Tiskové oddělení MŽP "> V Montrealu začíná ministerské jednání, má domluvit dohodu o ochraně živé přírody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-montrealu-zacina-ministerske-jednani-ma-domluvit-dohodu-o-ochrane-zive-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: V Montrealu začíná ministerské jednání, má domluvit dohodu o ochraně živé přírody

16. prosince 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Jednání o nové dohodě, jejímž cílem je ochrana druhové rozmanitosti na celém světě, pokročila do závěrečné fáze. V Montrealu se scházejí ministři a hlavy států více než 170 zemí světa, aby schválili finální verzi nového rámce pro Úmluvu o biologické rozmanitosti (CBD).

„Jsme v polovině jednání, finalizujeme technické detaily. To lidsky řečeno znamená, že teď je návrh strategického plánu v maximální podobě, kdy obsahuje návrhy všech stran. Úkolem jednání na nejvyšší úrovni je najít takové znění, na kterém se budou všechny zapojené státy ochotné podílet. Chceme dosáhnout takové dohody, která skutečně pomůže ochraně živé přírody, přinese nové finanční zdroje na ochranu zejména pro rozvojové země a sníží škodlivé dotace, které naopak vedou k ničení přírody,“ vysvětluje Ladislav Miko, poradce ministra životního prostředí a vládní zmocněnec pro vyjednávání v oblasti biodiverzity.

Během prvního týdne jednání 15 konference Úmluvy o biologické rozmanitosti došlo k zásadnímu posunu v řadě témat, jako je bezpečné zacházení s geneticky modifikovanými organismy nebo využíváním a ochranou přírodního bohatství na genetické úrovni, stejně jako v právech a využívání znalostí domorodých národů.

Klíčové jednání se vede o financování navrhovaných cílů ochrany přírody. Zejména o rozšíření chráněné plochy do roku 2030, která by měla pokrýt 30 % souše a 30 % oceánů. Je samozřejmé, že čím větší ochranu druhové rozmanitosti dohoda nastaví, tím větší objem financí bude potřeba na splnění jejích požadavků. Evropská unie je v současnosti největším přispěvatelem na ochranu biologické rozmanitosti, která bude i nadále pokračovat. Dnes oznámila Evropská unie, že v období 2021–2027 přispěje na ochranu biodiverzity 7 miliard euro.

Podle projednávaného návrhu by na ochranu živé přírody mělo ročně směřovat 200 miliard USD. Hlavními plátci by měly být soukromé firmy, vlády by měly garantovat jen menší část. Návrh počítá zároveň se snížením dotací, které naopak biodiverzitě škodí, o 500 miliard USD ročně.


Úmluva o biologické rozmanitosti (Convention on Biological Diversity - CBD) vznikla v roce 1992 a má tři základní cíle: zachování biologické rozmanitosti, udržitelné využívání jejích složek a spravedlivé a rovnocenné sdílení přínosů, které plynou z využívání genetických zdrojů. Smluvní strany jsou povinny inventarizovat a monitorovat biologickou rozmanitost, začlenit koncepty ochrany a udržitelného rozvoje do národních strategií a hospodářského rozvoje a zachovávat domorodé postupy ochrany přírody.

Kontakt na místě:Ondřej Charvát, tel. +420 724 120 695, e-mail: ondrej.charvat@mzp.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist