https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/velkospalovna-odpadu-v-komoranech-by-mela-dostat-cervenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pro životní prostředí a zdraví: Velkospalovna odpadů v Komořanech by měla dostat červenou

11. dubna 2011 | Centrum pro životní prostředí a zdraví
Na Mostecko a Chomutovsko už další zamoření nepatří.

Záměr firmy United Energy svážet na Mostecko 150 tisíc tun odpadů ročně považuje Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) za nepřijatelný. Žádost CpŽPZ o posouzení variant s lepší lokalizací, s menší kapacitou a s ekologicky vhodnějšími metodami nakládání s odpady byla v rámci procesu EIA ignorována.

„Proto jsme se obrátili na Krajský úřad Ústeckého kraje s požadavkem, aby v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) vydal nesouhlasné stanovisko se záměrem svážet do Komořan u Mostu 150 tisíc tun odpadů ročně ze široka-daleka. Mostecko a Chomutovsko dlouhodobě trpí silným znečištěním ovzduší, které překračuje platné limity, poškozuje zdraví a zkracuje životy místních obyvatel. Velkospalovna odpadů by představovala významný zdroj znečištění ovzduší, ale také desetitisíce zbytečných cest těžkých nákladních automobilů, které by musely odpadky do Komořan svážet z okruhu mnoh a desítek kilometrů,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví (1).

Ústecký kraj patří mezi oblasti s nejhorším ovzduším v České republice. Situace v kraji je vážná, a stále jsou porušovány platné limity pro kvalitu ovzduší (2). Česko dokonce muselo požádat Evropskou komisi o zproštění povinnosti uplatňovat mezní hodnoty znečištění prachem (3). V loňském roce byl překročen limit pro znečištění prachem v Chomutově po 46 dní v roce a v Mostě dokonce po 60 dní. Letos bude situace patně ještě horší. Most totiž vyčerpal roční kvótu 35 dní, po které smí být překročen limit, už počátkem března. (2)

„Za této situace se plán na stavbu dalšího významného zdroje znečištění mezi Mostem a Jirkovem jeví jako nepřijatelné hazardování se zdravím zdejších obyvatel,“ uvedl Šuta a dodal: „Ústecký kraj by se měl inspirovat vyspělými evropskými zeměmi a upřednostnit levnější a ekologičtější technologie recyklace a kompostování odpadů. To by navíc umožnilo vytvořit mnohem více pracovních míst. Podle tzv. hierarchie nakládání s odpady by ve spalovnách měl končit jen odpad jinak nevyužitelný. Bohužel ministerstvo životního prostředí podlehlo tlaku lobbistů a paradoxně nabíz í na stavbu spaloven odpadů miliardové perverzní dotace.“

V České republice se přitom recykluje 2x až 3x menší podíl komunálních odpadů než např. v Německu, Rakousku, Holandsku (přes 60%) nebo Vlámsku (přes 72%).

„Ústecký kraj se nesmí stát laciným smetištěm, do kterého by se svážely odpady z jiných regionů nebo ze zahraničí. Opakované skandály s dovozem odpadů z Německa (např. do Libčevsi) nebo nedávná snaha dovážet do Komořan k pálení kaly s obsahem extrémně nebezpečných polychlorovaných bifenylů z lagun ostravské chemičky Ostramo jsou varující. Případná spalovna v Komořanech by bohužel mohla působit jako magnet pro protagonisty podobných pochybných aktivit“, uvedl Šuta.

---

Poznámky pro editory:

(1) Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) vzniklo koncem roku 2009 jako občanské sdružení, jehož aktivity se v současnosti zaměřují zejména na oblast nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

(2) Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, www.chmu.cz

(3) Rozhodnutí Komise ze dne 28. září 2009 o oznámení České republiky o prodloužení lhůty pro dosažení mezních hodnot pro NO2 a zproštění povinnosti tyto mezní hodnoty uplatňovat pro PM10

---

Pro další informace:
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti zdravotních a ekologických rizik; e-mail: miroslav.suta (zavináč) centrum.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist