https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-jabloneckem-ekocentru-si-deti-vyzkousi-remesla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: V jabloneckém ekocentru si děti vyzkouší řemesla

28. února 2020 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Dnes tolik žádaná manuální a řemeslná zručnost začíná stále citelněji chybět v mnoha oborech. Jablonecké ekocentrum, které pomáhá školám i rodinám pěstovat v dětech vztah k přírodě, se proto zaměřilo i na tuto důležitou oblast. Dva nové programy přibližují tradiční řemesla a díky finanční podpoře Libereckého kraje získalo ekocentrum praktické pomůcky, s nimiž si děti mohou práce našich předků samy vyzkoušet.

Jablonecké ekocentrum poskytuje své služby nejen veřejnosti, ale především zdejším školám. „Chceme nabídnout dětem něco navíc, nad rámec výuky, která bývá hodně teoretická. Chceme, aby si u nás v ekocentru přírodní materiály a práci s nimi zažily všemi smysly. K tomu je nezbytné mít kvalifikované lektory a také efektivní výukové pomůcky. Jsme proto rádi, že Liberecký kraj podpořil náš nový projekt Řemesla do jabloneckého ekocentra,” vysvětlil Petr Vobořil z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které činnost ekocentra zaštiťuje. „Z poskytnutých finančních prostředků jsme pořídili například kolovrátek, česačku vlny nebo kolíkové stávky, tkací rámy a kolečka ke tkaní náramků, díky kterým si děti zkusí tradiční postupy zpracování vlny a textilního vlákna. Cílem programu je zároveň ukázat význam rostlin pro člověka, a to i jiný než z hlediska potravinářského průmyslu.”

Zkušenosti pak potvrzují, že ruční práce u dětí rozvíjí zároveň také fantazii, trpělivost a pečlivost. V rámci pilotních programů proběhnou i exkurze u chovatelů ovcí v blízkosti Jablonce, kde se děti setkají se zvířaty a péčí o ně v autentickém prostředí. „Právě zážitky jsou klíčem k hlubšímu poznání přírodních zákonitostí a ke vzniku pouta mezi člověkem a přírodou – ať už jsou to zvířata, květiny nebo třeba les,” věří Vobořil.

Kdo chce blíže poznat činnost jabloneckého ekocentra, může se přijít podívat 23. dubna do Tyršových sadů na Den Země. Spolu s dalšími organizacemi tam připraví program pro školy i veřejnost, jak jinak než na téma vztahu člověka k přírodě.

Projekt Řemesla do jabloneckého ekocentra podpořil Dotační fond Libereckého kraje částkou 61 414 Kč. Činnost ekocentra spolufinancuje statutární město Jablonec nad Nisou.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist