Jindřich Petrlík "> V Brandýse nad Labem o vyčištění Evropy od toxických látek - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-brandyse-nad-labem-o-vycisteni-evropy-od-toxickych-latek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: V Brandýse nad Labem o vyčištění Evropy od toxických látek

3. května 2004 | Arnika - Program Toxické látky a odpady
Autor: Jindřich Petrlík, tel: 603 582 984
Nevládní organizace se budou domlouvat o chemické politice EU

V Brandýse nad Labem v hotelu Brandýský dvůr se na mezinárodní konferenci pořádané sdružením Arnika sjede 45 odborníků a ekologických aktivistů ze 14 evropských zemí a USA (1), aby se dohodli na společných akcích směřujících k eliminaci toxických látek ze životního prostředí v Evropě. Pozvaní odborníci se vyjádří také k aktuálnímu tématu znečištění dioxiny v Lysé nad Labem, kterému bude věnován brífink pro novináře ve čtvrtek 6. května. Konference začne ve středu 5. května v 9,00 a potrvá až do pátečního (7. 5.) poledne.

Účastníci mezinárodního setkání se budou věnovat čtyřem hlavním tématům: perzistentním organickým látkám (2) a s nimi související Stockholmské úmluvě (2), integrovanému registru znečištění, nové chemické politice EU a negativním dopadům jeho výroby, spotřeby a likvidace PVC na životní prostředí. Ruský vědec Boris Revič seznámí účastníky semináře s měřeními dioxinů v krvi lidí z oblasti, kde je asi šest provozů podobných Spolaně Neratovice. Prof. Dr. Jana Hajšlová, CSc. z Vysoké školy chemicko-technologické bude hovořit o polybromovaných difenyléterech (PBDE), které v mnoha činnostech nahradily polychlorované bifenyly. „Bohužel to platí také o jejich negativním působení na lidské zdraví a kumulaci v životním prostředí,“ upřesnil problematičnost této skupiny látek Ing. Petr Hrdina z Arniky.

Na konferenci bude věnován značný prostor diskusi o nové evropské chemické politice , známé pod zkratkou REACH. „Souhlasíme s názorem evropských ekologických organizací, že právě striktnější verze nové evropské chemické politiky (REACH) přispěje k odhalení a eliminaci těch nejvíce nebezpečných toxických chemických látek používaných v zemích Evropské unie, od 1. května tedy i u nás,“ řekl Hrdina.

Mezi účastníky bude řada zástupců z členských zemí EU, především z nově přistoupivších zemí. Téma nové chemické politiky je však důležité i pro kandidátské země EU (např. Bulharsko či Rumunsko).

Konference se zúčastní jeden ze dvou předsedů mezinárodní sítě IPEN (International POPs Elimination Network) Jack Weinberg z Chicaga a mezinárodní koordinátor této sítě Bjorn Beeler z Washingtonu DC. Mezi významnými hosty nebude chybět ani zástupce Ministerstva životního prostředí ČR, Ing. Karel Bláha, CSc. (ředitel odboru environmentálních rizik).

Poznámky:

(1) Země zastoupené na konferenci v Brandýse nad Labem: Bělorusko, Belgie, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Švédsko, Turecko, USA, Velká Británie.

(2) Za nejtoxičtější na světě jsou označovány látky na seznamu Stockolmské úmluvy - takzvané perzistentní organické látky neboli POPs (Persistent Organic Pollutants). Tyto látky se vyznačují tím, že jsou velmi nebezpečné již ve stopových koncentracích a nepodléhají snadno rozkladu. V přírodě zůstávají až stovky let. Patří mezi ně například dioxiny, polychlorované bifenyly (PCB), DDT a další. Tyto látky mají vysokou schopnost kumulovat se v živých organismech, takže jejich koncentrace stoupá s každým patrem potravního řetězce. Vážou se na tuky a poškozují hormonální a imunitní systém člověka. Některé z nich jsou karcinogenní, mohou poškozovat játra či ledviny. Výroba PCB i DDT je v České republice dnes již zakázána. Podobné vlastnosti vykazují i látky, které člověk vyrábí ve velkém i dnes: například chlorované parafiny a polybromované difenylétery (PBDE). Stockholmskou úmluvu dosud ratifikovalo 53 států světa a 17. května (tedy 90. den od ratifikace padesátým státem) vstoupí v platnost. Byla podepsána 22. a 23. května 2001 ve Stockholmu. Česká republika ji ratifikovala 6. srpna 2002.

PROGRAM celé konference najdete na této internetové adrese: http://arnika.org/akce.shtml?x=173649

Po celou dobu konference bude novinářům umožněno pořídit individuální interview s přítomnými zahraničními a českými odborníky a zástupci nevládních organizací.
Jindřich Petrlík, tel: 603 582 984
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist