https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-hostetine-dnes-zacina-letni-skola-pestovani-ovocnych-drevin
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický institut Veronica: V Hostětíně dnes začíná Letní škola pěstování ovocných dřevin

V Hostětíně dnes, 30. srpna 2010, začíná tradiční Letní škola ochrany přírody a krajiny. Letos je pro velký zájem již podruhé zaměřena na pěstování ovocných dřevin, zejména přírodě šetrnými způsoby. Letní školy se účastní 25 lidí z celé České republiky, potrvá 7 dní, tedy do neděle 5. září 2010.

Ovocné dřeviny patří k tradičním prvkům naší krajiny, mají užitečné ekologické funkce, jsou přírodním i kulturním dědictvím. Jejich úloha v přírodě a krajině může být zachována jen díky lidem, kteří jsou ochotni se jim věnovat. Cílem letní školy je zprostředkovat zájemcům teoretické informace a praktické dovednosti spojené s ekologickým pěstováním ovocných dřevin.

„Pěstování ovocných dřevin je tradicí, která se v posledních letech začíná obnovovat, zájem lidí o vzdělávání nás těší. Stromy jsou v krajině a obcích významné – čistí vzduch, zlepšují mikroklima, podporují biodiverzitu a navíc jsou krásné – proto jejich pěstování podporujeme,“ uvádí Jana Tesařová, ředitelka Centra Veronica Hostětín.

Program Letní školy začíná v pondělí odpoledne poznáním obce a okolí, konkrétně exkurzí po modelových projektech udržitelného rozvoje v Hostětíně: výtopně na biomasu, slunečních kolektorech, pasivním domě, kořenové čistírně odpadních vod, šetrném obecním osvětlení, sochách v krajině.

Jaká témata a aktivity účastníky v dalších dnech neminou?
Na účastníky čeká trocha teorie: dozví se o přínosech ovocných dřevin pro přírodu a krajinu, rozdílech mezi ekologickým a konvenčním zpracováním. Seznámí se s významem a specifiky starých a krajových, ale také moderních odrůd, odolných proti škůdcům a nemocem.
Letní škola bude také praktická – účastníci se naučí základy údržby a pěstování ovocných dřevin – výsadbu, řez, roubování, očkování, ochranu proti škůdcům a chorobám. Jednou z nejsložitějších záležitostí bude pomologie, neboli poznávání odrůd podle různých znaků.
Během exkurzí se účastníci Letní školy seznámí s různými typy ovocných výsadeb – alejemi, solitery a sady různých typů, vč. genofondových. Navštíví několik zpracoven ovoce v okolí, mezi jinými moštárnu a tradiční sušírnu ovoce v Hostětíně, modernější sušírnu ovoce a staré sady v Pitíně, a ovocnou školku v Bojkovicích.

Letní škola poskytuje také velký prostor pro osobní konzultace účastníků s fundovanými lektory.
Ve středu 1. 9. 2010 večer se účastníci Letní školy setkají se vzácnými hosty – do Hostětína zavítá lucemburský ministr životního prostředí Marco Shank, prezident lucemburské nadace Hëllef fir d´Natur Frantz Ch. Muller, držitel Ceny Josefa Vavrouška Raymond Aendekerk, náměstkyně ministra životního prostředí ČR Rut Bízková a další. Cílem návštěvy je zhodnocení dosavadní i budoucí možné spolupráce v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje mezi oběma zeměmi a v zemích východní Evropy. V letech 1996 až 2010 poskytlo Lucembursko ze své zahraniční pomoci přes 29 milionů Kč na podporu přibližně 150 projektů neziskových organizací, obcí nebo škol po celé ČR v oblasti udržitelného rozvoje a ochrany klimatu. Současně lucemburské organizace, ekologičtí odborníci i některé samosprávy poskytli mnoho cenných zkušeností a odbornou pomoc.

Pořadatel:
Letní školu pořádá Ekologický institut Veronica ve svém vzdělávacím Centru Veronica Hostětín. Odborným garantem a hlavním lektorem je Ing. Stanislav Boček, PhD. ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Kontakt:
www.hostetin.veronica.cz, jana.tesarova@veronica.cz, tel. 572 630 670


----
Ekologický institut Veronica je součástí Českého svazu ochránců přírody. Působí od roku 1986 se sídlem v Brně, kde založil a rozvíjí ekologické poradenství v České republice. Vydává environmentálně kulturní časopis a věnuje se pěti odborným programům: Ochrana přírody a krajiny, Ochrana klimatu, Regionální rozvoj, Zelené úřadování, Aktivní občan. Ekologický institut Veronica provozuje Centrum Veronica Hostětín, kde na modelových projektech udržitelného rozvoje ověřuje teoretické poznatky v praxi.
www.veronica.cz, www.hostetin.veronica.cz
Obec Hostětín (240 obyvatel) leží na úpatí Bílých Karpat mezi Bojkovicemi a Slavičínem. Území patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která byla v roce 1996 zařazena i mezi Biosferické rezervace UNESCO.
Již léta Hostětín funguje jako faktické centrum modelových ekologických projektů pro venkov - rok od roku roste počet návštěvníků, kteří sem zamíří za ekologickými projekty. Hostětínskými lákadly jsou první kořenová čistírna odpadních vod v regionu, restaurovaná sušírna ovoce, solární kolektory, výtopna spalující dřevní štěpku, na niž jsou napojeny téměř všechny domácnosti ve vsi, moštárna zajišťující využití úrody jablek ze širokého okolí, užití slámy coby tepelné izolace, začlenění dřevěných soch do krajiny a nově též úsporné a minimálně rušící veřejné osvětlení.
V roce 2006 bylo postaveno vzdělávací středisko Centrum Veronica Hostětín, které je zároveň ukázkovou budovou ekologického stavění - první veřejnou budovou v České republice postavenou v tzv. pasivním standardu, tedy s minimální spotřebou energie. Školicí zázemí poskytuje možnost monitorovat výsledky výše jmenovaných projektů a sdílet zkušenosti prostřednictvím vzdělávání a informační a poradenské činnosti. Za rok 2009 prošlo vzdělávacími a osvětovými akcemi Centra Veronica Hostětín přes 6000 lidí.
Modelové ekologické projekty jsou vždy dílem několika partnerů, jejich nositelem je většinou obec Hostětín nebo Ekologický institut Veronica.
Tradice Bílých Karpat
Ochranná známka Tradice Bílých Karpat® si klade za cíl zviditelnit regionální produkty. Známkou jsou označovány kvalitní místní řemeslné a zemědělské výrobky, které jsou vyrobeny tradiční technologií z místních surovin, s podílem ruční práce. Sídlo Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat se nachází v Hostětíně. V obci každoročně probíhá oslava místních řemesel a ovocnářství – Jablečná slavnost.
www.tradicebk.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist