Jana Čechová "> Unijní normy zafungovaly – Evropa se ve sběru baterií výrazně zlepšuje. Čeká nás však obtížný rok - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/unijni-normy-zafungovaly-evropa-se-ve-sberu-baterii-vyrazne-zlepsuje.ceka-nas-vsak-obtizny-rok
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ECOBAT: Unijní normy zafungovaly – Evropa se ve sběru baterií výrazně zlepšuje. Čeká nás však obtížný rok

20. května 2020 | ECOBAT
Autor: Jana Čechová, tel: 603574631
Postupně roste množství baterií uvedených na trh. V roce 2010 to v zemích EU a Švýcarska bylo 437 gramů baterií na obyvatele regionu, v roce 2018 se jejich množství zvýšilo na 453 gramů. Množství vytříděných baterií však rostlo rychleji. V roce 2010 bylo vytříděno 119 gramů baterií na osobu a v roce 2018 už 210 gramů, tedy téměř jednou tolik. Účinnost sběru se zvýšila z 27,3 % na 46,4 %.

Češi patří mezi lepší průměr
Unijní kvótu povinných 45 % plní 19 zemí. Premianty jsou Belgie a Švýcarsko, které dlouhodobě a stabilně třídí více jak 60 % baterií. Češi se s 47 % se řadí mezi lepší průměr. Naproti tomu 12 zemí svůj závazek neplní – mezi nimi například Lotyšsko, Itálie, Portugalsko, Estonsko nebo Řecko.

Koronavir ovlivní i sběr a recyklaci baterií
Již dnes je patrné, že se do letošních sběrových statistik promítne koronavirová krize a nebudou tak pozitivní jako v minulých letech. „Prozatím máme výsledky za jeden měsíc nouzového stavu a vidíme, že ve srovnání s předchozím rokem došlo ve sběru baterií k meziročnímu propadu o 37 %,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií, a dodává: „Veřejnost jsme vyzvali k tomu, aby vybité baterie prozatím schraňovala v domácnostech a s jejich odnosem na sběrné místo vyčkala na příznivější dobu. Bezpečnostní opatření, která trvají již dva měsíce, se dle našich odhadů projeví ve snížení množství sebraných přenosných baterií o 10 až 15 % za celý rok 2020. To zřejmě ohrozí plnění závazné normy.“

Současná krizová situace obnažuje a zvýrazňuje problémy závislosti České republiky a Evropy na okolním světě v oblasti materiálového využití a recyklace druhotných surovin. Včetně baterií a akumulátorů. S výjimkou olověných, knoflíkových a v malé míře alkalických baterií nemáme v naší republice žádné recyklační kapacity.

Strategickou oblastí se stávají lithiové baterie – razantně narůstá jejich množství nejen v rámci zpětného odběru, ale navíc jako odpadu z výroby nových akumulátorů. Lithiové baterie jsme nuceni vyvážet ke zpracování do zahraničí, kde se odbytové možnosti měsíc od měsíce výrazně zhoršují. Zároveň se potýkáme s bezpečnostními riziky při manipulaci s těmito bateriemi. „Na trhu začínají dominovat lithium-iontové, lithium-polymerové a primární baterie s obsahem kovového lithia, které se vyznačuje mimořádnou reaktivitou při styku s kyslíkem. Zvyšuje se riziko incidentů, především vznícení, požárů a explozí, a s tím i nároky na požární bezpečnost při manipulaci, skladování a zpracování baterií. Právě bezpečnost a efektivní recyklace lithiových baterií jsou aktuálně největší výzvy v oblasti sběru a recyklace baterií,“ dodává k tomu Petr Kratochvíl z ECOBATu.

*) Výsledky byly Evropskou asociací přenosných baterií (EPBA) zveřejněny v březnu 2020. Vzhledem k počtu sledovaných zemí a dalším specifikám jsou dosud k dispozici pouze statistiky do roku 2018.
........

ECOBAT s.r.o., je nezisková organizace, která od roku 2002 zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií v České republice. V roce 2019 zpětně odebrala 1 696 tun baterií, což představuje 46 % baterií dodaných na trh. ECOBAT provozuje více než 22 000 míst zpětného odběru.
Jana Čechová, tel: 603574631
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist