https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-krkonosskem-muzeu-nechte-na-hlave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: V Krkonošském muzeu Nechte na hlavě

12. dubna 2016 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Co je kapižón, tureček či vápeník? Nejsou to žádné pohádkové postavičky, ale různé typy dámských čepců. Nejen tyto, ale například též množství vojenských, hasičských i policejních čepic a helem, si můžete prohlédnout na výstavě Nechte na hlavě v Krkonošském muzeu Správy KRNAP ve Vrchlabí. Výstava bude otevřena do 28. srpna 2016.

Pokrývky hlavy jsou charakteristickou součástí mužského i ženského oděvu a vypovídají mnohé o svých nositelích i době svého vzniku. Pánské se mohou pochlubit větší pestrostí a rozmanitostí typů, forem a materiálů, než ženské. Na první pohled to snad někoho překvapí, protože dnes módní proměnlivost a "parádivost" přisuzujeme spíše ženskému prostředí. V minulosti tomu tak většinou nebylo. Vždyť i v přírodě se samečci předvádějí zpravidla více, než samičky. Lidé parádní chvost nemají, zato si jsou dobře vědomi významu hlavy jako nositelky čidel řady smyslů, komunikačního prostředku i sídla rozumu. Není tedy žádný div, že právě hlava se stala jak předmětem zvláštní ochrany, tak nositelkou ozdob a odznaků důstojnosti.

Pokrývky hlavy jsou bohatě obsaženy ve sbírkách řady muzeí. Málokde však vytvářejí plynulé vývojové řady a do stálých expozic se dostávají jen ojediněle jako ilustrační předměty. Rozhodli jsme se proto připravit výstavu, která by umožnila veřejnosti prohlédnout si množství zajímavých exemplářů ukrytých dlouhá desetiletí v šeru depozitářů. Hlavním cílem této výstavy není ukázat ucelený historický vývoj pokrývek hlavy již jen proto, že ve sbírkách zdejších muzeí jsou obsaženy čepce, klobouky a helmy především z 19. a 20. století a nikde se muzejníci jejich sbírání nevěnovali systematicky. Naše sbírky i přesto obsahují pestrou a zajímavou škálu mužských i ženských pokrývek hlavy, které vypovídají mnohé, dobovém vkusu, módě, zvyklostech, též technologických možnostech a zručnosti výrobců.

Výstava v historickém domě čp. 222 na Náměstí Míru ve Vrchlabí je přístupná denně mimo pondělí od 8.00 do 16.30, a to až do 28. srpna 2016.
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist