Jitka Straková "> V Českých Budějovicích se bude diskutovat o nebezpečí PVC - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-ceskych-budejovicich-se-bude-diskutovat-o-nebezpeci-pvc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - program Toxické látky a odpady: V Českých Budějovicích se bude diskutovat o nebezpečí PVC

16. října 2007 | Arnika - program Toxické látky a odpady
Autor: Jitka Straková, tel: 777 266 386
PVC neboli polyvinylchlorid je jednou z nejpoužívanějších plastických hmot. Lze jej objevit téměř všude - v našich domovech, kancelářích, hračkách pro děti, slouží jako obal na potraviny nebo materiál pro výrobu zdravotnických pomůcek. V nemocnicích na jednu stranu pomáhá zachraňovat životy, na stranu druhou poškozuje zdraví pacientů. O problémech a rizicích, která jsou s používáním PVC spjata, jak jim můžeme sami předejít nebo o tom, co podniká Arnika v této oblasti v Českých Budějovicích bude hovořit vedoucí kampaně „Nehrajme si s PVC“ Ing. Miroslava Jopková a vedoucí českobudějovické pobočky Sdružení Arnika Jitka Straková v rámci pravidelného cyklu přednášek „Zelený čtvrtek“, pořádaného sdružením Calla a společností Rosa, dne 18. října od 17:00 hodin v galerii literární kavárny Měsíc ve dne (Nová ulice 3, České Budějovice). Návštěvníci besedy budou moci na místě svým podpisem podpořit petici „Za náhradu PVC“ v oblastech, kde jsou jeho škodlivé účinky nejvýraznější – ve zdravotnictví, hračkách a v obalech na potraviny. Petici dosud podepsalo více než 5 000 lidí včetně několika významných osobností (1).

„Přestože polyvinylchlorid patří k nejpoužívanějším plastům a obklopuje nás prakticky na každém kroku, o jeho škodlivých účincích na lidský organismus ví překvapivě málo lidí. PVC přitom obsahuje řadu toxických látek, které se z něj uvolňují. Přes legislativní opatření tyto látky nacházíme v dětských hračkách nebo obalech na potraviny v překvapivě velkém množství, přestože by tam neměly být vůbec. Prostřednictvím naší besedy bychom chtěli veřejnost s těmito informacemi seznámit a otevřít na toto téma diskuzi, která povede k ekologicky uvědomělému spotřebiteli,“ vysvětluje vedoucí českobudějovické pobočky Sdružení Arnika Jitka Straková.

Kampaň „Nehrajme si s PVC“ upozorňuje na to, že úniky toxických látek (např. rtuti, dioxinů nebo ftalátů) doprávázejí PVC při jeho výrobě, používání i likvidaci. „Například ze zdravotnických pomůcek se ftaláty, které zde hrají roli změkčovadla, uvolňují v takových dávkách, že někteří pacienti musí držet speciální dietu, aby jich nevstřebávali takové množství. Ftaláty se totiž váží na tuky, jsou tak zvaně lipofilní. Uvolňují se také z plastových hraček z PVC. Přitom nemocní lidé nebo malé děti jsou na jejich působení nejcitlivější a ftaláty tak mohou působit zdravotní problémy a negativně působit na reprodukční systém. Některé studie (2) přičítají zhoršení průběhu astmatických a alergických onemocnění právě velkému množství PVC ve výrobcích, které nás obklopují, respektive látkám, které se z tohoto materiálu uvolňují,“ vysvětluje Jopková. „PVC se navíc velmi obtížně recykluje a nepatří proto ani do kontejnerů na třídění plastu. Jedna láhev z PVC znehodnotí recyklaci třiceti až padesáti tisíc lahví z PET,“ dodává Jopková.

Přednášková činnost Arniky byla v roce 2007 finančně podpořena Ministerstvem životního prostředí ČR v rámci společného programu SSEV Pavučina a ČSOP Národní síť středisek ekologické výchovy.

(1) Petici mezi jinými podepsali: Skladatel, textař, zpěvák a frontman hudební skupiny Traband Jaroslav Svoboda; autor nízkoenergetických domů akademický architekt Aleš Brotánek; poradce ministra životního prostředí Dalibor Stráský; nefrolog MUDr. Kamil Ševela; členové hudebních skupin Kale a Charlie Straight; náměstkyně ředitele České inspekce životního prostředí a zastupitelka Hlavního města Prahy Eva Tylová a zastupitelé několika dalších měst. Seznam významných osobností veřejného a politického života, které podpořily petici najdete na adrese: http://www.pvc.arnika.org/petice.shtml

(2) Tuomainen, A. et al. Experimental PVC Material Challenge in Subjects with Occupational PVC Exposure. 2005.
Bornehag, C. G. et al. The Association between Asthma and Allergic Symptoms in Children and Phthalates in House Dust: A Nested Case-Control Study. 2004.
Jitka Straková, tel: 777 266 386
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist