Vojtěch Bílý "> V České republice se daří snižovat spotřebu přípravků na ochranu rostlin. Od roku 2018 klesla o 11,4 procenta - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-ceske-republice-se-dari-snizovat-spotrebu-pripravku-na-ochranu-rostlin.od-roku-2018-klesla-o-11-4-procenta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: V České republice se daří snižovat spotřebu přípravků na ochranu rostlin. Od roku 2018 klesla o 11,4 procenta

5. června 2024 | MZe ČR
Autor: Vojtěch Bílý
Čeští zemědělci snížili v letech 2018 až 2023 spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 11,4 %. Je to výsledek šetrnějšího přístupu k obhospodařování zemědělské půdy, ale také celoevropského zákazu některých látek. Pokles souvisí i s naplňováním opatření Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů (NAP) v ČR 2018-2022. Závěrečnou zprávu shrnující celé období platnosti NAP dnes Ministerstvo zemědělství (MZe) předložilo pro informaci vládě.

„Jsem rád, že naši zemědělci stále více upřednostňují udržitelné hospodaření na zemědělské půdě a daří se jim dlouhodobě snižovat spotřebu přípravků na ochranu rostlin. Tento trend chceme podporovat i v příštích letech, je to důležité pro ochranu životního prostředí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

V období od 2018 do 2023 se dařilo snižovat spotřebu herbicidů a desikantů, klesla o 22 %, o více než 17 % se snížila spotřeba fungicidů. Minimalizovala se také spotřeba insekticidních mořidel. To je výsledkem zákazu používání insekticidních mořidel na bázi neonikotinoidů z roku 2018. Celkovou spotřebu chemických přípravků výrazně ovlivňuje přemnožení hraboše polního, která se například v roce 2023 projevila extrémním meziročním nárůstem spotřeby rodenticidů (o 468 %).

Na plnění úkolů vyplývajících z opatření NAP se podílejí MZe, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo životního prostředí a další odborná pracoviště. Během období platnosti NAP se podařilo zcela či částečně realizovat 90 % opatření. Konkrétně bylo do konce letošního prvního čtvrtletí z celkového počtu 44 zcela splněno 23 opatření, částečně splněno 17 a nesplněna byla 4 opatření. Opatření, která byla splněna částečně nebo splněna nebyla, budou revidována a případně převedena do NAP pro další období.

Výzkumné priority realizované v rámci NAP se zaměřovaly například na řízení ochrany rostlin, inovace metod integrované ochrany rostlin, biologické a nechemické prostředky, metody ochrany rostlin a odolnost rostlin proti škodlivým organismům. Pozitivní bylo narůstající zapojení řešitelů z vědecko-výzkumných organizací a akademické sféry. Klíčovou roli zde přesto má Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Z rozpočtu Ministerstva zemědělství byly cíle NAP v období 2018–2022 podpořeny celkovou částkou zhruba 77,3 mil. Kč.

Národní akční plán k bezpečnému používání pesticidů (NAP) je soubor opatření, kterým se ve členských státech EU realizuje program snížení nepříznivého vlivu přípravků na ochranu rostlin na zdraví lidí a životní prostředí.

Graf porovnání spotřeby přípravků na ochranu rostlin v rozmezí let 2018 - 2023 můžete vidět zde: https://www.kdu.cz/getmedia/965beb37-cd23-4db1-b410-2ce594cb0f95/Snimek-obrazovky-2024-06-05-131032.png.aspx

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist