https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-musi-povazovat-ochranu-krajiny-za-prioritu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Vláda musí považovat ochranu krajiny za prioritu

27. března 2019 | STAN
Situace je alarmující - v roce 2016 byl na 87 % měřených míst překročen některý z limitů pro znečištění podzemní vody, když hlavním znečišťovatelem je používaná chemie v zemědělství.

Eroze ročně odnese 21 milionů tun půdy a ohroženo erozí je více než 50 % půdy v České republice. Vinou jsou hlavně velké lány a přemíra řepky a kukuřice," řekl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

"Nástroje pro řešení tu jsou, ale vláda musí považovat toto téma za prioritu a podniknout potřebné kroky. Starostové například využívají možnost obnovy historických cest v krajině, čímž velmi snadno pomáhají její ochraně,“ pokračoval Farský.

„Ochrana klimatu se po celém světě stává tématem číslo jedna. U nás ale vláda o klimatu a ekologii pouze mluví a připravuje proklamativní zákony bez reálných nástrojů, jak dosáhnout změny. Vláda už tři roky slibuje přijetí protierozní vyhlášky, která zásadně zpřísní limit maximálního odnosu půdy z hektaru, a bude tak vyžadovat zavádění účinných protierozních opatření. Přitom je přes polovinu zemědělských půd ohroženo erozí. A já se ptám proč?“ Dotázala se poslankyně STAN Jana Krutáková.

„Liknavost vlády lze dále vidět i ve vztahu vůči dalším ekologickým cílům Evropské unie a můžeme na to brzy tvrdě doplatit, například v oblasti odpadového hospodářství, ochraně vodních zdrojů či ochraně přírody a krajiny,“ dodala Krutáková.

„Z toho důvodu jsme navrhli usnesení, ve kterém žádáme vládu, aby do 31. 5. 2019 předložila Poslanecké sněmovně konkrétní plán termínovaných urgentních kroků vedoucích k zamezení nadměrné vodní i větrné eroze půdy a snižování její kvality a k zamezení zhoršování kvality spodní i povrchové vody,“ informoval Jan Farský.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist