Karolína Šůlová "> V Praze se chystá světová konference o kyselých deštích - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-praze-se-chysta-svetova-konference-o-kyselych-destich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: V Praze se chystá světová konference o kyselých deštích

30. května 2005 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Kyselý déšť vzniká kvůli vysokým emisím oxidů síry a dusíku do ovzduší. Významným globálním ekologickým problémem se stal v 60. letech 20. století v důsledku prudkého rozvoje průmyslu v době po druhé světové válce. Ve střední Evropě padly od 60. do 80. let za obět emisím síry a dusíku a následnému kyselému dešti desetitisíce hektarů lesa, byla poškozena půda a mnohé řeky a jezera zůstaly bez života. V této době byla míra zasažení ovzduší a přírodních ekosystémů ve střední Evropě nejvyšší na světě.

Proto se už od roku 1975 konají v pětiletém intervalu mezinárodní konference vědců i politiků, zvané Acid Rain, na kterých se řeší, jakým způsobem je možné se s problémem kyselých dešťů vyrovnávat [1]. V pořadí již 7. konference Acid Rain 2005 proběhne od 12. do 17. června v Kongresovém centru v Praze.

Pořádání konference Acid Rain, které se zúčastní zhruba 600 odborníků, je prestižní záležitostí každé hostitelské země. Česká republika má ve výzkumu kyselých emisí, imisí a depozic dlouhou tradici. Navíc dosáhla během 90. let poklesu emisí síry, který nemá (v tak krátké době) obdoby nikde ve světě. Konferenci slavnostně zahájí předseda Senátu PČR MUDr. Přemysl Sobotka a ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek.

V pondělí 13. 6. se od 12.00 koná v Kongresovém centru v Praze tisková konference s organizátory a nejvýznamnějšími hosty konference Acid Rain 2005. Tisková konference bude tlumočena (čeština/angličtina).

Od 70. let 20. století došlo k výraznému pokroku v oblasti zlepšení kvality ovzduší nejprve v Severní Americe a v 80. letech v západní Evropě. Po roce 1989 se začaly dramaticky snižovat emise do ovzduší i v zemích bývalého sovětského bloku, tedy i v Československu, resp. České republice. Nejvýznamněji se podařilo snížit znečištění oxidy síry, ale i prachem a těžkými kovy. Ve vyspělých státech světa jr kvůli tomu také k dispozici systematický monitoring kvality ovzduší.

Stále však zůstává mnoho otázek. Obnova povrchových vod, ale také lesů a lesních půd neprobíhá tak, jak se očekávalo. Pravděpodobně na to mají vliv další faktory jako nevhodné postupy při pěstování lesů prohlubující okyselení, změna klimatu, emise neacidifikujících sloučenin (přízemní ozón) a emise dusíku. Vysokému stupni průmyslových emisí jsou vystaveny nové regiony ve světě, zvláště asijské oblasti, což může významně ovlivnit místní lesy, půdy a vody již v blízké budoucnosti.

Konference Acid Rain 2005 má za cíl uvést problematiku kyselých dešťů do kontextu se změnou klimatu, využitím půdy, biodiverzitou, eutrofizací a lidským zdravím. Konference se zúčastní významní světoví experti, jako např. Charles Driscoll, ze Syrakuské univerzity (USA), Henning Rodhez z Univerzity Stockholm (Švédsko), Bridgett Emmett z Centra pro ekologii a hydrologii v britském Bangoru, Roland Psenner z Univerzity Innsbruck (Rakousko), Jakub Hruška z České geologické služby, Stephen Norton z Univerzity Maine (USA), či Keith Bull z OSN.

Součástí konference bude 24 tématicky zaměřených panelových setkání i seminář zaměřený na strategie a politická opatření k omezení znečištění ovzduší a acidifikace.

Bližší informace o konferenci Acid Rain 2005, včetně podrobného programu, jsou k dispozici na www.acidrain2005.cz.


Poznámky:
[1] Hostitelskou zemí první konference Acid Rain v roce 1975 byly USA. Následovaly Norsko (1980), Kanada (1985), Velká Británie (1990), Švédsko (1995) a Japonsko (2000). Příští konference se v roce 2010 uskuteční s velkou pravděpodobností v Číně.

Kontaktní informace:
V případě otázek týkajících se problematiky kyselého deště a konání Konference v Praze lze ještě před zahájením Konference kontaktovat hlavní organizátory:
Ing. Jaroslav Šantroch, CSc., předseda Organizačního výboru konference, náměstek ředitele ČHMÚ, tel.: 241 765 803, e-mail: santroch@chmi.cz
Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., předseda Mezinárodního vědeckého výboru konference, senátor a ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, tel.: 251 080 202, e-mail: bedrich.moldan@czp.cuni.cz
RNDr. Jakub Hruška, CSc., předseda Výkonného výboru konference, náměstek ředitele ČGS, tel.: 251 085 433, e-mail: hruska@cgu.cz
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist