Marek Jehlička "> Tým Bořena, nejstarší pobočka Arniky, slaví 25 let existence - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tym-borena-nejstarsi-pobocka-arniky-slavi-25-let-existence
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika Děčín: Tým Bořena, nejstarší pobočka Arniky, slaví 25 let existence

8. listopadu 2004 | Arnika Děčín
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Tým Bořena, jedna z devíti poboček Arniky, začíná v těchto dnech pětadvacátý rok své existence. Tým vznikl v měsících říjnu až listopadu roku 1979. Založila ho skupina studentů bílinského gymnázia a jejich přátel z pražských a brněnských vysokých a středních škol. O deset let později, 18. listopadu 1989 vyšel o Bořeně první novinový článek ve Svobodném Slovu.

„Když jsme Tým Bořena zakládali, hrála v něm ochrana přírody okrajovou roli. Pomáhali jsme objevovat keltskou minulost u bývalých Radovesic a pozorovali ruské vojáky lovící ryby granáty v jezeru pod výsypkou. Pro většinu z nás byla nejzajímavější archeologie a historie krajiny, ve které jsme žili. Vždyť také celé okolí Bíliny bylo rozryté a přestávalo být, co chránit. Ale osud tohoto kraje změnil i nás - nemohli jsme si hrát na nezaujaté výzkumníky a tvářit se, že se nás netýká, co se děje s Českým středohořím. A tak se z nás nakonec stali ochránci přírody. Vztah k archeologii v nás ve všech ale někde v koutku zůstal vězet dál,“ líčí přerod Týmu Bořena v ochranářskou organizaci jeden z jeho zakladatelů RNDr. Jindřich Petrlík, dnes místopředseda sdružení Arnika.

Existence Týmu Bořena a jemu podobných organizací je v Českém středohoří potřeba i nadále, protože tlak technokratů na tuto krajinu se nezmírnil, jen změnil formy. Českým středohořím povede dálnice D8, na úseku Labe v Českém středohoří má být vystavěn další plavební stupeň. Neustala těžba kopců na kámen.

Background:
Počátky Týmu Bořena sahají na konec roku 1979. Mezi jeho zakladateli byli i RNDr. Jindřich Petrlík (dnes místopředseda sdružení Arnika) a RNDr. Miroslav Patrik (dnes místopředseda Dětí Země). Dnešní pobočka Arniky tehdy začínala jako skupinka studentů zaměřená na výzkum přírodního prostředí v pravěku. Řízením osudu se však jeho zakládající členové dostali k ochraně přírody, kterou považují za naléhavější nežli svoji původní výzkumnou činnost.

Čeho Tým Bořena z pětadvacet let existence dosáhl?

V letech 1982 - 1984 provedl biologický, geografický, etnografický a kvartérně geologický výzkum radovesického údolí, které je dnes již nenávratně pohřbeno pod tunami hlušiny z hnědouhelného dolu. Mezi roky 1985 - 1994 přestěhoval stovky či tisíce trsů ohrožených druhů rostlin ze dvou lokalit zasypávaných Radovesickou výsypkou na čtyři nové lokality v západní části Českého středohoří. Pomohl tak například zachovat západní hranici rozšíření lnu žlutého v České republice. V roce 1999 založili členové Bořeny stejnojmenný pozemkový spolek, který získal do pronájmu od Státního pozemkového fondu jednu z lokalit s přestěhovanými rostlinami. Další z lokalit u Bíliny mohla být i díky aktivitám Bořeny vyhlášena státní přírodní rezervací. Další dvě jsou zatím bez ochrany i díky neochotě Lesů ČR dohodnout se na dlouhodobém pronájmu. V roce 2003 začali zástupci Bořeny vyjednávat se společností Terra Nova o možnostech zachování vodních ploch zabydlených ohroženými druhy obojživelníků na Radovesické výsypce. „Rekultivace výsypky by tak mohla být provedena citlivěji a s větším ohledem na krajinu, kterou navždy narušila,“ upřesňuje Petrlík.

Není bez zajímavosti, že navršením v některých místech až dvousetmetrové vrstvy hlušiny na Radovesické výsypce se tu lidé snaží vrátit historii krajiny o 30 milionů let zpět. Po tu dobu trvala eroze cca 200 m sedimentů z Českého středohoří. Většina jeho dnešních vrcholků až na výjimky vznikla jako podpovrchové sopečné útvary.

Tým Bořena chystá na pětadvacátý rok své existence několik významných akcí:

- dny Českého středohoří v Praze (v květnu 2005)
- první prázdninový tábor (v srpnu 2005)
- seminář „Ochrana přírody Českého středohoří - klenotu evropského přírodního bohatství“ (v září 2005)
- celoroční soutěž pro děti

Chce také oslovit významné osobnosti Ústeckého kraje a České republiky se žádostí o sponzorování chráněných a ohrožených druhů rostlin, o jejichž zachování v Českém středohoří se Tým Bořena snaží.
Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist