Hynek Trojánek "> Umělá inteligence, dezinformace i digitální vyloučení. Sympozium si posvítí na digitální výzvy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/umela-inteligence-dezinformace-i-digitalni-vylouceni.sympozium-si-posviti-na-digitalni-vyzvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Umělá inteligence, dezinformace i digitální vyloučení. Sympozium si posvítí na digitální výzvy

30. října 2023 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Na Akademii věd v Praze se v pátek 1. prosince uskuteční sympozium Digitální doba s lidskou tváří. V rámci završení stejnojmenného projektu zde bude představeny i čerstvé výsledky výzkumu mezi českou veřejností.

Sympozium je určeno hlavně pro současné i budoucí pracovníky a pracovnice z českých médií, zavítat na něj ale může kdokoliv z řad široké veřejnosti.

Dopolední program je rozčleněn do tří bloků. Prvního panelu s názvem Umělá inteligence v tuzemských redakcích a kodexech se zúčastní šéfredaktorka ČTK Radka Marková či odbornice na umělou inteligenci Alžběta Solarczyk Krausová. Společně budou pátrat po tom, do jaké míry by do budoucna mohli a měli využívat zaměstnanci českých médií nástroje umělé inteligence.

Druhý panel s názvem Dezinformace jako sociální problém otevře svým příspěvkem socioložka Marie Heřmanová. Ta dlouhodobě upozorňuje na to, jak dezinformace souvisí se sociálními nerovnostmi a celkovým poklesem důvěry ve stát a jeho instituce. Do diskuze se následně zapojí i Adam Růžička z Institutu H21 a Petr Gongala z Demagog.cz.

Závěrečný panel Digitální doba: IN nebo OUT? se bude věnovat fenoménu digitálního vyloučení, který je ve světě široce diskutován zejména po nedávné pandemii. Klíčová data z nejnovější české studie k digitálnímu vyloučení představí Barbora Hořavová z Nadace OSF. Jak se data projevují v praxi a jak se konkrétně projevuje “vypadávání z digitální společnosti” přiblíží zástupci společnosti Deaf Friendly, která se věnuje přístupnosti pro uživatele českého znakového jazyka, Kateřina Pešková a Petr Vysuček. Panel doplní advokát Jan Vobořil z organizace IuRe.

Vedle tří panelů se během dne uskuteční také tisková konference a odborná přednáška Tom Fredrika Blenninga z norské organizace Elektronisk Forpost Norge.

Projekt Digitální doba s lidskou tváří, v rámci kterého je sympozium organizováno, realizuje od loňského ledna digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium (IuRe), Středisko žurnalistiky a umělé inteligence na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, organizace Prague Centre for Media Skills, Ústav státu a práva Akademie věd ČR a norská organizace Elektronisk Forpost Norge.

Během projektu se již uskutečnil kurz o lidských právech a digitálních technologiích na pražské katedře žurnalistiky. Jedním z výstupů byl i rozsáhlý výzkum mezi více než šesti sty novinářky a novinářkami v Česku.

V rámci sympozia budou představeny výsledky dalšího projektového průzkumu, který se uskuteční v listopadu mezi českou veřejností. Jedním z hlavních cílů je zmapovat, jak se do přijímání zpravodajského obsahu propisují nedávné změny zobrazování, které uskutečnil Google či Twitter. Lidé budou ale odpovídat i na otázky, jak sami vnímají personalizované zobrazování článků na základě dat.

Sympozium začne v 9:00 a skončí ve 13:00. Přihlašovat se na sympozium mohou lidé na webu ddlt.iure.org/sympozium. Přihlašování je otevřené i pro ty, kdo se z různých důvodů nemohou dostavit fyzicky a chtějí sledovat on-line přenos.
Hynek Trojánek, tel: 607249856
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist