Šárka Robešová "> Unikátní české biotechnologie mohou v Rusku rozjet miliardový business - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/unikatni-ceske-biotechnologie-mohou-v-rusku-rozjet-miliardovy-business
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Biotech: Unikátní české biotechnologie mohou v Rusku rozjet miliardový business

1. srpna 2007 | Biotech
Autor: Šárka Robešová, tel: 608 603 304
Technologii, která má pomoci vyřešit rozsáhlé ekologické problémy a ještě přinést zisk, vyvinul jihomoravský klastr firem Water Treatment Alliance sdružený kolem brněnské společnosti Ecofluid Group. Biotechnologický způsob čištění vody je stále žádanější nejen pro vysokou účinnost a vynikající parametry vyčištěné vody, ale i díky nižším provozním nákladům a menší rozměrové náročnosti ve srovnání s klasickými technologiemi. Ecofluid jako nositel patentově chráněné technologie je v tomto oboru na světové špičce a získal celou řadu významných zakázek v řadě zemí světa.
Technologie USBF (Upflow Sludge Blanket Filtration) využívá k oddělení kalu od vyčištěné vody efektu vločkového mraku - fluidního filtru. V městských čistírnách odpadních vod jsou takto produkované biologické kaly kontaminovány těžkými kovy, což vylučuje jejich zemědělské využití, ale Ecofluid přišel s originálním a ekonomickým řešením. "Navrhli jsme ruské straně, aby naši biotechnologii doplnili fluidním spalováním kalů, které bez jakýchkoli škodlivých emisí ničí těžké kovy. Kontaminované kaly se tak zlikvidují a ještě poskytnou energii," přiblížil profesor Svatopluk Mackrle, zakladatel české tradice fluidní filtrace. V rámci navazované spolupráce by se česká biotechnologie měla uplatnit nejen v Rusku, ale i ve všech republikách bývalého Sovětského svazu, plánuje se také její využití v Indii.

Druhou a neméně perspektivní oblastí česko - ruské kooperace je aplikace technologie AGROCLAR. Systém sloužící ke zpracování kejdy hospodářských zvířat na humusové hnojivo byl rozpracován již před rokem 1989, ale po zániku velkokapacitních vepřínů nenašel v České republice uplatnění. Velký zájem však projevili v Rusku, kde tento problém dosáhl obrovských rozměrů. "V Sovětském svazu se budovaly vepříny o kapacitě až dvou set tisíc kusů prasat, jejichž exkrementy se vypouštěly do jezer a moří. Za padesát nebo šedesát let tak vznikly obrovské "laguny", které zatěžují životní prostředí. Kejda prasat přitom představuje nenahraditelný zdroj organické hmoty a živin pro půdu, jejichž nedostatek způsobuje její degradaci," vysvětlil Mackrle, který ruské straně nabídl unikátní řešení. "Biotechnologie AGROCLAR nejenže čistí vodu, ale zároveň produkuje humusové hnojivo zázračných vlastností. V kontinuálních kompostovacích reaktorech lze vypěstovat mikroorganismy antagonistické vůči patogenním mikroorganismům a škůdcům v půdě, což na tomto produktu umožňuje pěstovat zdravou zeleninu bez použití chemikálií. V Rusku mohou humusového hnojiva vyrábět miliony tun, zájem o ně již projevili v Nizozemí a v arabských zemích," říká Mackrle. Závažný ekologický problém tak může být prostřednictvím technologie AGROCLAR řešen ekonomickým způsobem s brzkou návratností vložených investic.

Partnerem ruské strany není jen společnost Ecofluid Group, ale celý klastr Water Treatment Alliance, jehož nosným programem je aplikace technologie USBF v úpravě a čištění vody. "Existence klastru, který může technologii pokrýt jako investiční celek, dává nabídce nový rozměr a zahraniční partneři tuto skutečnost vysoce oceňují," uvedl Mackrle. "Je to také zásluha Jihomoravského inovačního centra, které stálo u zrodu klastru, protože bez podpory výzkumu by další rozvoj biotechnologií v Brně nebyl možný."

O portálu Gate2Biotech.com
Všechny informace o biotechnologiích v České republice na jednom místě – to je motto ojedinělého internetového portálu www.gate2biotech.com, který vytvořilo Jihomoravské inovační centrum ve spolupráci s agenturou CzechInvest. Gate2Biotech, který má status oficiálního portálu českých biotechnologií, je určen zejména biotechnologickým firmám a jejich pracovníkům, dodavatelům, investorům, ale také institucím, studentům a odborné veřejnosti. Server není ovšem určen výhradně pro odborníky, ale i pro širší veřejnost zajímající se obor budoucnosti.

Gate2Biotech mapuje vše nové v oboru a návštěvníci na české i anglické verzi portálu najdou také kompletní databázi českých biotechnologických firem rozdělenou podle jejich specializací, poptávky i nabídky spolupráce či pracovních pozic, přehled probíhajících výzkumných projektů nebo souvisejících mezinárodních konferencí, seminářů, veletrhů a dalších významných oborových událostí. Díky portálu mohou firmy podnikající v oboru vyhledat jednoduchým způsobem výzkumná pracoviště a další partnery pro řešení technologických problémů, s nimiž se potýkají a také zde mohou prezentovat svoje služby potenciálním partnerům z česka i zahraničí. Praktický je i bohatý slovník biotechnologické terminologie, který je přístupný zdarma.

Více informací k tématu najdete na: www.gate2biotech.com

Kontakt:
Bc. Šárka Robešová, robesova@gate2biotech.com, tel.: +420 608 603 304



Šárka Robešová, tel: 608 603 304
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist