Michal Štingl "> Úřad bude jednat o odstranění nepovolené silnice u Unhoště - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/urad-bude-jednat-o-odstraneni-nepovolene-silnice-u-unhoste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Úřad bude jednat o odstranění nepovolené silnice u Unhoště

25. března 2003 | Děti Země
Autor: Michal Štingl, tel: 736 22 88 10
Odstranění rozestavěné kontroverzní silnice u Unhoště bude muset letos projednávat kladenský magistrát. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského úřadu středočeského kraje, jež bylo tento týden doručeno účastníkům řízení, kterým bylo zrušeno stavební povolení pro zmíněnou stavbu přeložky silnice II/101. Krajský úřad tak vyhověl odvoláním podaným více než 60 účastníky stavebního řízení již v říjnu 2001.

Současně navázal na rozhodnutí Městského soudu v Praze z loňského listopadu, který dřívější rozhodnutí o zamítnutí těchto odvolání zrušil jako nezákonné. Obyvatelé Unhoště, kteří se nechtějí smířit s novou kapacitní komunikací pod okny svých obytných domů, to považují za úspěch a trvají na realizaci nové trasy silnice II/101 po polích východně od Unhoště a Červeného Újezda.

Pokusí se kraj svoji černou stavbu dodatečně legalizovat?

Pro spornou v současnosti není možné vydat stavební povolení, protože investor, kterým je Středočeský kraj, loni stavbu přes blokádu místních obyvatel a ekologických aktivistů nezákonně zahájil. Protože stavebník nedbal ani loňského rozhodnutí Městského soud v Praze, museli stavbu nakonec zastavit policisté z unhošťské služebny PČR1. Kladenský magistrát bude nyní muset zahájit řízení o odstranění stavby prováděné bez stavebního povolení pode § 88 stavebního zákona.

Místní občané se však obávají, že v průběhu tohoto řízení se Středočeský kraj pokusí načerno rozestavěnou silnici dodatečně legalizovat. Tomu napovídá i vyjádření náměstka hejtmana Karla Vyšehradského; ten 13.3.2003 v MF Dnes uvedl, že kraj i nadále trvá na “své” trase silnice a v případě, že nebude povolena, se proti rozhodnutí odvolá. “Je to skutečně pikantní příklad konfliktu zájmů, který vznikl zrušením okresních úřadů. O případném odvolání Středočeského kraje totiž budou rozhodovat úředníci krajského úřadu, tedy zaměstnanci a podřízení odvolatele,” uvedl dne odborný konzultant Centra pro podporu občanů Dětí Země Jan Rovenský.

Okolní obce a občanská sdružení volají po změněně trasy silnice

Kromě unhošťského občanského sdružení volají po změně trasy silnice i sousední obce Červený Újezd a Úhonice, přes které má stavba silnice v budoucnosti pokračovat. “Vedením silnice v této trase dojde k nepřípustnému přiblížení silnice k obci a tudíž nedojde ke zlepšení životního prostředí občanů,” uvádí se ve stanovisku obce Úhonice k trase protežované Středočeským krajem. Obec Červený Újezd upozornila, že silnice by tuto obec rozdělila na dvě části a není v souladu s jejím územním plánem.

Změna trasy silnice na území Unhoště je nyní v rukou unhošťského zastupitelstva. “Pokud obec změní svůj územní plán, bude to kraj muset volky-nevolky respektovat. Záleží teď především na zastupitelích. Mohou podpořit rychlou výstavbu trasy, která vede mimo obytné a přírodní plochy po polích a nemá žádné odpůrce, nebo se rozhodnou pro vleklý boj s části vlastních občanů a se sousedními obcemi. V druhém případě musí nutně počítat s tím, že se jedná o spor na léta s velmi nejistým výsledkem”, upozornil Rovenský. Návrh na změnu územního plánu Unhoště podalo místní občanské sdružení již v lednu letošního roku.

Příloha tiskové zprávy Dětí Země
Beroun, 25. března 2003

Obchvat chtějí všichni, otázkou je, kudy povede
Místní obyvatelé ze Sdružení za změnu trasy silnice II/101, podporované Dětmi Země, souhlasí s názorem, že město Unhošť východní obchvat potřebuje. Jsou však přesvědčeni, že nejrychlejším způsobem, jak z města tranzitní dopravu odvést, je urychlená výstavba přeložky silnice II/101 v trase vzdálenější od obce. “Krajským úřadem prosazovaná trasa není žádným obchvatem – vždyť vede těsně pod okny obytných domů! Funkcí obchvatu musí být odvést tranzitní dopravu z města, ne ji přestěhovat z jedné obytné části do druhé,” uvedl v únoru 2003 tiskový mluvčí Děti Země Michal Štingl. Centrum pro podporů občanů Dětí Země místním obyvatelům od loňského roku poskytuje odbornou pomoc.

Vhodnější trasa by se mohla začít stavět už za rok

Děti Země jsou připraveny dokázat, že změna trasy obchvatu v územním plánu a její projednání v příslušných správních řízeních by netrvalo déle než rok. “Bylo by to rozhodně rychlejší, než trvat na stavbě kratší varianty přes odpor místních obyvatel a nesouhlas Ministerstva životního prostředí. I v případě, že úředníci povolení pro stavbu kratší trasy pod tlakem krajských politiků znovu vydají, lze navíc předpokládat, že celá věc opět skončí u správního soudu. Doufám, že pan hejtman uvedené argumenty včas pochopí a téhle slepé uličce se vyhne,” vysvětluje Jan Rovenský, který pro Centrum pro podporu občanů pracuje jako externí konzultant pro správní řízení.
Problematická je rozestavěná varianta i z toho důvodu, že je vydávána za pouhý obchvat Unhoště, ačkoliv se ve skutečnosti jedná o dálniční spojku mezi karlovarskou a plzeňskou radiálou. V některých materiálech, včetně zadání změny územního plánu pražské aglomerace, se již opakovaně objevil záměr budoucího překvalifikování sporné stavby ze silnice II. třídy na silnici I. třídy a její využití pro vnější aglomerační okruh města Prahy. Namísto tisíců aut by pak pod unhošťskými okny projížděly desítky tisíc vozidel denně.

Kontakt: Děti Země – program Věc veřejná, tel: 736 22 88 10 (Michal Štingl),
E-mail: dz.beroun@iol.cz, URL: www.detizeme.cz
Michal Štingl, tel: 736 22 88 10
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist