Radek Drahný "> Vítání ptačího zpěvu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vitani-ptaciho-zpevu-3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Vítání ptačího zpěvu

27. dubna 2006 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný
V sobotu 29. 4. a 6. 5. se na tradičním místě v okolí rybníka u letiště ve Vrchlabí uskuteční Vítání ptačího zpěvu. Letos bude program této veřejností velice oblíbené akce ovlivněn rizikem ptačí chřipky. Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze totiž vydala v této souvislosti zákaz odchytu a kroužkování ptáků při veřejných akcích. I přesto však na návštěvníky čeká spousta zajímavých věcí.

Po oba víkendy bude připravena standardní procházka spojená s pozorování ptáků a poslechem jejich hlasů, odpadne však tradiční odchyt do sítí a ukázka kroužkování. Přesto budou představeny různé druhy odchytových zařízení a různé možnosti značení ptáků, aby se s nimi zájemci mohli seznámit. Zpestřením budou telemetrické vysílačky, používané při sledování tetřeva hlušce. RNDR. Jiří Flousek, hlavní organizátor celé akce, k této situaci poznamenal: „Věřím, že i přes problémy, které nám riziko ptačí chřipky způsobilo, bude letošní Vítání ptačího zpěvu opět zajímavé. Zvláštností je, že se na ptáky budeme moci pouze dívat dalekohledy a ne je odchytávat jako v minulých letech. Jsem však přesvědčen, že se návštěvníci nudit nebudou.“

Součástí povídání bude také poučení návštěvníků, jak se chovat k ptáčatům, která v přírodě naleznou. V minulých letech se často opakovaly případy, kdy lidé na zemi našli ptačí mládě, a v domnění, že potřebuje pomoc, jej odnesli do útulku. Postarat se o takové ptáče bývá občas za hranicí lidských možností. Přitom nejlepším řešením je pouze zvednout mládě ze země a posadit je na nejbližší větev stromu, aby bylo v bezpečí před toulavými kočkami. V blízkosti většiny takto nacházených ptáčat se totiž pohybují rodiče s potravou a ti se o své potomky postarají zdaleka nejlépe.

Sraz účastníků je na stejném místě jako v minulých letech a to u rybníka u vrchlabského letiště. Pro zájemce jsou připraveny tři vycházky s odborníkem. První z nich začne v 7.30 hod., další budou navazovat s 90 minutovým odstupem, tedy v 9.00 a 10.30 hodin.

Tradice Vítání ptačího zpěvu (Dawn Chorus Day) se zrodila v roce 1983 v Birminghamu ve Velké Británii, která je ornitologickou velmocí se širokou základnou amatérských ornitologů. Od té doby se vždy první květnový týden scházejí v mnoha zemích světa ornitologové a laická veřejnost, aby společně pozorovali ptáky ve volné přírodě. Za doprovodu odborníka se účastníci zaposlouchávají do hlasů jednotlivých ptáků, pozorují a určují je, seznamují se s jejich kroužkováním. V České republice je hlavním organizátorem těchto setkání Česká společnost ornitologická. V našem regionu je pořadatelem Ornitologická sekce při Správě KRNAP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist