Jan Nový "> V Třeboňské záchranné stanici se radují z orlího happyendu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-trebonske-zachranne-stanici-se-raduji-z-orliho-happyendu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český nadační fond pro vydru: V Třeboňské záchranné stanici se radují z orlího happyendu

20. března 2023 | Český nadační fond pro vydru
Autor: Jan Nový, tel: +420 725503563
Orel mořský, který se vážně zraněný po pádu do nezabezpečené meliorační šachty dostal do péče Třeboňské záchranné stanice pro volně žijící živočichy na podzim loňského roku, se nyní konečně navrátil do volné přírody.

Orel mořský, který se vážně zraněný po pádu do nezabezpečené meliorační šachty dostal do péče Třeboňské záchranné stanice pro volně žijící živočichy na podzim loňského roku, se nyní konečně navrátil do volné přírody. Napínavý příběh přibližuje ředitel stanice Jan Nový: „Mladý orel mořský se stal obětí jedné z nejhorších nástrah v naší krajině, o které se však příliš nemluví. Ne, nepopálil se na sloupu elektrického vedení ani nebyl otráven. Uvízl v „díře“. Z neznámé příčiny spadl do více než dva metry hluboké nezakryté skruže v poli a nemohl se dostat ven. Bohužel, těmito nebezpečnými pozůstatky rozsáhlých melioračních systémů je zemědělská krajina v celé ČR doslova posetá. Původní betonová víka přístupových šachet sebral čas, a tak tu dnes na zvířata číhají tyhle pasti“, vysvětluje. „Kolik nejrůznějších živočichů skončí své životy pomalým a trýznivým způsobem v nezabezpečených šachtách netušíme. Nálezy jsou totiž s ohledem na jejich pozici uprostřed polí a luk skutečně pouze náhodné“, doplňuje smutnou skutečnost. Ale zpět k našemu orlovi. Ten měl neuvěřitelné štěstí, neboť jej úplnou náhodou objevili zemědělci při noční orbě a zavolali pomoc. „Ve světle baterky a za hustého deště bylo třeba slézt po žebříku na dno, kde marnými pokusy o únik znavený dravec seděl ve vodě,“ líčí Jan. „Při snaze vyškrábat se ven z betonové pasti si uvězněný orel zcela ubrousil část drápů na nohách a závažně si poranil klouby křídel. Navíc byl v době nálezu úplně vyhublý a prochladlý, musel dole strávit řadu dní. Dlouho tak nebylo jisté, zda přežije“, dodává. Mladý orel se navzdory hrůzným okolnostem nálezu nakonec stal dítětem štěstěny a díky své touze žít a odborné péči zvířecích záchranářů se zcela zotavil. Šest týdnů trvala intenzivní léčba v Třeboňské záchranné stanici ve spolupráci s místní veterinární klinikou Vetpoint. Poté následovalo 18 týdnů rehabilitace v prostorné voliéře. Za pomoc tady patří velký dík Záchranné stanici Hrachov a Petru Štikovi, neboť třeboňská stanice odpovídajícími prostory pro „rozlétání“ takto velikého dravce nedisponuje. Ve čtvrtek 16. března 2023 pak konečně nastal s nadějí vyhlížený okamžik, kdy se orel mořský navrátil domů. „Radost a zároveň dojetí, které jsme pociťovali při pohledu na majestátního krále oblohy, kroužícího nad našimi hlavami, jako by se chtěl rozloučit a poděkovat za svou záchranu, se ani nedají popsat. Měli bychom ale myslet na všechny ostatní živé tvory, kteří takové štěstí neměli. Je skutečně nejvyšší čas, začít pro „meliorační problém“ hledat nějaké systémové řešení“, apeluje ředitel stanice na závěr.
Jan Nový, tel: 420 725503563
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist