Radek Drahný "> Už před sto lety chtěli čeští poslanci chránit krkonošskou přírodu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uz-pred-sto-lety-chteli-cesti-poslanci-chranit-krkonosskou-prirodu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Už před sto lety chtěli čeští poslanci chránit krkonošskou přírodu

26. září 2011 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Právě před sto lety, na osmé schůzi Sněmu království Českého 23. září 1911, navrhovali poslanci vyhlášení několika přírodních parků, ochranných oblastí a rezervátů v Království českém. Jedním z nich byly i Krkonoše.

Poslancům v čele s Lubošem Jeřábkem [1] posloužila za vzor chráněná území v USA, ale také v evropských zemích, jako bylo Norsko, Švédsko či Německo. Zemský výbor dostal za úkol připravit vyhlášení národního parku na území Krkonoš, ale také Šumavy či v Brdech.

Již tehdy byly Krkonoše izolovaným horským ostrovem uprostřed nížin a pahorkatin střední Evropy. Bukové a smrkové lesy, klečové porosty, květnaté horské louky, ledovcové kary a lišejníková tundra nejvyšších hřebenů - tak výjimečně pestrá je dodnes nabídka prostředí, které se v Krkonoších vytvořilo ať již v režii čistě přírodních zákonů a procesů, nebo v průběhu několika staletí trvajícího hospodářského využívání krajiny Krkonoš člověkem.

Jak známo, k vyhlášení národního parku v Krkonoších došlo nejprve na polské straně, a to až v roce 1959. Na české straně byl Krkonošský národní park vyhlášen až v květnu 1963.

Poznámka:
[1] Z řeči poslance Sněmu Království českého Luboše Jeřábka 23. září 1911: „Slavný sněme, račiž se usnésti:
Zemskému výboru se ukládá, aby prostudovav celou otázku podrobnými informacemi v cizině, v době co nejbližší nákladem zemským na vhodných místech, jako v okolí král. hlav. města Prahy (Šárka, Strahovské lomy), ale i na vhodných místech v typických krajinách a pohořích tohoto království (Šumava, pláně pod Boubínem, Rudohoří, Krkonoše, Středohoří, Milešovka, Satanská hora), v Brdech (okolí Padrtských rybníků), Blaník, Železné hory, zřídil parky národní, po případě ochranné oblasti pro zvířenu a rostliny, tyto cestou smluvní s příslušnými majiteli, obě u předložení příslušných zákonů zemských, sepsaných po bedlivé úradě s povolanými korporacemi a odborníky obou zemských národností.“
Radek Drahný, tel: 737 209 900
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist