https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/velryby-nejsou-na-prodej-greenpeace-protestuje-i-v-praze
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Velryby nejsou na prodej - Greenpeace protestuje i v Praze

20. května 2002 | Greenpeace
Znepokojení nad pokračujícím lovem velryb se dnes rozhodli demonstrovat aktivisté Greenpeace před budovou japonského velvyslanectví v Praze. Protestní akce probíhající po celém světě jsou namířeny proti aktivitě Japonské rybářské agentury, jejíž zástupci se v těchto dnech účastní zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v japonském Šimonoseki. Zástupci Japonska totiž již řadu let usilují o zrušení moratoria na komerční lov velryb, které přijala IWC v roce 1986. Greenpeace však nesouhlasí s metodami, které agentura používá, aby na svojí stranu získala další členské státy v komisi a požaduje zachování moratoria.

"Demonstraci jsme uspořádali jakou součást globálního protestu proti lobbingu japonské rybářské agentury v Mezinárodní velrybářské komisi. Samotný tajemník vládní rybářské agentury Masayuki Komatsu otevřeně připustil, že Japonsko používá svůj Program pomoci rozvoje výměnou za podporu ostatních členských států při hlasování v IWC o možném obnovení komerčního lovu velryb," řekl ředitel kampaní Greenpeace Jan Haverkamp. Použití materiální pomoci spjaté s podporou lovu velryb podle Greenpeace podkopává IWC a základy, na kterých jsou postaveny všechny mezinárodní úmluvy.

Přestože Mezinárodní velrybářská komise (IWC) vydala celosvětové moratorium na lov velryb již před šestnácti lety, pokračuje japonská vláda i nadále v jejich lovu s odůvodněním, že se jedná o vědecký výzkum. Greenpeace považuje "vědecký" lov velryb v severních oblastech Tichého oceánu a ve velrybí chráněné oblasti v jižních mořích za skrytý obchodní lov. Žádný jiný národ tímto způsobem vědecký výzkum velryb neprovádí. IWC žádné takové programy nikdy nepožadovala opakovaně se obrátila na japonskou vládu s žádostí o jejich zrušení.

"Považujeme za šokující, že současný program lovu velryb je zaměřený na druhy velryb, které jsou oficiálně zařazeny mezi druhy ohrožené vyhynutím," prohlásil Jan Haverkamp.

Celá řada zemí musí sdílet vinu za celosvětový úbytek velrybí populace, ke kterému došlo v minulém století. Kromě Japonska a Norska však žádná z těchto zemí již v lovu velryb dávno nepokračuje. Země jako Velká Británie, USA, Austrálie, Nizozemí či Nový Zéland si uvědomují, že pro lov velryb dnes neexistuje žádná skutečná potřeba. Přestože otevřeně připouštějí, že lov velryb sehrál důležitou roli v jejich historii a kultuře, nemá podle nich lov velryb místo v 21. století.

Další informace:
Dipl. Ing. Jan Haverkamp, ředitel kampaní Greenpeace ČR
mobil: 0603-569243, fax: 02/
email: jan.haverkamp@cz.greenpeace.org

Václav Folda, komunikace s veřejností
mobil: 0728-712191, tel.:02/2431 9667
email: vaclav.folda@cz.greenpeace.org

Mgr. Tomáš Tetiva, mediální asistent Greenpeace ČR
mobil: 0602-775044
email: tomas.tetiva@cz.greenpeace.org

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist