Jiří Antl "> V Jedlovém dole poroste stovka vzácných tisů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-jedlovem-dole-poroste-stovka-vzacnych-tisu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Společnost přátel přírody: V Jedlovém dole poroste stovka vzácných tisů

9. listopadu 2004 | Společnost přátel přírody
Autor: Jiří Antl, tel: 777 647 557
Sto sazenic ohroženého tisu červeného vysadili nad obcí Josefův Důl během minulého týdne dobrovolníci a členové Společnosti přátel přírody. V Jizerských horách najdete vzrostlé tisy pouze v přírodní památce Pod Dračí skálou nedaleko Fojtky. V historii Jizerských hor je Společnost přátel přírody první organizací, která se tuto vzácnou dřevinu snaží dostat i na další místa.

Tisové dřevo lidé využívali pro jeho tvrdost a pružnost již od pradávna. Ve středověku se stalo žádaným obchodním artiklem pro řezbářství, na intarzie, na topůrka různých nástrojů a především pro vojenství. Jako materiál na výrobu luků a kuší se prý vyváželo ze střední Evropy až do Anglie. „Připočteme-li k tomu skutečnost, že tis u nás patří k nejpomaleji rostoucím dřevinám s velmi specifickým způsobem rozmnožování, pak není divu, že byla tato dřevina u nás postupně téměř zdecimována.“ říká Jiří Antl ze Společnosti přátel přírody a vysvětluje: “Pro rozmnožení tisu nestačí, aby semeno spadlo na zem. Sladkou červenou tisinku s tvrdým semenem musí nejprve sezobnout pták. Jen ze semene, které prošlo jeho trávicím traktem, může vyrůst malý semenáček. V praxi simulujeme prostředí ptačího žaludku tím, že necháme tisinky se semeny zkvasit.“

„Největší problém jsou slimáci“ přibližuje úskalí s pěstováním tisů předseda Společnosti přátel přírody Jan Korytář a dodává: „Malé tisy musíme proti nim chránit v lesních školkách pletivem.“ Ani samotný sběr semen není samozřejmostí. Společnost přátel přírody je na Liberecku jedinou organizací, která na jejich sbírání dostala povolení od ministerstva životního prostředí. Nejstarším tisům v jejich školkách je nyní 5 let, jejich výška se pohybuje okolo 30 centimetrů.

Prvních třicítku tisů vysadila Společnost přátel přírody minulý rok do lesní oplocenky u Nového města pod Smrkem. Další sazenice připravuje sdružení na výsadby v příštích letech. Pěstování i výsadby provádí tato nezisková organizace ve spolupráci se Správou CHKO Jizerské hory.

Společnost přátel přírody (dříve Staří ochránci Jizerských hor) - občanské sdružení vzniklo v roce 1994. Sdružuje zejména mladé lidi se zájmem o nenásilné prosazování trvale udržitelného způsobu života a vytváření harmonických vztahů mezi lidmi a přírodou. Sdružení si klade za hlavní cíle mj. přispět v co největší míře k obnově přirozených lesů, a to nejen v Jizerských horách, k záchraně ohrožených původních dřevin a přitom chce zapojit do své činnosti co nejširší veřejnost. Sdružení hospodaří v šesti lesních školkách a pracuje v něm nyní 16 stálých pracovníků. Kromě praktické ochrany přírody se věnuje mnoha formám ekologické výchovy.
Jiří Antl, tel: 777 647 557

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist