Petra Schnitzerová "> Užijte si Netopýří večírek o detektorování a pak vezměte děti ven s Netopýřími výzkumníky! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uzijte-si-netopyri-vecirek-o-detektorovani-a-pak-vezmete-deti-ven-s-netopyrimi-vyzkumniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Užijte si Netopýří večírek o detektorování a pak vezměte děti ven s Netopýřími výzkumníky!

16. dubna 2024 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Petra Schnitzerová, tel: 605 870 323
Ve čtvrtek 18. dubna se od 18:00 hod. uskuteční 5. díl ze série webinářů „Netopýří večírky online“. Tentokrát v něm zoolog Martin Ceľuch přiblíží metody zkoumání netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů. Unikátní příležitost vyzkoušet si sledování netopýrů s pomocí těchto přístrojů v praxi mají i letos organizované dětské skupiny díky programu České společnosti pro ochranu netopýrů „Netopýří výzkumníci“. Badatelské batohy s vybavením si mohou zdarma vypůjčit již na 6 místech – v Praze, Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně, Třeboni a Českých Budějovicích.

Netopýří večírky online České společnosti pro ochranu netopýrů seznamují širokou veřejnost s pozoruhodným světem létajících savců již od roku 2021. Tento čtvrtek, 18. dubna, se mohou zájemci těšit na další díl, tentokrát na téma detektorování. „Netopýři představují pro lidi v důsledku svého nočního života trochu tajuplnou skupinu živočichů. Tajemné jsou pro nás i jejich hlasové projevy. Potmě se totiž orientují pomocí echolokace – vydávají výkřiky o vysoké frekvenci, které jsou pro lidské ucho neslyšitelné, a na základě analýzy jejich ozvěny poznávají prostor kolem sebe. Díky moderním technologiím, jako jsou ultrazvukové detektory, však dokážeme i my jejich hlasy zaznamenat a zkoumat. A právě tohle téma přiblíží na večírku náš slovenský kolega, chiropterolog Martin Celuch. Webinář se uskuteční na platformě ZOOM a je pro všechny zájemce přístupný zdarma,“ zve na virtuální setkání Petra Schnitzerová z ČESON.

S oteplením také opět nastává čas Netopýřích výzkumníků. V rámci tohoto vzdělávacího programu si mohou školy i další organizované dětské skupiny, jako jsou kroužky, oddíly, tábory atd. zdarma vypůjčit badatelský batůžek s vybavením pro pozorování netopýrů a vyzkoušet si tak sami metodu detektorování na večerních vycházkách v terénu. „Netopýří výzkumníky jsme spustili již v roce 2022 a nyní jsou naše batůžky k dispozici již v šesti městech. Pro sezónu 2024 máme díky spolupráci s lokálními organizacemi, které se zabývají ekovýchovou, v provozu výpůjční místa v Praze, Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně, Třeboni a Českých Budějovicích,“ přibližuje podobu projektu Schnitzerová. „Vybavení si lze vypůjčit zdarma, pouze oproti vratné záloze, a to až na 14 dní. Na všech místech jsou k dispozici také zpracované ukázkové trasy, které slouží jako inspirace, kam se za pozorováním netopýrů vydat. V předchozí sezóně byl o badatelské batohy velký zájem, doporučujeme si proto termín na daném výpůjčním místě zarezervovat včas,“ doplňuje s úsměvem. Na závěr ještě dodejme, že pro učitele a lektory jsou na květen připraveny instruktážní exkurze a pro všechny netopýří výzkumníky další kolo soutěže o nejlepší blogový příspěvek z vycházky, která má uzávěrku na konci října 2024.

Pozvánku s informacemi o způsobu přihlášení na netopýří večírek na platformě ZOOM a podrobné informace o vzdělávacím programu Netopýří výzkumníci i doprovodné soutěži najdou zájemci na webu napude.sousednetopyr.cz. Webináře a program Netopýří výzkumníci jsou realizovány v rámci projektů finančně podpořených Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Petra Schnitzerová, tel: 605 870 323
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist