Jan Freidinger "> Toxický kruh se uzavírá. Greenpeace uveřejnilo analýzy oblečení světoznámých značek. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/toxicky-kruh-se-uzavira-greenpeace-uverejnilo-analyzy-obleceni-svetoznamych-znacek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Toxický kruh se uzavírá. Greenpeace uveřejnilo analýzy oblečení světoznámých značek.

23. srpna 2011 | Greenpeace
Autor: Jan Freidinger, tel: +420 608 729 071
Greenpeace dnes zveřejnilo další studii, která odhaluje souvislosti mezi znečištěním řek a textilním průmyslem. Studie „Špinavé prádlo II“ je pokračováním globální kampaně Detox, v jejímž průběhu už na požadavky Greenpeace přistoupila největší světová oděvní firma Nike. Nově se navíc ukazuje, nakolik se rizika týkají i České republiky.

Dnes zveřejněná studie (1) přinesla alarmující výsledky: odhalila přítomnost nonylfenolethoxylátů (NPEs) (2) v oblečení 14 světoznámých oděvních značek (3) včetně Adidas, H&M a Abercrombie and Fitch.  Jedná se o chemikálie, které se rozkládají na nonylfenol (NP)– toxickou persistentní látku, která narušuje funkci hormonů. 

NPEs obsahovalo 52 ze 78 testovaných produktů. Nalezeny byly v oblečení, které bylo vyrobeno a koupeno na různých místech po celém světě včetně České republiky.  
Naše předchozí šetření – studie „Špinavé prádlo“  (4) -  odhalilo, že právě z textilních továren, které vyrábějí oblečení pro světoznámé textilní značky, unikají do řek jedovaté persistentní látky včetně nonylfenolu.  Proto jsme v rámci kampaně „Detox“ vyzvali hlavní hráče na trhu, aby odstranili z celého výrobního procesu nebezpečné látky.  Naši výzvu zatím přijaly firmy Puma(5) a Nike(6). 

Textilní továrny vyrábějící oděvy velkých světových značek jsou dnes převážně v Asii. Skutečnost, že NPEs jsou obsaženy i ve výrobcích, ovšem indikuje problém, který se přímo dotýká České republiky a EU. Přesto, že jsou tam tyto látky ve většině průmyslových aplikací zakázány, stále unikají do místních řek.
  
„Vloni jsme upozornili, že na základě dostupných dat z MŽP je patrné, že tyto jedovaté látky stále unikají i do českých řek, kam se dostávají přes čističky, které je nedokáží odstranit.  Inspekci životního prostředí jsme navíc upozornili, že provozovatelé čističek neplní svou zákonnou povinnost  a nehlásí úniky  těchto látek do Integrovaného registru znečištění,“(7) vysvětluje Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace.

Zatím nejsou k dispozici žádné jasné informace, co je zdrojem úniků těchto látek v Česku. Studie Špinavé prádlo II naznačuje jednu z možných příčin:

“Greenpeace se proto nyní zaměří na analýzu úniku těchto látek z oblečení do vody při praní a zároveň v rámci zářijové Detox Tour (8) - inspekční plavby po Labi - budeme analyzovat vodu a sedimenty ve velkých aglomeracích a u čistíren odpadních vod právě na přítomnost NPEs a NP, “ doplnil Michal Komárek, programový ředitel Greenpeace.   


Pro více informací kontaktujte:

Jan Freidinger, Greenpeace ČR, jan.freidinger@greenpeace.org, (m): +420 608 729 071

Poznámky pro editory:
1) Studii a její české shrnutí naleznete zde: http://www.greenpeace.org/czech/cz/Multimedia1/Publikace/pinave-pradlo-2/
2) NPEs jsou povrchově aktivní látky, které se při výrobě textilu používají jako detergenty a následně se rozkládají na nonylfenol (NP). Nonylfenol je persistentní chemická látka, toxická pro vodní prostředí, která narušuje funkci hormonů a hromadí se v potravním řetězci. Nebezpečná je již ve velmi nízkých koncentracích. Greenpeace nechalo otestovat všech 78 produktů v renomované nezávislé laboratoři, která je analyzovala na přítomnost NPEs. NPEs se mohou uvolňovat a dostávat do řek, kde se rozloží na persistentní, toxickou látku, která narušuje funkci hormonů – nonylfenol. NPEs nezastaví ani čističky odpadních vod, které je nedokáží zcela rozložit a místo toho se v nich rozloží jen částečně, což často ještě urychlí jejich proměnu na jedovatý nonylfenol. NPEs byly přítomny v 52 ze 78 výrobků
3) Abercombie & Fitch, Adidas, Calvin Klein2, Converse, G-Star RAW, H&M, Kappa, Lacoste, Li Ning, Nike, Puma, Ralph Lauren, Uniqlo and Youngor.
4) http://www.greenpeace.org/czech/cz/Multimedia1/Publikace/Spinave-pradlo/
5) http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/puma-prebira-vedeni-v-zavodu-za-budoucnost-bez-jedu/
6) http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Nike-vs-adidas/
7) http://www.greenpeace.org/czech/cz/media/press-release/nonylfenol_podnet_CIZP/
8) Detox Tour Labe2011:Greenpeace se potřetí ve své dvacetileté historii v ČR vypraví na inspekční cestu po řece Labi. Během více než desetidenní plavby navštívíme většinu problematických míst na Labi a odebereme vzorky vody a sedimentů u potencionálních zdrojů znečištění. Vrátíme se na místa, která byla v minulosti terčem řady úspěšných kampaní Greenpeace - Spolana Neratovice, Synthesia Pardubice nebo Spolchemie Ústí nad Labem byly v minulosti symbolem katastrofální kvality labské vody. I díky aktivitám Greenpeace omezily tyto továrny vypouštění nebezpečných látek do Labe, přesto stále zůstávají významným zdrojem znečištění a značné riziko představují i staré ekologické zátěže v areálech těchto továren, jejichž sanace se neúnosně oddaluje. Proto se v průběhu plavby zaměříme i na tuto problematiku. Velkou pozornost budeme věnovat relativně nové hrozbě pro životní prostředí – endokrinním disruptorům - látkám, které narušují funkci hormonů. Tyto látky se nejčastěji do řeky dostávají v odpadních vodách z velkých měst. Zaměříme se především na alkylfenoly, které podle dostupných dokumentů představují pro Labe ale i další české řeky největší problém. Přestože je tato skupina toxických látek v EU ve většině průmyslových aplikací zakázána, stále uniká do řek. Jak je to možné? Na tuto otázku budeme během Labe Tour hledat odpovědět. Pomůže nám k tomu i aktuální celosvětová kampaň Greenpeace – Detox – která má za cíl přimět velké oděvní firmy, aby odstranily z výroby i svých produktů toxické látky, které kontaminují řeky a vodní zdroje především v rozvojových zemích, kam se většina textilní výroby přesunula. Při shromažďování důkazu o toxickém znečištění v Číně jsme zjistili, že jsou to právě alyklfenoly, které ve velkém unikají z textilních továren a končí v tamních řekách. Háček je v tom, že tyto nebezpečné látky mohou být obsaženy i v konečných produktech (oblečení) a z nich, například během praní, unikat a končit v řekách například v Česku. To, jestli tomu skutečně tak je, zjistíme právě během tour a navazujícího výzkumu. Stranou našeho zájmu nebudou ani další horká místa na Labi, například Slavíkovy ostrovy, unikátní ekosystém, který má být zničen nesmyslnou stavbou plavebního stupně v Přelouči nebo místo plánovaného jezu u Děčína. Nevyhneme se ani dalším tématům, které mají zásadní vliv na budoucnost Labe – změny klimatu, povodně, zemědělství a další. Neobvyklým počinem bude i symbolický odběr vody u pramene Labe a srovnání této vody s tou, která opouští Českou republiku ve Hřensku.
Plavbu budou doprovázet i pozemní aktivity. Ve vybraných městech budou informační stánky a připravujeme i večerní projekce dokumentů o historii Greenpeace.
Jan Freidinger, tel: 420 608 729 071
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist