Jana Taušová "> V kosmu je už třetí družice z programu Copernicus: Zaměří se na snímkování oceánů, změny jejich hladin či teploty - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-kosmu-je-uz-treti-druzice-z-programu-copernicus-zameri-se-na-snimkovani-oceanu-zmeny-jejich-hladin-ci-teploty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: V kosmu je už třetí družice z programu Copernicus: Zaměří se na snímkování oceánů, změny jejich hladin či teploty

17. února 2016 | MŽP ČR
Autor: Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379
V úterý 16. 2. v 18:57 SEČ úspěšně odstartovala v pořadí již třetí družice vyvíjená Evropskou kosmickou agenturou (ESA) v rámci programu Evropské komise Copernicus [1]. Družice o váze 1250 kg byla vynesena z kosmodromu Pleseck v Rusku ruskou nosnou raketou Rockot do výšky 815 km. První signál z družice byl zaznamenán po 92 minutách od startu a bylo navázáno spojení. Během prvních tří dní na oběžné dráze proběhne kalibrace přístrojů. Předpokládá se, že operační fáze Sentinel 3A nastane během následujících pěti měsíců a doplní tak snímkování poskytované družicemi Sentinel 1A a 2A, které jsou na oběžné dráze od roku 2014, resp. 2015.

Družice Sentinel 3A je v průběhu dvou let již třetí družicí programu Copernicus na oběžné dráze. Data z družic programu Copernicus jsou pro širokou uživatelskou komunitu poskytována zcela bezplatně a dostupná jsou téměř v reálném čase (?), proto je velký potenciál využití zejména v oblasti krizového řízení. Životnost družice S3 se předpokládá podobně jako u S1 a S2 v délce 7–12 let provozu. Start párové družice k Sentinelu 3A, tedy Sentinelu 3B se předpokládá na začátku roku 2017.

Sentinel 3 tematicky navazuje na misi Envisat a nese radarové i optické přístroje středního rozlišení, proto bude využívat snímkování v optickém i mikrovlnném spektru. Prostorové rozlišení je v závislosti na přístroji 1000, 500 a 300 m, data celkem ve 21 pásmech ve VIS. Družice nese také radar na 13,575 GHz a 5,41 GHz a mikrovlnný radiometr. Sentinel 3 bude zaměřený zejména na pozorování oceánů, zkoumání změn jejich teploty, výšky, pohybu hladiny, barvu a stav vody. To je velmi cenné pro životní prostředí, neboť dění v oceánech má vliv na předpověď vývoje a pochopení změn globálního klimatu. Na základě takto získaných informací bude také lépe předpovídat další vývoj počasí.

Uplatnění Sentinelu 3 bude také v námořní dopravě, kde se klade důraz na včasné informace o stavu oceánu pro vyšší bezpečnost lodí. Poskytne také informace o povodních, bouřích nebo znečištění vody. Sekundárně by družice měla sledovat i pevninu, kde by jejím cílem mělo být například odhalování vznikajících požárů a sledování vegetace, kde je zřejmá spolupůsobení optických a radarových dat.

Další informace o startu družice Sentinel 3A jsou k dispozici na webové stráce ESA, kde je záznam ze startu, široké spektrum prezentací, rozhovorů, fotografií, videí a řada dalších relevantních údajů včetně podrobných technických specifikací.

Poznámky:
[1] Program Copernicus je evropský program pro monitorování životního prostředí, jehož gestorem v České republice je Ministerstvo životního prostředí v úzké spolupráci s Ministerstvem dopravy. Družice Sentinel se zaměřují na snímkování zemského povrchu, ale také na služby, které napomáhají rozhodování v oblasti životního prostředí zejména v oblastech klimatické změny, krizového řízení a bezpečnosti, využití území, sledování atmosféry a oceánů.
Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist