Denisa Morgensteinová "> Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL na ústavní ochranu vody a půdy, chce ho ještě konzultovat s právníky a odborníky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-dnes-odmitla-navrh-kdu-csl-na-ustavni-ochranu-vody-a-pudy-chce-ho-jeste-konzultovat-s-pravniky-a-odborniky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL na ústavní ochranu vody a půdy, chce ho ještě konzultovat s právníky a odborníky

22. července 2019 | KDU-ČSL
Autor: Denisa Morgensteinová, tel: 730 575 148
Lidovci navrhli v době problematického sucha ústavní ochranu vody, která řešila podstatu problému tak, aby tyto strategicky důležité zdroje byly i nadále zachovány pro současné i budoucí generace. Stát by měl podle návrhu KDU-ČSL dbát o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu životního prostředí, zejména vodních zdrojů a půdy.

Vláda dnes ještě před svým pondělním jednáním sdělila médiím ústy ministra zemědělství Miroslava Tomana, že chce možnou ústavní ochranu vody ještě konzultovat s právníky a odborníky, jejichž stanovisko očekává v polovině srpna. Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného se jedná o standardní postup vlády, která reaguje obvykle teprve poté, co poslanci s ohledem na situaci přijdou s vlastní iniciativou a předloží tak své návrhy. „Je to jen další důkaz toho, že vláda nepracuje a neřeší problémy včas.“

Přitom problém sucha v naší republice je stále palčivější. „Lidovci vnímají vlastní navrhovanou ústavní ochranu vody a půdy jako dostatečně silný právní podklad pro případ vzniku dalších zákonů. Dokážeme si i představit, že by za určitých okolností měla ochrana půdy a vodních zdrojů přednost před podnikáním,“ uvedl Petr Hladík, místopředseda KDU-ČSL a dodal, že cílem ústavní ochrany je, aby v době sucha měl každý občan uzákoněné právo na dostatečné množství vody k pití a k hygieně.


Přijdeme o soukromé studny či pozemky?

Momentálně jsou ve Sněmovně ještě další dva návrhy na ústavní ochranu vody a půdy. Nejrizikovější je přitom ten z pera KSČM, který vysloveně říká, že nerostné bohatství je majetkem státu. „Tím se v podstatě vracíme do roku 1948 a domyšleno do důsledku se jedná nejen o nerostné zdroje, jako je uran, lithium, zlato, stříbro a další, ale na základě tohoto zákona by bylo možné opět vyvlastňovat půdu či si nárokovat vodu v soukromých studnách,“ upozorňuje Petr Hladík na návrh, který se poslanci za hnutí ANO rozhodli nechat pojít prvním čtením ve Sněmovně, protože se jedná o jednu z podmínek KSČM pro toleranci menšinové vlády.

Obdobně tento návrh hodnotí také někteří experti z řad ústavních právníků, kteří upozorňují na to, že přijetím této změny ústavy by každý pozemek na území České republiky mohl být zestátněn bez ohledu na to, zda je v soukromém nebo firemním vlastnictví. Návrh KSČM tak obsahuje pro občany řadu rizik, a to při současné minimální ochraně vody. Navíc je potřeba připomenout, že stát by jako podle tohoto návrhu jako majitel vody nesl odpovědnost i za povodně nebo důsledky eroze. Návrh STAN pak spočívá především v zestátňování vodovodní infrastruktury.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist