https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-metropoli-se-sice-vzorne-tridi-ale-tisice-tun-odpadu-stale-konci-mimo-popelnice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pražské služby: V metropoli se sice vzorně třídí, ale tisíce tun odpadu stále končí mimo popelnice

Ročně skončí mimo sběrné nádoby zhruba 7–8 tisíc tun odpadu. To je ohromné množství odpadu, které znečišťuje a hyzdí metropoli. Také je to velká komplikace pro pracovníky Pražských služeb a dalších svozových společností, neboť ti musí každý měsíc sesbírat asi 650 tun starého nábytku, elektroniky a stavební suti pohozené v okolí popelnic.

V neposlední řadě je tento stav zátěží pro hlavní město Praha, které vynakládá nemalé finanční prostředky na úklid a čistotu města, a také pro správce a majitelé objektu, kteří mají na starost pořádek kolem popelnic na směsný odpad. Odkládání odpadu mimo sběrné nádoby je přestupkem proti veřejnému pořádku a může být postihováno pokutou až do výše 50 000 Kč. Pražské služby proto vysílají do města plyšové potkany, jejichž posláním je přesvědčit občany hlavního města, aby se při nakládání s odpadem chovali zodpovědněji.

Zatímco v případě tříděného odpadu patří Pražané ke světové špičce, v nakládání s nadměrným odpadem zatím tápou. Staré ledničky, pračky, nábytek a televize končí vedle popelnice, případně na černé skládce. Nelze očekávat, že tento odpad odveze popelářské auto na své pravidelné svozové trase v dané lokalitě. Ať už to je z důvodu velikosti, kapacity nebo potenciálního rizika. Takový odpad jednoznačné patří do sběrného dvora, a to stejné platí i pro stavební suť nebo stará bytová jádra, která často obsahují i elektrické rozvody. Sběrné dvory jsou dostupné prakticky po celé Praze a jejich seznam a mapa rozmístění jsou dostupné na webu praha.eu nebo psas.cz.

Problémem může být i kapacita nádoby

Pokud nestačí objem nádoby či kontejneru pro daný dům či objekt, je potřeba kontaktovat majitele nebo správce objektu a informovat ho o nutnosti zvýšení počtu nádob na směsný odpad či zajištění častější frekvence odvozu odpadu. Majitel nebo správce objektu si u svozové společnosti také může objednat mimořádný úklid kolem nádob na směsný odpad.

Plyšoví potkaní letos fandí sběrným dvorům a recyklaci

I letos probíhá edukativní kampaň Pražských služeb „Kam s ním?“, jejíž tváří jsou plyšoví maskoti v podobě potkanů. Potkaní hlídky bojující proti nepořádku budou k vidění na frekventovaných místech metropole po celý prosinec. Během výuky se maskoti zastaví i na vytipovaných základních školách. A s čím vám takový potkan pomůže? Například vám poradí s recyklací, tříděním bioodpadu nebo právě s využíváním sběrných dvorů Pražských služeb. Ty totiž slouží Pražanům zdarma.

Nejmenším pak plyšoví maskoti rozdávají speciální edukativní materiály a vzdělávají je v oblasti nakládání s odpady. Děti si také mohou ověřit svoje znalosti v soutěžním kvízu a dozvědět se něco nového. Odměnou jim budou upomínkové předměty a oblíbené hračky. Soutěžní otázky jsou k dispozici na webuhttp://www.psas.cz/kam-s-nim/
Radim Mana, Martin Joachymstál tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist