Karolína Šůlová "> Ve Velké kotlině v Jeseníkách letos sjely už tři laviny. Pro přírodu jsou přínosem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ve-velke-kotline-v-jesenikach-letos-sjely-uz-tri-laviny.pro-prirodu-jsou-prinosem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Ve Velké kotlině v Jeseníkách letos sjely už tři laviny. Pro přírodu jsou přínosem

25. března 2024 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: +420724102406
Laviny do přírody patří, národní přírodní rezervaci Praděd udržují rozmanitější. Vytvářejí totiž mozaiku stanovišť, která je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Během března sjely ve Velké kotlině už tři. Pravděpodobně nejsou poslední. Sice nebyly tak velké jako lavina v roce 2019, přírodě ale prospívají stejně [1].

Letos šlo o takzvané základové laviny – částí svahu samovolně po povrchu sjede celá vrstva sněhu. Ve Velké kotlině se základové laviny objevují pravidelně, většinou ale až koncem března nebo v dubnu. I když laviny působí zdánlivě destruktivně, pro přírodu Velké kotliny jsou přínosem. Udržují tu totiž přirozené cenné bezlesí.

Kvůli obnově přirozené dynamiky lavin AOPK ČR v roce 2021 vyřezala pás borovice kleče nad Velkou kotlinou. Ta tu byla v minulosti vysazena proto, aby se pádu lavin zabránilo. Kvůli zdejší jedinečné přírodě je však do těchto míst dlouhodobě zakázán vstup a laviny by tedy neměly nikoho ohrozit.

„Laviny s sebou strhávají také velké množství hlíny a humusu. Na lavinových drahách tak vznikají narušená místa, která jsou důležitá pro růst mnoha konkurenčně slabších druhů rostlin. Humus se pak ukládá na dně Velké kotliny a hnojí tak na živiny náročné vysokobylinné a kapradinové nivy. Svým pravidelným působením navíc laviny udržují bezlesí i v nadmořské výšce, kde by za normálních okolností ještě rostl les,“ říká Radek Štencl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Někdy ale nemusí být pád laviny samovolný. Svým pohybem ho mohou způsobit skialpinisti nebo snowbordisti. „Naši strážci přírody návštěvníky rezervace stále upozorňují na nebezpečí, která jim při pohybu v lavinovém území hrozí. Do těchto míst národní přírodní rezervace je mimo vyznačené turistické trasy navíc vstup zakázán a pokuty za porušení jsou vysoké. I letos v březnu jsme tu už jednu udělili,“ doplňuje Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Lavinové dráhy jsou přitom dobře vidět z jedné z dolních zastávek naučné stezky Velkou kotlinou.

Poznámky:
[1] Objem sněhu laviny, která sjela ve Velké kotlině v národní přírodní rezervaci Praděd v roce 2019, dosáhl více než 60 tisíc m3. Délka lavinové dráhy byla 600 m.
Karolína Šůlová, tel: 420724102406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist