Edvard Sequens "> Větrná energetika a životní prostředí – opravdu rozpor? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vetrna-energetika-a-zivotni-prostredi-opravdu-rozpor
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Calla: Větrná energetika a životní prostředí – opravdu rozpor?

28. května 2004 | Calla
Autor: Edvard Sequens, tel: 387 310 166, 602 282 399
Sdružení Calla včera prvním diskusním kulatým stolem se zainteresovanými odborníky zahájilo realizaci projektu „Větrná energetika versus životní prostředí – fakta a mýty“. Cílem tohoto projektu, který podpořilo Ministerstvo životního prostředí a Nadace Partnerství, je otevřít diskusi o problematice střetů větrných elektráren s jednotlivými aspekty ochrany přírody a krajiny.

Větrná energetika se v České republice teprve začíná rozvíjet a již naráží na problémy v oblasti ochrany životního prostředí. Jsou jí vytýkány devastující vlivy na ptactvo, zohyzdění krajiny, hlučnost, infrazvuky působící na živé organismy v dalekém okolí apod. Často jsou tyto výhrady vedeny z neznalosti, mnohokráte jde o neodůvodněné předsudky. Bohužel zkušenosti chybí i pracovníkům státní správy, kteří rozhodují o povolování větrných turbín. Nelze se tomu divit, u nás jsou dosud v provozu větrné elektrárny o výkonu pouze cca 10 MW.

Využití dostupného větrného potenciálu, který v naší zemi máme (vyrábět z větru lze cca 3 – 4 TWh elektřiny ročně) je naprosto nezbytné. Česká republika je na špičce evropských zemí v produkci emisí skleníkových plynů na obyvatele. K dosažení stejně nízké úrovně, jako je průměr EU, je nutno uskutečnit razantní změny zejména v energetice. Mimo snížení spotřeby půjde právě o nahrazení fosilní energetiky zdroji neprodukujícími oxid uhličitý a to jsou i větrné elektrárny. Zároveň však chápeme, že pro stavbu větrných elektráren je potřeba najít vhodné limity.

Nyní jsme naši diskusi zaměřili na krajinný ráz, příště se chceme věnovat problematice ptáků a závěrem se zaměříme na zbývající potenciální problémy, zejména hluk. Posléze ve formě publikace rozebereme jednotlivé mýty, které větrnou energetiku provází a pokusíme se nabídnout vysvětlení na základě faktů ze zemí, které mají mnohem větší zkušenosti s realitou větrných turbín.

„Na jedné straně u nás větrné elektrárny jako viditelný symbol moderní čisté energetiky naráží na odpor zastánců centrální energetiky uhelně – jaderné, na druhé pak na strach z neznámého. Chceme pomoci, aby se zde větrné elektrárny již brzy otáčeli stejně, jako v sousedním Německu a Rakousku,“ řekl k projektu Edvard Sequens ze Sdružení Calla.
Edvard Sequens, tel: 387 310 166, 602 282 399
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist