Tiskové oddělení MŽP "> V Česku je mongolská ministryně životního prostředí. Na programu je bilaterální spolupráce s českým ministerstvem životního prostředí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-cesku-je-mongolska-ministryne-zivotniho-prostredi-na-programu-je-bilateralni-spoluprace-s-ceskym-ministerstvem-zivotniho
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: V Česku je mongolská ministryně životního prostředí. Na programu je bilaterální spolupráce s českým ministerstvem životního prostředí

31. března 2014 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 818, 267 122 534
Na pětidenní návštěvu přijela do České republiky mongolská ministryně životního prostředí a zeleného růstu Sanjaasuren Oyun. S náměstkem ministra pro oblast fondů EU Janem Křížem jednala o spolupráci obou zemí v oblasti zelené ekonomiky a zavádění čistých technologií.

„Mongolsko oceňuje tradiční a přátelské partnerství s Českou republikou. Jsme vděčni, že jsme jednou z prioritních zemí pro realizaci českých rozvojových projektů, které pokrývají oblast zajištění zdrojů pitné vody, hydrogeologické průzkumy a řešení starých ekologických zátěží. Ráda bych také zmínila projekt reintrodukce koně Převalského[1],“ zahájila dnes společné česko-mongolské jednání ministryně Oyun.

Do budoucna má Mongolsko zájem o spolupráci s Českou republikou v oblasti zelené ekonomiky a zavádění čistých technologií. Mongolsko je značně ovlivněno změnou klimatu. Průměrná roční teplota se tam od roku 1940 zvýšila o 2,1° C.

„Česká republika je aktivní v mnoha projektech spolupráce s Mongolskem. Například již od 90. let se díky české rozvojové pomoci v Mongolsku vybudovalo sto nových zdrojů pitné vody. Rádi bychom prohlubovali další spolupráci především v oblasti přenosu know-how, jako například zavádění environmentální legislativy, managementu chráněných oblastí a posilování odborné kapacity mongolských úřadů v oblasti životního prostředí," zmiňuje náměstek ministra Jan Kříž.

Program dnešního jednání zahrnoval diskusi o budoucím zapojení českých expertů a institucí do ekologických aktivit v Mongolsku. Ta naváže na úspěšné projekty realizované v rámci programu Zahraniční rozvojové spolupráce ČR, mezi které patří zejména spolupráce při odstraňování ekologických škod a ochrany zdrojů kvalitní pitné vody. Právě oblast hydrogeologie a ochrana zdrojů vody patří mezi hlavní priority mongolské vlády. Mongolské regiony v poušti Gobi, ale i hlavní město Ulánbátar dlouhodobě trpí suchem.

Mongolsko, které je ekonomicky závislé na těžbě, zaznamenalo v posledních letech nebývalý rozmach nelegální, tzv. řemeslné těžby, zvláště zlata. Používání nebezpečných sloučenin a nešetrná těžba závažně ohrožují jeho životní prostředí. Čeští odborníci se aktuálně podílejí na likvidaci následků nešetrných průmyslových aktivit a likvidace jak komunálních, tak průmyslových odpadů.

Mezi další body dnešního jednání patřila i nabídka českého ministerstva životního prostředí spolupracovat v rámci managementu péče o vzácné přírodní oblasti a podpora udržitelného využívání přírodních zdrojů, včetně zavádění legislativních opatření.

„Navazujeme na dlouholetou tradici spolupráce[2] a stále existující povědomí o kvalitách českých expertů v Mongolsku. V současné době, kdy mongolská ekonomika zaznamenává významný rozvoj, je oboustranný zájem o naše aktivní zapojení do společných projektů. ČR může nabídnout zkušenosti s ochranou vod, nakládáním s odpady, včetně recyklace a zavádění environmentálně šetrných technologií, a využíváním obnovitelných zdrojů energie. Taktéž chceme posílit naše zapojení v aktivitách realizovaných v rámci mnohostranných environmentálních úmluv a mezinárodních organizací, jichž jsou obě naše země členy,“ komentoval dopolední setkání ředitel odboru mezinárodních vztahů Michal Pastvinský.

Vedle toho se mongolská ministryně s náměstkem Křížem společně podívali na kbelskou leteckou základnu. Odtamtud v letech 2011-2013 cestovali koně Převalského z pražské zoo do mongolské přírody. Na jeden z transportů v roce 2011 přispělo i Ministerstvo životního prostředí.

Program mongolské ministryně dále zahrnuje pracovní večeři s náměstkem ministra životního prostředí pro oblast fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí Janem Křížem či setkání se členy Výboru pro životní prostředí dolní komory Parlamentu ČR.

Poznámky:
[1] V rámci česko-mongolského projektu pražské zoo Návrat divokých koní
[2] Česko-mongolská spolupráce má dlouhou historii. Již od 50. let minulého století spolupracují odborníci obou států především na poli geologie a mapování mongolského geologického podloží. Od roku 1997 je pak v Mongolsku úspěšně realizována řada českých environmentálních projektů v oblastech hydrogeologie, odstraňování starých ekologických zátěží či odpadového hospodářství.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist