Jakub Kašpar "> Vědci varují: žádné dobré zprávy o klimatu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vedci-varuji-zadne-dobre-zpravy-o-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Vědci varují: žádné dobré zprávy o klimatu

2. února 2007 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) [1] dnes dopoledne v Paříži zveřejnil první část své v pořadí již čtvrté hodnotící zprávy o klimatických změnách. A zpráva není optimistická – další a přesnější měření a propočty budoucího vývoje jsou stále více varovné. „Klimatické změny jsou zcela jednoznačně největším globálním problémem. Je třeba jednat a to okamžitě, průběžně a na všech frontách, počínaje maličkostmi. O problému se hovoří už dlouho, ale od slov musíme přejít k činům, dnešní zpráva více než dvou tisíc expertů je k tomu jednoznačnou výzvou,“ komentoval závěry vědců místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík.

IPCC potvrzuje narůstající trend emisí skleníkových plynů (především oxidu uhličitého, ale také metanu a oxidu dusného). Konstatuje, že za poslední dekádu se zvýšil jejich vliv na ohřívání planety o 20 %. To je nejstrmější nárůst za poslední dvě staletí. Přirozené změny, způsobené sluneční činností, by byly pětkrát nižší. Posledních dvanáct let bylo, až na jedinou výjimku, nejteplejšími roky od počátku systematických měření teplot v polovině 19. století. Vědci zároveň jednoznačně konstatují, že vliv lidské činnosti na klimatické změny je zřetelný.

Za posledních sto let vzrostla globální teplota o 0,74 oC. „Zvlášť znepokojivý je ale trend nárůstu teplot, který se neustále zrychluje. Dnes globální teplota roste o 0,13 oC každých deset let,“ říká Martin Bursík. Zvyšování teploty má již dnes celou řadu přímých a velice neblahých důsledků. Posledních 50 let stále klesá počet chladných dní a nocí v roce a naopak stoupá počet dní horkých, včetně extrémních veder. Klesá také počet dní v roce, kdy je permafrost, tedy tzv. „věčně zmrzlá půda“, opravdu zmrzlý. Od 80. let 20. století se teplota svrchní vrstvy permafrostu zvýšila o 3 oC.

Změny teplot mají zásadní vliv na změny v cirkulaci vody. Stoupají srážkové úhrny ve vyšších zeměpisných šířkách (tedy v severních a centrálních částech Evropy, Ameriky i Asie), naopak v tropech a subtropech (Středomoří, Sahel, jižní Afrika i Asie) srážky rapidně klesají. Zatímco kolem rovníku a v subtropech přibývá katastrofálních such a požárů, v mírnějších zeměpisných šířkách zase přibývá přívalových dešťů, které jsou navíc stále intenzivnější. Vědci předpovídají, že bude sice ubývat počet bouří jako jsou orkány či tajfuny – jejich síla ale bude naopak narůstat.

Stoupání hladiny oceánů již také dávno není otázkou science fiction. V posledních deseti letech stoupají hladiny světových moří o 3,1 mm ročně, což je o 70 % více než byl trend předcházejících čtyř dekád. Jen v průběhu minulého století se hladiny oceánů zvedly o průměrných 17 cm. K tomu přispívá také tání pevninských ledovců. Na severní i jižní polokouli ubývají horské ledovce, což v letech 1993 – 2003 přispívalo ke zvýšení hladiny světových moří o téměř 0,8 mm za rok. Tání ledovců v Grónsku a v Antarktidě zvedalo ve stejném období hladinu o 0,4 mm za rok. Ubývá také mořských ledovců v Arktidě, a to v průměru o 2,7 % ročně – v letním období dokonce o 7,4 %.

IPCC zpracoval čtyři varianty dalšího vývoje na základě složitých matematických modelů. Všechny se shodují v tom, že v následujících 20 až 30 let poroste globální teplota o asi 0,2 oC každých deset let. Nárůst teplot po roce 2030 se v jednotlivých scénářích liší – předpokládají nárůst o 1,7 až 6,3 oC, což jsou hodnoty o 0,3 až 0,5 oC vyšší než říkaly předchozí odhady.


Zpráva IPCC ke stažení:
http://www.ipcc.ch/SPM2feb07.pdf

Další informace:
http://www.ipcc.ch

Poznámky:
[1] Minulá zpráva IPCC vyšla v roce 2001. Letošní čtvrtá hodnotící zpráva shrnuje šestiletou práci 2500 vědců ze 130 zemí světa. Přímo na textu zprávy se podílelo 1250 autorů z řad světové vědecké komunity. Zpráva vyjde postupně během letošního roku ve čtyřech částech. Dnes v Paříži byla zveřejněna první z nich.
Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist