https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-uhelnych-krajich-prudce-vzrostl-zajem-o-topeni-drevem-ci-tepelnymi-cerpadly.-uhli-se-propadlo.-smog-jaky-aktualne-suzuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: V "uhelných" krajích prudce vzrostl zájem o topení dřevem či tepelnými čerpadly. Uhlí se propadlo. Smog - jaký aktuálně sužuje sever Moravy i Čech - má řešení

21. ledna 2019 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Přestože sever Moravy aktuálně sužuje znečištění mikroskopickým prachem, které místy překračuje až osminásobně hygienické limity a limity jsou překročeny i na řadě míst Ústeckého kraje, rýsuje se naděje. Lidé v Moravskoslezském a Ústeckém kraji - kde je silná tradice domácího topení uhlím - ve druhé vlně kotlíkových dotací výrazně více žádali (a získali) dotace na biomasové kotle, tepelná čerpadla a plynové kotle než ve vlně první. Zájem o kotle, v nichž se dá spalovat uhlí, naopak poklesl. Stejná změna nastala i v celostátním měřítku. Ukázala to analýza výsledků dvou vln kotlíkových dotací, kterou vypracovalo Hnutí DUHA [1].

První vlna kotlíkových dotací (2015-2016) umožňovala financovat i nové uhelné kotle a druhá vlna (2017-2018) kotle kombinované, kde lze spalovat uhlí či dřevo. Dotování uhlí kritizovaly ekologické organizace i průmyslové svazy. Také domácnosti ukázaly, že mají zájem o čistší zdroje tepla. V Moravskoslezském kraji poklesl zájem o nový kotel umožňující spalovat uhlí o 15 %, zatímco zájem o vytápění pouze dřevem či peletkami vzrostl na 2,5 násobek a tepelných čerpadel dokonce na trojnásobek. Také lidé v Ústeckém kraji měli nižší zájem o možnost dále spalovat uhlí o 7 %, zatímco o čistě biomasové kotle mělo zájem třikrát víc lidí, o tepelná čerpadla 2,5x víc. Zájem o náhradu uhlí plynovým kotlem vzrostl na dvojnásobek [1].

Třetí vlna kotlíkových dotací začíná letos a už nebude podporovat ani kombinované kotle [2]. Část domácnosti modernizuje kotle na pevná paliva i mimo dotace. Nejchudší domácnosti však nedosáhnou ani na dotovaný kotel (nemají na předfinancování ani dofinancování dotace a potřebovaly by pomoci s vyřízením žádosti) a výměnu zatím tedy nemohly provést. Podobně nedosáhne na pomoc státu většina domácností se starými kamny [3].

Pokud se chceme zbavit zdraví škodlivého znečištění ovzduší z lokálních topenišť a snížit emise skleníkových plynů z domácností, pak je nutné vyměnit všechny nevyhovující kotle a kamna a úplně vytlačit uhlí z lokálního vytápění. Až tři čtvrtiny nevyhovujících kotlů a téměř všechna kamna ještě výměnou neprošly. Proto je podle Hnutí DUHA potřeba pokračovat v dotacích na modernizaci domácího vytápění, rozšířit je i na výměnu kamen a doprovodit sociálním programem pro chudé domácnosti (pomoc s předfinacováním i administrativou žádostí). Zároveň je potřeba motivovat domácnosti zvýšením energetické daně z uhlí a výnosy jim vracet nejen dotacemi na kotle, kamna či tepelná čerpadla, ale také zvýšením již existujících dávek na čistá paliva či snížením DPH u palivového dřeva a pelet. Na pomoc domácnostem by se měly podílet také těžební společnosti zvýšením poplatků z vytěženého hnědého uhlí. Hnutí DUHA zveřejnilo komplexní plán na řešení lokálního znečištění ovzduší v listopadu 2018 [4].

Před pár dny také ekologická organizace zveřejnila výzvu v níž se lidé obracejí na vládu, aby nezavírala oči před systematickým řešení znečišťování ovzduší z domácích kotlů a kamen: https://www.nedusmese.cz/

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Mýtus, že lidé chtějí a potřebují topit uhlím, se bortí dokonce i v takzvaně uhelných krajích. Naopak zájem o čisté obnovitelné zdroje lokálního vytápění výrazně vzrostl. Ukazuje se, že pokud stát motivuje k čistému topení, tak to jde. Chceme-li však ovzduší od zplodin z domovních komínů vyčistit úplně, pak současný způsob udělování kotlíkových dotací ani zatím investované peníze stačit nebudou. Je potřeba přidat motivaci vyšším daňovým zatížením uhlí a cílenou podporu chudších domácností, aby si nové topení a lepší palivo mohli dovolit všichni. Je také třeba zvýšit poplatky z vydobytého hnědého uhlí, jde o přirozený zdroj financování pomoci s čistým vytápěním."

Tuto a další tiskové zprávy najdete na www.hnutiduha.cz/aktualne


Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/01/kotlikove_dotace_porovnani.pdf
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/evropske-fondy-uz-nepodpori-kotle-na-uhli-budou-vyskrtnuty-z-kotlikovych-dotaci
[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vymena-starych-kamen-podporena-z-nove-zelene-usporam-prospeje-cistsimu-ovzdusi
[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/cesta-ke-zdravemu-vzduchu-topit-doma-ciste-musi-byt-vyhodne-snadne

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

22.1.2019 10:29
Čili se opět někdo chce zaháčkovat na ryze korupční akci typu "výměna kotlů za ekologické".
Náhrada dřeva uhlím je nesmyslná, protože tolik dřeva prostě u nás není (a některé "ekologicky uvědomělejší" státy již drancují tropické pralesy a vozí z nich dřevo do svých tepelných elektráren).
Jedinou rozumnou alternativou je jádro, což znamená zlomit odpor zelených, a to všemi prostředky.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist