Filip Šebek "> V Kamerunu by se měla s českou pomocí rozjet výrobní linka na zemědělská krmiva - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-kamerunu-by-se-mela-s-ceskou-pomoci-rozjet-vyrobni-linka-na-zemedelska-krmiva-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Kamerunu by se měla s českou pomocí rozjet výrobní linka na zemědělská krmiva

26. března 2019 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
I když v Kamerunu pracuje v zemědělském průmyslu přes 60 % obyvatelstva, místní farmáři se potýkají s dlouhodobým nedostatkem kvalitních zemědělských krmiv. Společnost Nirex Tanzania Investments proto s podporou dotačního Programu B2B České rozvojové agentury zpracovala podnikatelský plán, který bude sloužit jako poklad pro vybudování produkční linky na rozličný počet krmiv určených pro zemědělská zvířata na území Kamerunu a okolních států v rámci zóny CEMAC.

„Kamerunskou republiku jsme si vybrali z důvodu relevantních zkušeností a existujících kontaktů, které v této zemi máme. Naše sesterská společnost Nirex Cameroon Investments zde už druhým rokem provozuje projekt na výrobu násady sumce afrického, ryby do hmotnosti 10 gramů. Sumčí násada se pak v dané lokalitě prodává. Projekt s krmivem se bude s tímto projektem vhodně doplňovat,“ říká Ondřej Jirásek ze společnosti Nirex Tanzania Investments a dodává, že kamerunská (ne)soběstačnost v tomto odvětví je velmi diskutovaným tématem.

V zemi totiž chybí jak adekvátní stroje pro výrobu, tak samotné know-how a obecné principy pro výrobu kvalitních krmných směsí. Místní farmáři jsou tudíž odkázáni buď na nákup drahých směsí ze zahraničí, kde ale vyvstává problém s velmi nepravidelnými dodávkami a limitacemi v oblasti peněžního toku. Anebo na výrobu vlastních směsí, kdy jsou ale kvůli neznalosti pokročilých postupů (např. extruze krmiva) schopni vyrábět pouze směsi s velmi nízkým krmným koeficientem.

Projekt Vybudování výrobní linky na zemědělská krmiva by měl pomoci především ke zvýšení soběstačnosti v živočišné výrobě – tj. potravinové bezpečnosti a snížení dovozu klíčových potravin. Jakákoli marže neodvedená do zahraničí se tak okamžitě promítne do zvýšení životní úrovně farmářů a snížení počtu lidí, kteří jsou ohroženi chudobou. Projekt by měl také zvýšit efektivitu produkce tím, že importuje na trh inovativní technologie (především extruze). Kvalitní směsi s vysokým krmným koeficientem snižují dobu potřebnou pro růst živočišné produkce, zároveň minimalizují podvýživu a nemoci dobytka včetně akutních problémů. To vše se pak pozitivně promítá do celkového výkonu odvětví.

„Problém v Kamerunu vidím také v omezeném přístupu k externímu financování. Nízká hodnota financování se odráží v nízké míře inovací, což se negativně promítá do celého hodnotového řetězce. Navíc vzhledem k vysokým demografickým přírůstkům v rámci celé CEMAC zóny je vyloučené, aby se např. zvyšovala spotřeba ryb pomocí odchytu, a to z důvodu jejich vyhubení. Jediná možnost pro zvýšení konzumace masa je pomocí umělého odchovu, pro nějž jsou naprosto klíčové dodávky krmiv, které tvoří až 80 % nákladů celého chovu,“ dodává Ondřej Jirásek.

Pokud se podaří na základě podnikatelského plánu rozjet celý projekt, počítá se jak s dovozem českých strojů, tak ve spolupráci s českými experty s aplikováním nových výrobních metod, které nejsou v Kamerunu dosud používány. Podle informací, které zástupci firmy získali jak přímo od farmářů, tak i od ministerských úředníků, je v této zemi dlouhodobý růst poptávky po živočišných proteinech, a tím i po všech vstupních surovinách, které jsou nutné pro jeho výrobu. Přímými příjemci projektu budou vedle farmářů a lidí zaměstnaných v zemědělství také zhruba dvě desítky nových zaměstnanců, pro které vzniknou pracovní pozice přímo v souvislosti s projektem. Ten má podporu jak ze strany kamerunské vlády, tak i od Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) či Světové banky.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist