Filip Šebek "> V Kambodži probíhá úspěšně projekt podporující místní vesničany k přechodu na čistou energii - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-kambodzi-probiha-uspesne-projekt-podporujici-mistni-vesnicany-k-prechodu-na-cistou-energii-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Kambodži probíhá úspěšně projekt podporující místní vesničany k přechodu na čistou energii

S podporou Evropské unie a České rozvojové agentury začala společnost Člověk v tísni už před čtyřmi lety realizovat projekt s názvem SWITCH to Solar, který pomůže celkově více než milionu Kambodžanům převážně z venkovských oblastí k přechodu na čistou energii. Dostupnost elektřiny je totiž pro spotřebitele i podnikatele v chudších oblastech Kambodže stále na nízké úrovni. Převažující zdroje energie se zde obvykle vyznačují vysokou cenou a zároveň neudržitelností z hlediska životního prostředí.

Cílem projektu je usnadnit malým, středním a mikro podnikům přejít z užívání neobnovitelných zdrojů energie k solární energii a přispět tak ke zlepšení spotřebitelských návyků ve venkovských oblastech Kambodže. Projekt tím zároveň podpoří udržitelný a inkluzivní hospodářský růst ve venkovských oblastech prostřednictvím snížení environmentálních dopadů způsobených energetickou spotřebou těchto podniků.

Projekt s výmluvným názvem Switch to Solar staví na systematickém přístupu rozvoje trhu založeného na vyvolání poptávky na nejnižší úrovni a na podpoře rozvoje dodavatelských řetězců poskytovatelů solární energie. Tento přístup se snaží řešit základní příčiny nedostatků solárního sektoru prostřednictvím spolupráce s klíčovými aktéry, jako jsou finanční instituce, investoři a maloobchodníci, což povede ke dlouhodobému zlepšení a zvýšení efektivity systémů v rámci trhu se solární energií.

Paní Nop Kolap, farmářka z kambodžské oblasti Veal Veng v provincii Pursat, se přechodu na čistou energii věnuje s velkým nasazením. Ve své vesnici se snaží prosazovat výhody solární energie. Paní Kolap vlastní farmu o velikosti dvou hektarů, kde pěstuje okurky, rajčata, zelené fazole nebo třeba papáju. Jak zvládla z tradičních zdrojů energie přejít na ty obnovitelné?

„Moje farma byla naprosto závislá na provozu dieselových generátorů. V loňském roce ji ale vybrali jako pilotní místo pro projekt s názvem SWITCH to Solar. Díky tomu jsem se seznámila se solárním čerpadlem,” říká paní Kolap.

A právě zapojení do projektu znamenalo pro paní Kolap životní změnu. Solární čerpadlo, nejmodernější solární technologie, nahradilo tradiční generátory. To farmářce umožnilo využívat spolehlivější a ekologičtější zdroj pro zavlažování a další nezbytnosti. „O nové technologii jsem se dozvěděla od pracovníků Člověka v tísni, kteří mi přišli vysvětlit, jaké má výhody a nevýhody. V loňském roce jsem to vyzkoušela a bylo to nejen snadné, ale i výhodné,” dodává paní Kolap.

Využívání čisté energie přineslo paní Kolap mnoho výhod. Díky tomu, že je energie pro zavlažování stabilní, sklízí teď větší množství plodin, díky čemuž si vydělá víc peněz. Výdělek obvykle představuje přibližně 1 000 dolarů, v období sklizně bývá ještě vyšší. „Využívání solární energie mi přináší velké množství výhod. Ušetřím, lépe se mi hospodaří s vodou, je to udržitelný a spolehlivý zdroj energie. Dieselové generátory jsou mnohem nákladnější a navíc nejsou spolehlivé,” zdůrazňuje paní Kolap. Pro farmářku jsou velkým benefitem ušetřené náklady a čas. Technologie jí přináší finanční stabilitu, zároveň je mnohem ekologičtější.

Kromě toho, že je zapojena do projektu, se paní Kolap také zabývá podporou zavádění solární technologie. Ostatní obyvatelé solárním panelům nejdřív příliš nevěřili. S novými informacemi a možností technologii vyzkoušet se však jejich názor postupně mění. „Projektu SWITCH jsme moc vděční. Nejdřív nás technologie nezajímala, protože jsme mysleli, že to bude nevýhodné a neefektivní, Když jsme se dozvěděli víc o benefitech, které nám to přinese, rozhodli jsme se to zkusit a dnes už vidíme, jak přínosné to je,” ohlíží se paní Kolap zpět. Díky úspěchu Nop Kolan se technologii rozhodlo vyzkoušet mnoho dalších obyvatel vesnice. Pozitivní dominový efekt tak zlepšil nejen životy jednotlivých lidí, ale přispěl i k udržitelné a odolnější společnosti v regionu Pursat. Každý malý krok na cestě k čistší energii má obrovský potenciál v boji proti klimatické změně.

Během čtyřletého trvání projektu proběhly také workshopy, v nichž experti z oblasti zemědělství a rybolovu v roli mentorů přiblížili místním farmářům a podnikatelům možná řešení v souvislosti s využitím „zelených“ technologií. V rámci projektu byla navíc vytvořena webová stránka SWITCH to Solar, která slouží k dosažení většího počtu koncových uživatelů díky propojení s příjemci projektu, stakeholdery a dalšími relevantními aktéry.

Projekt SWITCH to Solar je financován z fondů Evropské unie prostřednictvím programu SWITCH Asia, zároveň je podpořen Českou rozvojovou agenturou. Projekt realizuje Člověk v tísni, EnergyLab a Sevea.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist