpeace Německo, tel.: +49 (0) 40-30618-345. Můžete také obdržet dvoustránkové shrnutí studie v angličtině nebo celou třicetistránkovou studii v němčině.
Fotografie vzorků v jezeře Schwarzsee tel.: +49 (0)40-30618-376.
Videozáznam Beta-SP tel.: + 49 (0)40-30618-375.
Internet:
http://www.greenpeace.de
http://www.greenpeace.org

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist