Barbara Tesařová "> V liberecké zoo vzniká umělý mokřad, který se stane součástí nového vodohospodářského systému. Zahrada díky němu ušetří až polovinu spotřebované vody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-liberecke-zoo-vznika-umely-mokrad-ktery-se-stane-soucasti-noveho-vodohospodarskeho-systemu.zahrada-diky-nemu-usetri-az
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zoo Liberec: V liberecké zoo vzniká umělý mokřad, který se stane součástí nového vodohospodářského systému. Zahrada díky němu ušetří až polovinu spotřebované vody

17. července 2024 | Zoo Liberec
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
Umělý (konstruovaný) mokřad v moderním provedení jako vertikální kořenový filtr, dvě akumulační jímky, desítky metrů trubního vedení, písková filtrace, ultrafiltrace i sanitace UV zářením jsou součástí nového kruhového vodohospodářského systému, jehož stavba bude tento týden zahájena v Zoo Liberec. Zahrada díky němu bude moci užívat použitou, tzv. šedou vodu opakovaně a ušetří až polovinu původní spotřeby. Na návrhu technologie se podíleli odborníci z Technické univerzity v Liberci a technologové ze společnosti Photon Water. Realizaci projektu s názvem LIFE4ZOO finančně podpořila Evropská unie v rámci programu LIFE.

Tříletý projekt LIFE4ZOO odstartoval v září 2023 a po více než půl roce administrativních příprav souvisejících se stavbou se nyní přesouvá do fáze zhotovení. Jablonecká firma IPR Aqua s.r.o., která vyhrála výběrové řízení, plánuje stavbu nového kruhového systému hospodaření s vodou v areálu zoo zahájit již tento týden. První stavební práce budou probíhat v malé rokli vedle pavilonu levhartů, kde vznikne konstruovaný mokřad s vertikálním kořenovým filtrem o rozloze 130 m² a akumulačním objemem 108 m3. „Systém poběží devět měsíců v roce a denně vyčistí až sto metrů krychlových vody. Podle našich propočtů pomůže nové řešení zahradě uspořit jen během dvou a půl roku až sedmdesát tisíc metrů krychlových vody. Zahrada tím také stabilizuje kapacitu místních vodních zdrojů a sníží závislost na vnějších zdrojích. Do mokřadu bude svedena znečištěná voda z bazénů zvířat v horní části zahrady, kterou obývají žirafy, tapíři, zebry nebo samice slona. Konstruovaný mokřad s předčištěním na separačním pískovém filtru zkombinuje procesy koagulační filtrace a biologického čištění v přirozeném biofilmu. S výjimkou zimy poskytuje vysokou účinnost při odstraňování organického i dusíkatého znečištění. Voda bude navíc dočištěna koagulací a ultrafiltrací. O zbytkové mikrobiální čištění se postará ultrafialové záření,“ vysvětluje Tomáš Lederer z Oddělení technologie životního prostředí Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci, která je hlavním koordinátorem celého projektu.
S koncem letních prázdnin, po skončení hlavní návštěvnické sezóny, budou v areálu zoo zahájeny také výkopové práce pro pokládku trubního vedení, kabeláže a čerpadel, včetně výroby a usazení šachet. Nový potrubní systém z velké části povede přes výběhy zvířat a stavba se tedy neobejde bez nutnosti manipulace se zvířaty, která budou po nejnutnější dobu umístěna ve svých pavilonech a vnitřních expozicích. „Stavbaři nám přislíbili realizovat práce ve výbězích tak rychle, jak to jen půjde, aby stavba ovlivnila pohodu a život našich zvířat v co nejmenší možné míře. Zároveň ani nechceme nijak výrazně omezit komfort našich návštěvníků při prohlídce, a tak všechny hlučné stavební úkony budou probíhat až po zavírací době zahrady. Také jsme zaznamenali, že bagřík i ostatní malé pracovní stroje přitahují velkou pozornost a zájem dětí a zpestřují jim procházku zahradou,“ dodává s úsměvem ředitel zoo, David Nejedlo.

Pokud vše půjde podle plánu, vše by mělo být hotovo do konce října letošního roku. V průběhu listopadu by liberecká zahrada již ráda zahájila zkušební provoz.

Nový vodohospodářský systém umožní používat užitkovou vodu z výběhů zvířat opakovaně a zoo již nebude muset pro účely koupání zvířat a oplachu ubikací čerpat pitnou vodu z řádu, jejíž naprostá většina končí bez dalšího užitku v kanalizaci. Projekt počítá s úsporou až 50 % z původní spotřeby a zahradě přinese i výrazné snížení provozních nákladů. „Oceňuji snahu kolegů v zahradě využívat všech možností úspor, jak energií, tak i vody. Tento projekt je významným příkladem této praxe", dodává Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist