https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-porusuje-vlastni-sliby-namisto-redukce-pesticidu-haji-zajmy-agrochemickeho-prumyslu.chceme-zasadni-omezeni-glyfosatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Vláda porušuje vlastní sliby: namísto redukce pesticidů hájí zájmy agrochemického průmyslu. Chceme zásadní omezení glyfosátu a udržitelnější zemědělství

24. října 2023 | Strana zelených
Pět let od prodloužení povolení plošné aplikace glyfosátu se v Bruselu opět rozhoduje, zda se evropské zemědělství vydá cestou inovativních a udržitelných postupů bez plošné chemizace, nebo bude i nadále škodit lidskému zdraví a životnímu prostředí. Vyzýváme českou vládu a europoslance, aby dali zelenou udržitelnějšímu zemědělství.

Před šesti lety evropští lídři včetně tehdejšího ministra zemědělství Mariana Jurečky dočasně prodloužili povolení k používání glyfosátu (veřejnosti známého jako Roundup). Loni bylo provizorium prodlouženo o další rok a nyní Evropská komise navrhuje dalších deset let s tímto pesticidem, přes známá zdravotní rizika.

“Česká vláda podporuje toto prodloužení a selhává tak v plnění vlastních slibů,” uvedla spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis. „V programovém prohlášení si dala za cíl snížit užívání umělých hnojiv a pesticidů. To se neděje, spotřeba chemie stagnuje. Pole spálená na biologickou poušť přece nesmějí být běžnou tváří české krajiny,” dodává.

Zklamání z postupu české vlády je dvojí, jak uvádí Matěj Pomahač, zemědělský konzultant a člen předsednictva Zelených.

“Na evropském poli ustupuje tlaku lobbistů a prosazuje prodloužení povolení pro glyfosát, doma zcela selhává v zavádění nových technologií precizního zemědělství. Místo lepší péče o půdu valí na farmáře nefunkční byrokracii. Progresivnějším zemědělcům tak chybí čas a prostor pro nezbytné inovace kombinující tradiční postupy s novými technologiemi,“ popisuje aktuální stav v oboru Matěj Pomahač.

Zelení proto apelují na vládu České republiky, aby plnila vlastní sliby omezovat škodlivé pesticidy. “Péče o půdu, kvalita potravin a lidské zdraví je důležitější, než nadprodukce exportních komodit“, dodává Magdalena Davis.


Zdravotní rizika glyfosátu

Intenzivně používaný glyfosát s vysokou pravděpodobností způsobuje rakovinu, závažná onemocnění jater, může narušovat fungování hormonální soustavy a poškozovat vývoj plodu v průběhu těhotenství, je jedovatý pro vodní organismy a jeho nadužívání zásadně snižuje druhovou rozmanitost. Podle rozhodnutí amerického federálního soudu může látka vážně ublížit lidskému zdraví.


Roundup, kam se podíváš

Účinnou látku glyphosate vyvinula americká firma Monsanto (dnes Bayer) v roce 1964 za účelem plošné likvidace plevele. Se zavedením geneticky modifikovaných odrůd plodin (tzv. Roundup Ready GMO) a především s koncem patentové ochrany prostředku v roce 2012 se jeho spotřeba skokově zvýšila.

„Roundup byl najednou neskutečně levný a začal se nadužívat. Tradiční agronomické postupy s častým střídáním plodin. pestrými osevními postupy, menšími půdními bloky, meziplodinami a pracným zpracováním půdy šly stranou, protože pole stačilo jednoduše přejet postřikovačem. Zatímco náklady v podobě znečištění podzemních vod a ztrát druhové rozmanitosti zůstaly v krajině, zisky shrábli producenti zemědělské chemie,“ popisuje vývoj zemědělský konzultant a člen předsednictva Zelených Matěj Pomahač.


Kontakty:
Mgr. Matěj Pomahač, člen předsednictva Strany zelených; matej.pomahac@zeleni.cz, tel. 605 765 149;
Mgr. Magdalena Davis, PhD., spolupředsedkyně Strany zelených, magdalena.davis@zeleni.cz, tel. 605 298 952

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist