Filip Šebek "> V hornaté gruzínské oblasti Aragvi podporuje ČRA projekt zaměřený na udržitelný cestovní ruch - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-hornate-gruzinske-oblasti-aragvi-podporuje-cra-projekt-zamereny-na-udrzitelny-cestovni-ruch-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V hornaté gruzínské oblasti Aragvi podporuje ČRA projekt zaměřený na udržitelný cestovní ruch

Hlavním zdrojem obživy v Aragvi je tradičně chov skotu a ovcí, zemědělství, lesnictví a produkce dřeva. Pro místní obyvatele je ale stále náročnější se těmito profesemi uživit. Malebný region chráněné krajinné oblasti Aragvi má přitom velký potenciál rozvoje, k němuž však dosud úplně nedochází. Česká rozvojová agentura zde proto podporuje projekt realizovaný společností Člověk v tísni, který je zaměřen mimo jiné na podporu komunitního turismu, zemědělství a udržitelný cestovní ruch.

Žijí v nádherné přírodě uprostřed gruzínských hor, a přesto hledají nový domov. Především mladí lidé odchází hledat pracovní příležitosti jinam, často do hlavního města Tbilisi nebo v posledních letech také do jiných zemí. Tento pokračující trend však ohrožuje prosperitu regionu. Snižují se tak příležitosti pro rozvoj oblasti a potenciální investice. Lidé z chráněné krajinné oblasti Aragvi se snaží udržet si svůj tradiční způsob obživy, přestože je stále náročnější se takto uživit. Tuto situaci může změnit k lepšímu udržitelný cestovní ruch, který podpoří podnikání a růst regionu.

Projekt realizovaný společností Člověk v tísni a podpořený Českou rozvojovou agenturou je součástí širšího pětiletého programu udržitelného rozvoje chráněné krajinné oblasti Aragvi a jejích obyvatel. Jeho hlavním cílem je zlepšit socio-ekonomickou situaci zdejších obyvatel, žijících v Aragvi nastálo či pouze sezónně. Projekt se rovněž zaměřuje na osoby, které jsou s oblastí nějak spřízněné a podporuje je, aby se aktivně zapojily do jeho rozvoje. Například formou rozvoje tržních systémů v oblasti turismu a zemědělství doplněný o distribuci grantů malým podnikatelům v těchto sektorech.

Aragvi je hornatý region v severní části Gruzie. Již v roce 2020 byl prohlášen jako chráněná krajinná oblast s rozlohou téměř 100 000 hektarů, a stal se tak největším chráněným územím v zemi. Chráněná krajinná oblast Aragvi je rozdělena do tří oblastí: Pšavi, Khevsureti a Gudamakari. Lidé ve všech třech regionech se potýkají s výzvami, jako jsou ekonomické potíže nebo problémy spojené se změnou klimatu. Rozvoj tradičních způsobů obživy brzdí klimatická změna, eroze nebo špatná infrastruktura. Již dříve proběhly v regionu iniciativy na rozvoj cestovního ruchu a infrastruktury, ale hospodářská krize způsobená pandemií COVID 19 a později ruskou invazí do Ukrajiny tyto snahy narušila.

Gruzie je naštěstí zemí s bohatým přírodním dědictvím a stává se oblíbenou turistickou destinací. V rámci projektu dochází k navázání na předchozí snahy o rozvoj cestovního ruchu a zlepšení stávající infrastruktury, aby se do regionu podařilo přilákat více turistů a podpořit tak místní podnikatele.

Pro zpřístupnění oblasti Aragvi turistům byly vyznačeny hlavní stezky napříč regionem a došlo k podpoře místních podniků a malých penzionů na těchto trasách, samozřejmě ve spolupráci a v propojení s místními obyvateli. Ti jsou také zapojeni do plánování a rozhodovacích procesů. Zároveň probíhá jejich školení, aby mohli spravovat turistické trasy a přímo se tak zapojili do aktivit a rozhodování o kraji, ve kterém žijí.

Podpora udržitelného cestovního ruchu zajistí příležitosti pro zdejší podnikatele, kteří se mohou uplatnit v oblasti průvodcovství a údržby stezek nebo prodávat místní zboží a řemeslné výrobky. V rámci toho dochází také k vytváření rovných příležitostí pro upozaďované skupiny, a to ve všech fázích plánování, výstavby a údržby stezky, například ve formě podpory zapojení místních žen.

Tato pomoc a aktivity probíhají v maximální šetrnosti k životnímu prostředí. V Aragvi proto Člověk v tísni vyznačil pouze trasy, které neohrozí citlivé ekosystémy a na zábrany a informační tabule se používají jen přírodní materiály. Ty zároveň na návštěvníky apelují, aby se chovali zodpovědně a šetrně k přírodě. A to i na dalších trasách, které jsou vyznačeny v gruzínských oblastech Achalkalaki a Mtskheta-Mtianeti.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist