Tiskové zprávy
Arnika - Program Toxické látky a odpady: Ve spalovně Ekotermex opět hořelo
Autor: RNDr. Jindřich Petrlík, tel: 603 582 984
Zda dioxiny při hoření vznikaly či nikoliv lze podle Petrlíka zjistit následným odebráním vzorků popela anebo odběrem vzorků spadu po požáru. Stejný požadavek vznesla Arnika na Ministerstvo životního prostředí ČR po loňském požáru. Náměstkyně ministra Ing. Ivana Jirásková to však odbyla konstatováním , že “vzniklé emise do ovzduší během požáru bylo možné považovat, co se týká jejich množství za nevýznamné”. “Přístupem paní náměstkyně jsme byli nemile překvapeni. Zastupuje instituci, jejímž úkolem je dohlížet na kvalitu životního prostředí . Vycházela z informací České inspekce životního prostředí v Brně a Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Pokud místní občané budou chtít vědět, zda k poškození životního prostředí došlo a v jakém rozsahu, doporučujeme, aby se zkusili obrátit na tyto instituce sami. Arnika to pochopitelně udělá také,” dodal Petrlík.
Podle informací získaných u požárníků se Česká inspekce životního prostředí o požáru dozvěděla se zpožděním a zkoumá situaci až dnes.
Kontakt na Hasičský záchranný sbor ve Vyškově: 517 333 902.
Poznámky:
(1) Tiskovou zprávu k loňskému požáru najdete zde, Fotografie z loňského požáru najdete zde.
(2) Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCBs vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu - “Dioxiny v potravinách”).
Havárie související se spalováním odpadů v České republice:
1993 - velký požár ve spalovně nebezpečných odpadů Motorpal Jihlava (kraj Vysočina)
7. 3. 1997 - exploze a posléze požár ve spalovně nebezpečných odpadů Emseko Zlín, spalovna zcela lehla popelem - důvodem byla výbušná látka přimíchaná neopatrností do zdravotnických odpadů (Zlínský kraj)
2. 11. 2000 - exploze, která částečně poničila pec ve spalovně nebezpečných odpadů v Plzni, k explozi došlo v důsledku pálení kyseliny chloristé (Plzeňský kraj)
14. 11. 2001 - ve spalovně Ekotermex Vyškov došlo při přečerpávání z cisterny k úniku rozpouštědel kanalizací do říčky Marchánky (Jihomoravský kraj)
30. 4. 2002 - z auta převážejícího sudy s hexachlorbenzenem ke spálení ve spalovně nebezpečných odpadů v Aliachem - MCHZ Ostrava vytékala tato vysoce nebezpečná látka; zjistili to policisté při kontrole na dálnici D8 u Nové Vsi na Mělnicku - policista, který se nadýchal par této látky musel být převezen do nemocnice (Středočeský kraj)
21. 6. 2002 - požár upotřebených olejů, které se vzňaly od vysokozdvižného vozíku ve spalovně ELO HK (v Hradci Králové) (Královéhradecký kraj)
12. 9. 2003 - ve spalovně komunálních odpadů v Praze - Malešicích se vzňaly odpady (nikoliv v peci, ale mimo ni). MF Dnes k tomu 13. 9. 2004 napsala: “Několik jednotek pražských hasičů včera ráno vyjíždělo k požáru odpadu v malešické spalovně v Praze 10. Odpadky hořely na ploše asi třicet krát padesát metrů. Při požáru se jeden ze zaměstnanců spalovny nadýchal zplodin a musel být převezen do nemocnice.”
26. 5. 2004 – Požár skladu popele a popílku ve spalovně nebezpečných odpadů Ekotermex Vyškov