https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-krusnych-horach-se-pohybuje-rys-ostrovid-jeho-stopy-nasli-novi-dobrovolnici-vlcich-a-rysich-hlidek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a AOPK ČR: V Krušných horách se pohybuje rys ostrovid. Jeho stopy našli noví dobrovolníci Vlčích a rysích hlídek

15. prosince 2017 | Hnutí DUHA a AOPK ČR
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Sedmi terénních seminářů pro nové dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek se během podzimu zúčastnilo 148 zájemců o ochranu velkých šelem. Již 18. ročník monitoringu velkých šelem organizuje Hnutí DUHA ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Společně se zkušenými kolegy našli několik desítek pobytových znaků vzácných šelem - mezi ty nejcennější patří stopy rysa ostrovida v Krušných horách.

Donedávna poslední informace o pohybu rysa ostrovida ze 130 kilometrů dlouhého pásma Krušných hor pocházejí z května 2016, kdy se podařilo rysa vyfotografovat náhodnému turistovi. Aktuálně nafocené stopy jsou teprve třetím důkazem o výskytu rysa na české straně Krušných hor za posledních pět let. Potvrzuje se, že Krušné hory a potenciálně i Doupovské hory mohou pro tuto šelmu poskytovat velmi vhodný prostor k životu. Nejbližší oblastí trvalého výskytu rysa ostrovida je Český les. Šumavsko-bavorsko-rakouská populace obývá rozsáhlé horské masivy i kulturní krajinu jihozápadních Čech. Odpověď na otázku, zda se rys usadí v Krušných horách natrvalo, by měl přinést zimní terénní monitoring, připravený Hnutím DUHA Olomouc.

Rys ostrovid je samotářsky žijící kočkovitá šelma, jejíž jídelníček je tvořen převážně srnci. Je ale schopen ulovit i menší jeleny nebo divoká prasata. Právě regulací těchto přemnožených kopytníků, kteří okusem a loupáním stromů způsobují značné škody, mohou rysi a vlci přispět k ozdravení lesů Krušných hor. Také pohyb vlků v Krušných horách dobrovolníci Vlčích hlídek a zaměstnanci Hnutí DUHA Olomouc monitorují již druhým rokem [1].

Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek se zejména během zimních měsíců pohybují v oblastech výskytu velkých šelem, monitorují jejich výskyt [2] a svou přítomností v terénu odrazují potenciální pytláky a dokumentují pokusy o nelegální lov, který je nejvýznamnějším faktorem ohrožující život velkých šelem [3]. Hlídkující dobrovolníci informují návštěvníky lesů o výskytu velkých šelem a snaží se vyvracet nepravdivé pověry.

Další školení pro zájemce o zapojení do monitoringu velkých šelem uspořádá Hnutí DUHA na podzim příštího roku. Zájemci se však mohou již nyní předběžně hlásit na e-mail vlci.hlidky@selmy.cz.

Štěpánka Kadlecová, koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách, řekla:
"Když jsme na začátku úvodního semináře pro nové dobrovolníky plánovali oblasti k terénnímu monitoringu pobytových znaků vlků, u jednoho místa na mapě jsem řekla, že by se tam mohlo líbit i rysovi. Jaké obrovské překvapení bylo, když tam druhý den skupinka dobrovolníků opravdu našla rysí stopu! Od té doby se převážně nově proškoleným dobrovolníkům podařilo najít několik rysích stopních drah a trusů, díky čemuž se výskyt rysa potvrdil. Všem dobrovolníkům za to patří velký dík.''

Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě a v Pošumaví, řekla:
"Výskyt rysa ostrovida v Krušných horách a dalších lesnatých oblastech České republiky je skvělou zprávou, protože nám dává naději, že se šelmám daří procházet krajinou a zajistit přirozené propojení šumavské rysí populace s dalšími ve středoevropském prostoru. Pokud se to nepodaří, je budoucnost šumavských rysů nejistá."

Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR řekla:
"Údaje o výskytu velkých šelem, které nám lidé poskytují, jsou pro nás důležité a pomáhají nám při jejich ochraně. Cenná jsou nejen přímá pozorování, ale i pobytové znaky, jako jsou stopy či trus. Mohou sloužit k vymezení migračních koridorů a k vytipování míst, kde je potřeba průchodnost krajiny zabezpečit pomocí ekoduktů."


Kontakty:
Štěpánka Kadlecová, Hnutí DUHA Olomouc, stepanka.kadlecova@hnutiduha.cz, 608 983 426
Josefa Volfová, Hnutí DUHA, josefa.volfova@hnutiduha.cz, 775 734 434
Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, karolina.sulova@nature.cz, 724 102 406

Poznámky:
[1] http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/videa-z-fotopasti-opetovne-prokazala-pritomnost-vlka-v-krusnych-horach/
[2] https://www.youtube.com/watch?v=lfHVCQJNYUE
[3] http://www.selmy.cz/clanky/dostupnost-prirozeneho-prostredi-neni-limitujicim-faktorem-rozsireni-cesko-bavorske-populace-rysa-ostrovida/
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist