Adéla Korbičková "> Velkochovy jsou velkým problémem dneška. Teoretici, umělci a aktivisté upozorňují na jejich krutost - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/velkochovy-jsou-velkym-problemem-dneska.teoretici-umelci-a-aktiviste-upozornuji-na-jejich-krutost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Institut úzkosti: Velkochovy jsou velkým problémem dneška. Teoretici, umělci a aktivisté upozorňují na jejich krutost

7. května 2019 | Institut úzkosti
Autor: Adéla Korbičková, tel: +420 775 956 671
Na podporu kampaně Konec doby klecové, která usiluje o ukončení všech klecových chovů na území Evropské unie, nyní vychází série textů Velkochovy s podtitulem NELIDÉ, LIDÉ, KLIMA, STROJE. Teoretici, umělci a aktivisté v nich však nahlíží na velkochovy nejen jako na oblast spojenou s etikou a právy zvířat. Představují je jako komplexní problém současného světa, který je třeba urgentně řešit.


Série Velkochovy upozorňuje mimo jiné i na skutečnost, že velkochovy jsou kapitalistickými mechanismy, výsledkem ekonomických a mocenských zájmů a tlaků, které zabíjení ve velkém umožňují a normalizují. Texty se pokoušejí pojmenovat síť aktérů, činitelů a vztahů, které se na velkochovech podílejí a představují je jako komplexní problém,” představuje sérii Institut úzkosti, na jehož stránkách texty vycházejí každé druhé úterý.

V prvním textu s názvem Farma monster: parametry života v plantážocénu, který vyšel 23. 4., nabízí svůj pohled na velkochovy sociální antropolog Bob Kuřík:

„Proč takový zjednodušený život vlastně žít? Protože maso, mléko, vejce. Protože živočišná komodita. Modernı́ člověk zredukoval velkochovné zvíře k jedinému účelu existence – produkovat výrobky a zároveň být výrobkem, být pracujícím otrokem a zároveň výrobním nástrojem.”

Autorem druhého textu s názvem Kto nechce hovoriť o kapitalizme, mal by mlčať aj o veľkochovoch, který byl publikován 7. 5., je doktorand na katedře environmentálních studií na Masarykově univerzitě v Brně Patrik Gažo:

„Racionalizácia výroby a automatizácia v chove a pri porážke zvierat mala samozrejme vplyv aj na ľudí, ktorí musia pracovať vo veľkochovoch a na bitúnkoch. Zamestnanci a zamestnankyne sú rovnako podriadené maximalizácii produktivity. Už od spustenia prvých hál tam pracovali prevažne migranti a rôzne sociálne marginalizované skupiny ľudí za mizerný plat a bez možnosti založiť odbory. Nízke či žiadne bezpečnostné štandardy, rýchla práca s ostrými predmetmi, styk s nakazenými zvieratami, vzduch plný prachu a špiny – to všetko sú podmienky, ktoré prispeli k tomu, že práca v mäsospracovateľskom priemysle je jedným z najnebezpečnejších a psychicky najnáročnejších zamestnaní vôbec.”

V následujících týdnech bude k přečtení např. text socioložky, pedagožky a aktivistky za práva zvířat Terezy Vandrovcové, text Hany Müllerové, která se dlouhodobě věnuje oboru práva životního prostředí a ochraně zvířat v právu a dalších zhruba 10 osobností, které se problematice věnují. Institut úzkosti zároveň vydáváním textů vyzývá čtenáře k podpisu petice za ukončení klecových chovů.

...

Institut úzkosti vytváří prostor pro výzkum úzkosti, která se šíří napříč společností a projevuje se nespavostí, stresem, odcizením, ztrátou empatie, nerovnostmi a násilím. Je neúspěšně potlačována produkty farmakologického průmyslu a prohlubována sílící sociální a ekonomickou nejistotou. Institut chce být platformou, kde se úzkost komunikuje a otevírá možnému řešení a obrací se v sílu, která je schopná se radikalizovat a vynutit si strukturální změny v dosavadním řádu věcí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist